Ana sayfa Haber Sağlık Alanında Devrim Yaratacak Tırtıl Robotlar

Sağlık Alanında Devrim Yaratacak Tırtıl Robotlar

0

Hong Kong’lu bilim adamları tarafından büyük bir özenle yapılan tırtıl bacaklara sahip robotlar, kullanılmaya başlandı. Bu robotun cüssesinin 0.15 milimetre kalınlığında olmakla birlikte, aynı zamanda elektromanyetik bir güçle de uzaktan kumanda edilebildiği söylendi. Yapılan bu robotun konik bacaklarının her bir tanesinin 0.65 milimetre olması ise; onun en dar alanlarda bile çok rahat bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Peki Tırtıl Robotlar Daha Çok Hangi Alanda Kullanılacak ?

 

Tırtıl robotlar
Tırtıl robotlar

 

En büyük problemlerden bir tanesinin de çeşitli robotik tedaviler uygulanan hastalarda, tahriş oluşmasıdır. Tırtıl bacaklı bu robotlar sayesinde; ıslak ve kuru ortamda sürtünme 40 kat daha fazla azaltılacak. Böylece tedavi uygulanan hastalarda tahriş veya buna benzer sürtünme kaynakları sorunlarının da giderilmesi noktasında büyük bir ilerleme kaydedilmiş olacak. Milimetrik boyutlarda iki robotun ağırlığının 100 katını taşıyabilme olanağı ise, ona çok farklı bir boyut kazandırıyor.
Robotun geliştirilmesine katkıda bulunan birçok uzman; kan ve mukus gibi vücut sıvılarının bulunduğu ortamlarda etkili hareket etme yeteneğine sahip olacağını söylüyor. Yakın bir zamanda vücut içinde ilaç tedavisinde bu robotların kullanabileceği ifade ediliyor. Sağlık alanında kullanılan robotik cihazların ilerleyen dönemlerde çok daha fazla yer alacağı da yapılan tahminler arasında.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here