Ana sayfa Haber Rusya”dan sonra Telegram”a bir yasak da İran”dan geliyor

Rusya”dan sonra Telegram”a bir yasak da İran”dan geliyor

0

Rusya”nın Telegram adlı mesajlaşma programını yasaklama kararından sadece birkaç gün sonra İran hükümeti de Telegram”ın ülke çapında yasaklanmasına hazırlık yaptığı bildiriliyor. İran bu yılın başlarında gerçekleşen geniş çaplı protesto olayları esnasında Telegram ve WhatsApp”ı geçici olarak bloke etmişti. Haber kurumları ve hatta yönetim birimleri gibi resmi kuruluşlar tarafından sıklıkla kullanılan kanalların bulunduğu şifreli mesajlaşma uygulaması olan Telegram”ın, yaklaşık 50 milyon kişinin internet erişimine sahip olduğu İran”da, 40 milyon kullanıcısı bulunuyor.

The Guardian”ın haberine göre yapılan duyuruda aynı zamanda “Bu girişimin, Telegram”ın yetkililerce yasaklanmasına yönelik planların öncesine denk geldiği ve yerel sosyal medya uygulamalarının desteklenmesini amaçladığı” da belirtiliyor. Söz konusu mesaj, bu yasaklamanın yakın bir zamanda olacağına işaret ediyor olsa da, İran”da kullanılan internet üzerinde çalışmalar yapan ve aynı zamanda Oxford”da doktora öğrenimi gören Mahsa Alimardani adlı araştırmacı, İran hükümetinin Telegram”ı gerçekten engelleme teşebbüsünde bulunup bulunmayacağının tam olarak netleşmediğini söyledi.

Alimardani yaptığı açıklamada “Bugüne kadar olduğundan çok daha olası olduğu kesin. Bu yönde karar alınması için 2015 yılının Ocak ayından bu yana konu bir çok kez  filtreleme komitesine gitmişti ama bugüne kadar herhangi bir adım atılmadı” dedi.

İran hükümetinin 2018 yılı Ocak ayında gerçekleşen yasağın sadece geçici bir yasak olduğu konusuna özellikle vurgu yaptığını söyleyen Ali Mardani “Ruhani yönetimi daha fazla özgürlük ve internet erişimi vaatleriyle seçilmişti. Onun ılımlı yönetiminin en önemli başarısı, Telegram”ın yasaklanmasının önüne geçmek oldu” diyor.

Bu arada Rusya”nın Telegram”a uyguladığı yasakla birlikte Amerika kaynaklı Google ve Amazon dahil olmak üzere tüm bulut servislere ait IP”ler engellenmeye başladı. Bu nedenle Telegram”a erişim sağlayan milyonlarca IP adresi bu engellemeden nasibini aldı. İran”ın da benzer bir rotayı takip edip etmeyeceğini, zaman gösterecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here