Ana sayfa Oyun Sadece buluttan oyun oynatan yeni Xbox geliyor!

Sadece buluttan oyun oynatan yeni Xbox geliyor!

0

Geçen ay E3 konferansında ortaya çıktığı üzere Microsoft’un yeni bir bulut tabanlı oyun platformu inşa ettiğini biliyoruz. Bugün ortaya çıkan bir rapor ise bu bulut sistemini Scarlett Cloud olarak adlandırıyor ve firmanın yeni nesil Xbox konsolları arasında sadece buradan oyun oynatacak bir sürümün olacağını ifade ediyor.

Thurrott.com’a, (her şeyin Microsoft olduğunu ifade eden bir sayfa) göre yeni nesil Xbox iki farklı modelde gelecek. Bunlardan bir tanesi geleneksel bir oyun konsolu, yani oyunların yerel olarak cihazda işlendiği bir ürün olacakken diğeri ise daha düşük donanımlı olacak ve buluttan çalışacak. Buluttaki oyunları olabildiğince gecikme olmadan oyunculara sunmayı hedefleyen cihaz, oyunların ufak bir kısmını cihazda yerel olarak çalıştırabilecek. Microsoft Azure’dan gücünü alacak olan sistem, standart modele göre çok daha ucuz olacak ve muhtemelen bir abonelik usulü ile çalışacak.

Şimdiye kadar çok küçük bir kar marjıyla Xbox konsollarını satan Microsoft, aradaki eksikliği dijital abonelik ve oyun satışlarıyla kapatıyordu. Yeni sistemde konsolun çok daha ucuz hale geleceği ve maliyetinin azalacağı düşünüldüğünde yeni bir aboneliğin ortaya çıkması kaçınılmaz olacak.

Microsoft’tan gelen bu haberin çok daha öncesinde farklı firmalar aynı sistemi kullanmaya başlamıştı. Onlive bu alanda ilklerden biri olmuştu ve oldukça da başarılıydı. Firma maalesef bir süre sonra ciddi kan kaybetti ve 2012’de sürpriz şekilde 4,8 milyon dolara satıldı. Sony aynı platformda PS2, PS3 ve PS4 oyunlarını PlayStation Now ile sunuyor. Nvidia da benzer bir servis olan GeForce Now ile birkaç oyunu bulut üzerinden sunuyor. Bu projelerin hepsinin ortak noktası, firmalarının yan projeleri olmaları. Yani, hiçbirine yeteri kadar kaynak ve çaba aktarılmıyor.

Microsoft, bu listedeki tüm firmaların aksine küresel bir bulut gücüne sahip. Eğer gerçekten yapmak isterlerse, dünyanın her yerinde gecikmesiz oyun deneyimini gerçeklik haline getirebilirler. Bu durum gerçekleşirse oyun alanında ciddi bir devrimle karşı karşıyayız demektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here