Ana sayfa Makale Sağlığınızı Düşünen Akıllı Saat Uygulamaları

Sağlığınızı Düşünen Akıllı Saat Uygulamaları

Videolu egzersizler, ilaç hatırlatıcılar, beslenme önerisi sunanlar ve daha fazlası ile sağlığınızı düşünen uygulamalar karşınızda.

1
well trained sportsman running up stone stairway

Ergonomik ve kullanışı tasarımları sayesinde, akıllı saatler her geçen gün kullanıcılar arasında daha fazla popüler hale geliyor. Mobil çalışanlar, öğrenciler, sporcular hatta ileri yaştaki bireylere kadar bu ürünlerin geniş bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Geleneksel saat üreticilerinden bazılarının dahi yavaş yavaş akıllı saat pazarına giriş yaptıklarını gözlemliyoruz.

Bu saatlerin en popüler kullanım alanlarından biri de, hiç şüphesiz ki sağlık uygulamalarıdır. Spor uygulamaları, fitness programları, ilaç hatırlatıcıları, beslenme önerisi sunan uygulamalar ve daha niceleri… Bu yazımızda, sağlığınızı düşünen akıllı saat uygulamalarını sizlerle paylaşacağız.

Google Fit

Google firmasının uluslararası sağlık örgütlerinin yardımıyla hazırladığı bu uygulama, pek çok konuda oldukça faydalı bir asistan olarak karşımıza çıkıyor. Klâsik bir adım sayar uygulaması olarak kullanabileceğiniz gibi, bünyenize uygun antrenman programları hazırlamanız da oldukça mümkündür.

Yürüyüş, koşu, egzersiz, bisiklet ve daha fazlası için Google Fit, hedeflerinize ulaşma durumunuzu ve antrenman programınızı yakından takip ediyor.

Farklı uygulamalarla sağlık verilerinizin alışverişini yapabilmesi nedeniyle, tek merkezden sağlığınızı kontrol etmekte uygulama oldukça faydalı görünüyor. Günümüz itibariyle yapılan son güncellemede, kalp atış hızınıza göre ne sıklıkla temponuzu arttırıp azaltmanız gerektiğine ilişkin bilgilendirmeler alabiliyorsunuz.

Android akıllı telefonunuz ve Android Wear özellikli akıllı saatinizle paylaşımlı olarak bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Lifesum

Eğer beslenmenize dikkat eden biriyseniz, bir yemek günlüğü sizin işinize oldukça yarayacaktır. Peki ya bu günlüğün bir dijital sürümü olsaydı? İşte bu noktada devreye Lifesum uygulaması giriyor. Bu uygulama sayesinde iPhone veya Apple Watch üzerinde yeme-içme alışkanlıklarınızı sıkı biçimde takip edebilir, beslenme/diyet programınıza olan devamlılığınızdan %100 emin olabilirsiniz.

Lifesum uygulaması, iPhone ve Apple Watch için görebileceğiniz en başarılı uygulamalardan bir tanesidir. Karbonhidrat, protein ve yağ alımlarınızı karşılaştırabilirsiniz. Hedeflerinizle olan uyumluluklarınızı güncel olarak takip edebilirsiniz.

Ekran kilidini açmadan, kolaylıkla su tüketiminize ilişkin girişleri yapabilirsiniz. Apple cephesi de uygulamayı oldukça faydalı bulmuş olmalı ki; Apple Watch Series 4’ün lansmanı sırasında bu uygulamaya ait bir demo yer almaktaydı.

Lifesum’ın pek çok özelliğinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Eğer ücret ödemeyi seçerseniz, sizin ve diyet hedefleriniz için kişiselleştirilmiş özel diyet ve beslenme önerilerine de kavuşabilirsiniz.

MediSafe Meds & Pills Reminder

Android akıllı saatler için bir diğer uygulama, özellikle düzenli ilaç kullanması gereken kullanıcıların oldukça işine yarayacak türden. MediSafe Meds & Pill Reminder, adından anlaşılacağı üzere bir hatırlatıcı uygulamasıdır.

Tıpkı bir çalar saat prensibiyle çalışır ve düzenli kullanmanız gereken ilaçları bu uygulamada tanımlayarak, ilaçlarınızı unutmaktan kurtulabilirsiniz. Uygulama, Android akıllı saatlerde bağımsız olarak çalışabilmektedir; yani akıllı telefonunuza devamlı bağlı kalmak zorunda değilsiniz.

Bildirimler sayesinde, doğrudan akıllı saatiniz aracılığıyla uygulama sizinle gerekli iletişimi kurmaktadır.

Uygulamanın bir diğer özelliği, ailenizin ve arkadaşlarınızın cihazlarıyla senkronize bir şekilde çalışabilmesidir. Aileniz tarafından girilecek ilaç bilgileriyle otomatik senkronize olarak, en güncel programa hızlı uyum sağlar.

Çok kapsamlı olmamakla beraber, içerisinde bazı temel fitness ve sağlık uygulamaları da bulunan kullanışlı bir pakettir. Uygulama, Google Play Store’dan ücretsiz olarak edinilebilir.

Gymaholic

Eğer bir Apple Watch sahibiyseniz; spor yaparken Gymaholic uygulamasından faydalanarak, spor programlarınızı daha etkin ve daha verimli geçirebilirsiniz. Uygulama, tam olarak spor programınıza ne kadar uyumlu olduğunuzu takip etmektedir.

Spor sırasında hangi kaslarınızı çalıştırmak istiyorsunuz? İlgili kas gruplarını çalıştırmak için hangi egzersizleri yapmak gerekiyor? Bu gibi sorulara uygulama üzerinden hızlıca yanıt bulabiliyor ve egzersizlerinizi daha doğru biçimde yapabiliyorsunuz.

Sadece bu kadarla sınırlı kalmıyor elbette…  Uygulama, her egzersiz için ayrıntılı kılavuzlar sunarak sizi bilgilendiriyor. Ayrıca, bildirimler yoluyla spor programınıza olan uyumuzu; yani doğru yolda olup olmadığınızın da düzenli kontrolünü sağlıyor. Kendinizi ne kadar zorlamak istiyorsanız, uygulamada bu limiti belirleyebiliyor ve tempo takibinizi yapabiliyorsunuz.

Uygulamayı akıllı telefonunuzdan ayrı olarak, sadece Apple Watch üzerinde de kullanabilirsiniz. İlk bir hafta denemeniz için ücretsiz olan bu uygulamanın çeşitli ücretlendirme seçenekleri bulunmaktadır.

Wear Hydrate Me

Adından anlaşılacağı üzere bu uygulama, su tüketiminizi takip etmek amacıyla geliştirilmiş, küçük ve doğrudan amacına yönelik bir akıllı saat uygulamasıdır. Günlük koşuşturmacanızın arasında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu eksik tüketiyor olmanız kaçınılmazdır.

Uzun vadede su tüketiminizin yetersiz olması, birtakım rahatsızlıklara öncü olabilmektedir. Eğer su tüketimi konusu sizin için gerçekten önemliyse, fakat unutkanlık nedeniyle sıkıntı çekiyorsanız, bu uygulama tam da size göre.

Uygulama basit ve özelleştirilebilir bir arayüze sahiptir. Su tüketimi hedeflerinizi günlük, haftalık, aylık olarak tanımlayabilirsiniz. Bu hedeflerinize göre tükettiğiniz su miktarı girişini yaparak, hedeflerinize ulaşıp ulaşamadığınızı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, hatırlatıcılar tanımlayarak bu uygulamadan daha efektif biçimde faydalanabilirsiniz.

Aylık izlemenizi gözlemlemek için, uygulama içi satın almayı kullanmanız gerekmektedir. Ana işlemler için uygulamanın kullanımı ücretsizdir.
Google Play Store’dan bu uygulamayı edinebilirsiniz.

Pocket Yoga

Sırada, Apple Watch kullanıcıları için oldukça sıra dışı bir Yoga uygulaması bulunuyor. Pocket Yoga, yoganın asana kademesine ilişkin bilgiler içeriyor ve yogaya yeni adım atacak kullanıcılar için oldukça faydalı içerikler sunuyor.

Pocket Yoga her bir egzersiz için sesli ve görüntülü rehberler sunarak, egzersizi doğru ve etkili biçimde tamamlamanıza yardımcı olur. Sunulan talimatlarla, hareketlerinizi daha fazla geliştirebilirsiniz. Ayrıca, tamamladığınız egzersizlerin kayıtlarını tutmak ve geçmişe yönelik izleme yapmak, yine bu uygulamada kullanabileceğiniz özelliklerin arasındadır.

Toplamda 27 farklı seansta ve zorlukta egzersiz bulunmaktadır. Uygulamayı indirdiğinizde yalnızca Apple Watch üzerinden, gereken tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Yani telefonunuzun çok yakınınızda bulunmasına ihtiyacınız yoktur.

Egzersiz zamanlayıcıları oluşturabilir ve bir program dahilinde yoganıza devam edebilirsiniz. Apple Health uygulamasından alınan kalori bilgilerinizle de güncel kalori takibinizi yapabilir, egzersizler sırasındaki eforunuzu gözlemleyebilirsiniz.
Ücretli olduğunu belirtelim.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here