Ana sayfa Haber Rusya Telegram”ın hemen yasaklanmasını emretti

Rusya Telegram”ın hemen yasaklanmasını emretti

0

Rusya’da sürmekte olan davanın bitişiyle birlikte açıklanan karara göre mesajlaşma uygulaması Telegram’ın ülke içinde tamamen yasaklanması talimatı verildi. Dava Telegram ve Roskomnadzor arasında süregelen mücadele sonrası açılmıştı. Rusya’daki iletişim kuruluşlarını denetlemekle yükümlü olan Roskomnadzor, bu kuruluşların mesajlarını deşifre etmek için kullanılacak kodların devlete firmalar tarafından verilmesini zorunlu kılıyor ancak bu durum Telegram’ın felsefesine tamamen ters.

Rus haber ajanslarından Tass‘ın bildirdiğine göre hemen işleme konulacak olan bu yasaklama, Telegram’ın şifreleri açmak için gereken kodları devlete vermemesinin bir gerekçesi. Yasağın ne zaman aktive edileceği bilinmese de yapılan açıklamalara göre Telegram kodları paylaşana kadar yasak kaldırılmayacak. 

Telegram kurucusu ve CEO Pavel Durov, Telegram kanalında durum hakkında şu sözleri aktardı:

 

Yerel hükümetlerin iletişim kuruluşları üzerindeki gücü tamamen paraya dayanıyor. Herhangi bir anda hükümet bu firmaların hisselerini yerle bir ederek veya gelir kaynaklarını keserek istediği her şeyi yaptırabiliyor. (Geçen yıl Apple’ın iCloud verilerini çin’e taşıdığını hatırlayın)

Telegram olarak, gelir kaynakları ya da reklam satışı gibi şeyleri umursamama lüksüne sahibiz. Gizlilik satılık değildir ve insan hakları hiçbir şekilde korku ya da aç gözlülük için feda edilmemelidir.

https://t.me/durov/76

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here