Ana sayfa Haber Sağlık danışmanlığını mobile taşıyan uygulama: DocOn

Sağlık danışmanlığını mobile taşıyan uygulama: DocOn

0

‘Akıllı’ sağlık uygulamalarının artmasıyla teşhis ve tedaviler daha da kolaylaşıyor. Muayene olmak için canlı doktor yerine mobil aplikasyonlara danışacağımız günler pek de uzak değil. Yeni geliştirilen bir uygulama, akıllı telefon kullanıcılarının çeşitli hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında sanal bir doktordan görüş almasına imkan veriyor. 

ABD’deki Güney California üniversitesi (USC) Bedensel Veri Aktarımı Merkezi, DocOn adlı yeni bir mobil uygulama hazırladı. Hastalar, akıllı telefon uygulamasını kullanarak doktorların ‘avatar’ına soru sorabiliyor. Doktorlar, DocOn uygulaması sayesinde ciddi sağlık sorunları olan hastalarına daha çok zaman ayırıyor.

 

Uzmanlar birkaç yıl içinde ABD’deki doktor muayenelerinin yüzde 80″inin dijital ortamda yapılacağını öngörüyor. Uygulama, tanıdıkları ve güvendikleri bir doktordan tıbbi tavsiye almak isteyen hastalar için önemli bir araç haline gelebilir. Hatta akıllı telefon sensörleri, aritmi gibi sağlık sorunları olan hastaların tedavisinde hayat kurtarıcı veri toplama aracı olarak kullanılabilir. 

Uygulamanın test versiyonunda sanal doktorlar ABD’de atrium kasılması kalp sorunu çeken 6,1 milyon hastaya odaklanmış durumda. DocOn’u geliştiren bilim insanları, ilk etapta USC Keck Sağlık Okulu bünyesindeki 1500 uzman ve araştırmacının sanal ‘avatar’larını uygulamaya yüklemeyi hedefliyor. Amaç, çeşitli dil seçenekleri de sunarak akıllı telefon kullanan dünyanın her yerindeki hastalara ulaşabilmek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here