Ana sayfa Haber Sadece yenilenebilir enerji kullanarak dünyayı dolaşacak

Sadece yenilenebilir enerji kullanarak dünyayı dolaşacak

0

Güneş enerjisi ile çalışan Solar Impulse uçağının mühendisleri tarafından tasarlanan çok gövdeli yarış gemisi ‘Energy Observer’ güneş ve rüzgar enerjileri ile hidrojen yakıt sistemi kullanarak dünya turuna çıkmaya hazırlanıyor. 

30 metre uzunluğundaki katamaran, geçtiğimiz Nisan ayında Fransa”nın San-Melo sahilinde suya indirildi. Gemi, 50 ülkede 101 noktaya uğrayarak ve geminin teknolojilerini de tanıtacağı etkinlikler düzenleyerek 6 yılda dünyanın çevresini dolaşacak. 

 

Energy Observer’da güneş ve rüzgar panelleri ile sağlanan enerji, elektrik motorlarını çalıştırıyor. Bu enerji aynı zamanda deniz suyundan hidrojen üretimini sağlayan elektroliz için de kullanılacak. üretilen hidrojen yakıt, güneş ve rüzgar olmadığı durumlarda kullanılacak hidrojen batarya sisteminde saklanacak. 

Proje, 2015 yılında iki amatör kaptan Frederic Dahirel ve Victorien Erussard tarafından hayata geçirildi. 5 milyon euro”ya mal olan gemi, aynı zamanda gezici bir laboratuvar. Energy Observer”ın üstünde bulunan sensörler yenilenebilir enerji sistemlerinin nasıl çalıştığı konusunda çok önemli veriler toplayacak.

 

Gemide bulunan teknolojilerden özellikle hidrojen bataryalarının evlerde kullanılması planlanıyor. Yaz ayları boyunca hidrojen üretecek bu sistemler, kış ayları için kullanılacak enerjiyi stoklayabilir. Bu bataryalar normalden 20 kar daha enerji saklayabiliyor. 

Projenin kurucuları çok heyecanlı olduklarını, Energy Observer’ın tamamen temiz enerji ile hareket ederek dünyayı gezecek ilk gemi olacağını, bunun gelecek nesiller için umut dolu bir yol açmasını umduklarını kaydediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here