Ana sayfa Haber Rusya”nın “terminator” robotu: F.E.D.O.R.

Rusya”nın “terminator” robotu: F.E.D.O.R.

0

Rus bilim insanları tarafından geliştirilen android robot F.E.D.O.R, askeri drone araçlarla birlikte ilk kez bir savaş tatbikatı alanında denendi. “Siber kozmonot” adıyla da bilinen korkutucu makine, Terminator filmlerindeki robotlar gibi iki eline aldığı silahla atışlar yaptı. 

İsminin Türkçe açılımı “Nihai Deneysel Gösteri Nesnesi Araştırması” olan insansı robot F.E.D.O.R. hakkında açıklamada bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin, “Robot, iki eline aldığı silahla hünerlerini sergiliyor. Biz bir Terminator değil, çeşitli alanlarda kullanma kapasitesiyle pratik anlamda önemli olan bir yapay zeka oluşturuyoruz” dedi.

 

Rus Android Teknikleri ve İleri Teknoloji Araştırmaları fonu tarafından geliştirilen F.E.D.O.R.”un 2021 yılında uzaya fırlatılacak bir araçtaki tek yolcu olması planlanıyor. Deyim yerindeyse 10 parmağında 10 marifet olan robot, anahtar ve çeşitli aletler kullanabiliyor, hatta taşıtların sürücü koltuğuna oturabiliyor. F.E.D.O.R. ilk olarak kurtarma görevleri için üretilmişti. Ancak mühendisler robotun askeri projeler ve uzay araştırmaları için de kullanılabileceğine karar verdi.

1,83 metre boyundaki robot, ekstra yükler taşımadığı sürece 105 kilogram ağırlığında. 20 kilogramlık malzeme yüklenebiliyor. Düştüğünde ayağa kalkabiliyor, bir işçi gibi çalışacak şekilde dizayn edilebiliyor.

 

İlk olarak geçtiğimiz Aralık ayında görüntüleri paylaşılan F.E.D.O.R, Rusya”nın özellikle Ay projelerinde önemli bir yer tutacak. İnsansı robotun 15 yıl içinde Ay”da kurulması planlanan uzay üssünde çalışabilecek düzeye getirilmesi hedefleniyor. Robot ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu”nda Rus kozmonotların yerini alabilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here