Ana sayfa Mobil Sağlıklı yaşam uygulamaları

Sağlıklı yaşam uygulamaları

0

Akıllı telefonlarla formda kalmanın yolları.
 

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımız bizleri kimi zaman tembelliğe alıştırıyor. TV başında ayaklarımızı uzatmışken bilgisayarımızın başına geçmemiz gereken durumlarda bizi tembelliğe iten yanıbaşımızdaki akıllı telefonlarımızasarılıyoruz. Yapmamız gereken ufak tefek işleri bile hemen oracıkta yerimizden kıpırdamadan sadece parmaklarımızı kullanarak hallediyoruz. Telefonlarımız bizleri tembelliğe alıştırdıkları kadar bir o kadar da sağlığımız için geliştirdiği uygulamalar ve donanımları birarada barındırıyor. Pedometre, kilo kalori hesaplama, diyet hatırlatmaları, hastalık semptomları gibi bir çok yardımcı ve referans uygulamalarla ücretli – ücretsiz olarakkullanıcılara hizmet vermek için hazır durumda bekliyor.Şimdi sizlere bu uygulamaları kısaca tanıtalım ve gelecekte belkide sizleri sağlıklı bir yaşama kavuşturmak için ilk önemli adımı biz atmış olalım.
 

 
Kalorimetre
Kalorimetre iPhone uygulaması ile artık diyetinize uymak daha kolay.Sağlıklı yaşamın günümüzün vazgeçilmezleri arasına girmesiyle, artık siz de yediklerinizi, içtiklerinizi takip etmek istiyorsanız Kalorimetre uygulaması tam size göre. En çok tükettiğimiz yiyeceklerden ve içeçeklerden oluşan menüsünden her öğün aldığınız besinleri işaretleyebilir, gün gün ne kadar kalori aldığınızı takip edebilirsiniz. Ustelik yaşınıza, cinsiyetinize, boy ve kilonuza göre belirlenen vücut kitle indeksinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Verdiğiniz bilgilerle belirlenen bazal metobolizma hızına göre kalori alarak, ideal kilonuza ulaşmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Uygulamanın kullanımı oldukça kolay: Profil sayfasından cinsiyet, yaş, boy ve kilo bilgilerinizi girin. Günlük almanız gereken kalori miktarınızı tespit edin. Her gün, ev yemeklerinden meksika mutfağına, tatlılardan içeceklere kadar olan menüden yediklerinizi işaretleyerek günlük besin listenizi tamamlayın. Eğer spor yaptı iseniz, harcadığınız kalori miktarını da günlük değerlerinize kaydedebilirsiniz.

 

Calorie Counter – Diet Tracker
Calorie Counter – Diet Tracker, rejim ve diyet yapmanıza yardımcı olan gelişmiş bir kalori takip uygulaması. Calorie Counter – Diet Tracker uygulaması ile aldığınız besinlerin kalori değerlerini öğrenebilir, takip edebilir ve kayıt altına alabilirsiniz.2 milyondan fazla yiyecek bulunan yemek içecek arşivi ile dikkat çeken Calorie Counter – Diet Tracker uygulamasında 350’den fazla egzersizle kaç kalori harcadığınız bilgisi de bulunmakta.
Diyet veya rejim yaparken sizlere pek çok kolaylık sağlayan bu uygulama ile kendinize hedefler koyabilirsiniz. Kilonuzla ilgili raporlar tutabilir ve durumunuzu arkadaşlarınızla paylaşıp onları da takip ederek birbirinizle rekabet içerisine girebilirsiniz. Calorie Counter – Diet Tracker Android işletim sistemi kullanan cep telefonları ve tablet bilgisayarları ile iPhone ve iPad cihazlarıyla uyumlu olarak çalışıyor.
 

 
Nike + Runing
Apple ve Nike”ın işbirliği sonucu ortaya çıkan bir application Nike+ iPod. iPod veya iPhone sahiplerinin yürüyüş ve koşu yapmayı sevenler için müthiş bir üründü. Fakat fiyat olarak biraz pahalı geldi ve talep görmedi. Teknolojinin ve telefonlardaki GPS”inde gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan Nike + Runing uygulaması ekstra bir cihaza gerek duymadan bu görevi yerine getirebiliyor. Uygulama bizler için başlıca : Koştuğunuz mesafeyi, süreyi ve hızı ölçmeyi amaçlıyor. Outdoor ve Indoor gibi iki farklı ortamda hizmet verebilmek için ikiye ayrılmış durumda. Outdoor seçeneğiyle birlikte GPS”i de aktif ederk ölçüm yapabiliyor. Indoor seçeneğindeyse telefonda meydana gelen titreşimler sayesinde ölçüm yapabiliyor. Uygulamanın bir diğer güzel yanı ise yürüş veya koşu esnasında yürüme veya koşma temponuza uygun olarak otomatik müzik çalması.
Yaptığınız yürüyüşleri tüm istatistikleri ile saklayan uygulama, sunduğu grafikler ile kendinizi ölçmenizi sağlıyor. Yaktığınız Kalori miktarını da size söyleyen Nike+ Running, yürüyüşünüzü bitirdiğinizde sesli bir şekilde yaptıklarınızı size anlatıyor. İstatistiklerinizi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan da paylaşabiliyorsunuz. Her yürüyüş sonrası nasıl hissettiğinizi işaretliyebildiğiniz gibi, her yürüyüş için notlar da ekliyebiliyorsunuz.

 

EyeXam
EyeXam bir göz sağlık testi uygulaması. Göz doktorlarının da kullandığı göz sağlığını sınayan 20 farklı testi içerisinde barındıran uygulama ile ücretsiz olarak göz sağlığınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uygulama göz doktorları tarafından geliştirilmiş renk algısından astigmat”a kadar tüm sorunları sınamaya yarayan 20 farklı test içeren harika bir sağlık uygulaması. EyeXam sayesinde gözlerinizin ne kadar sağlıklı olup olmadığı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
 


 
Rahat Uyku (Breathe Right)
Rahat Uyku (Breathe Right), koyun sayma özelliği ve rahatlatıcı uyku müzikleri ile uyumanıza yardımcı olan bir uygulama. Rahat Uyku (Breathe Right), koyun sayma özelliğine, rahatlatıcı uyku müziklerine, koyun ya da horoz gibi farklı alarm seslerine sahip olan uyumanıza ve uyanmanıza yardımcı olan ücretsiz bir sağlıklı uyku uygulamasıdır. Uygulama uyduğunuz ve uyandığınız saatleri de sosyal ağlarda otomatik olarak paylaşmanıza olanak sağlamaktadır. Rahat Uyku (Breathe Right), iOS (iPhone, İpad vb.) işletim sistemine sahip cep telefonlarında ve tabletlerinize yükleyerek kullanabilirsiniz.

RunKeeper
RunKeeper, cihazınızın GPS özelliğini kullanarak mesafe, zaman, tempo, kalori, kalp atışı ve harita üzerinde katedilen mesafe gibi kriterleri izleyerek istatiksel verilere sahip olmanızı sağlıyor. Tamamen ücretsiz bir uygula olan RunKeeper, koşu bandı ve diğer kardiyo ekipmanlarını manuel olarak aktif etmenize olanak sağlıyor.RunKeeper özellikle formunu koşarak veya yürüyüş yaparak korumak isteyenlerin son derece seveceği bir uygulama. Hatta bu uygulama kendisini o kadar çok sevdiriyor ki. Uygulamayı yükledikten sonra arayüzü ve tasarımına hayran kalıp nasıl çalıştığını merak ederek koşmaya başlayacaksınız ve gelen istatistikler ve bilgilerden sonra hergün koşmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

 

Cardiograph
Cardiograph kalp atışlarınızı ölçebileceğiniz ücretsiz bir uygulama. Cardiograph uygulaması sayesinde dilediğiniz an dilediğiniz yerde kalp atışlarınızı ölçebilirsiniz. Uygulama cihazınızın dahili kamerasını kullanarak kalp atışlarınızı hesaplamaktadır. İşaret parmağınızı cihazınızın kamera lensini tamamen kapatıcak şekilde yerleştirin ve kalp atış hızınızı öğrenebilirsiniz.Kalp atışlarınızı gün ve gün olarak istatistik olarak kaydediyor ve uzun süre kalp atışlarınızı ölçmediğinizde size bildirim göndererek uzun zamandır kalp atışlarınızı ölçmediğiniz konusunda uyarıyor. Kısacası bir doktor edasıyla kalbinizi ve sağlığınızı bu uygulamaya emanet edebilirsiniz.
 

 
iEcza
iEcza, resmi ilaç fiyatlarına Android, iPhone ve iPad’den ulaşmanıza yardımcı olan oldukça kullanışlı bir ilaç rehberi. iEcza uygulaması sayesinde T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü”nün yayımladığı ilaçların fiyat listesine akıllı telefonunuz sayesinde kolaylık erişebileceksiniz. Uygulamanın içerisinde yer alan ilaçlarla ilgili ilaç isimleri, barkod, etken madde gibi geniş bilgiler yer alıyor ve bu bilgilere göre de arama yapabiliyorsunuz. iEcza ilaç rehberi uygulaması Android ve iOS sistemli mobil cihazlarınızla uyumlu olarak çalışıyor.

Lose It!
Lose It! İsmindende anlaşılacağı gibi kilo vermenize yardımcı olacak bir rejim uygulaması. Lose It! İle hedefler belirleyerek, kilo vermenizi kolay ve disiplinli bir iş haline getirebilirsiniz. Lose It! ile günlük almanız gereken kalori hedeflerini belirleyebilir ve yemek, egzersiz ve kilo durumunuzu kaydedebilirsiniz. Kullanımı basit ve eğlenceli olan bu uygulama ile yediğiniz yemekler ve yapıtığınız spor aktivitelerinizi veritabanına kaydedebilirsiniz. Bu veritabanına hızlıca yeni yemek ve egzersiz bilgisi girebilir; aldığınız protein, yağ, karbonhidrat gibi gıda bileşenlerini takip altına alabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here