Ana sayfa Haber Rusya Başbakanı”na hack şoku!

Rusya Başbakanı”na hack şoku!

0

önceki gün hem Rusya, hem de uluslararası diplomatik çevreler ve dünya basını şok bir haberle sarsıldı : Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, resmi Twitter hesabından istifa ettiğini duyurdu. Gerçeğin anlaşılması ise uzun sürmedi. Başbakan’ın Twitter hesabı ele geçirilmişti. 

Medvedev’in Twitter hesabını ele geçiren bilgisayar korsanlarının ilk attıkları tweet, “İstifa ediyorum. Hükümetin çalışmalarından utanıyorum. Beni affedin.” oldu. Bilgisayar korsanları, istihbarat birimleri ve siber güvenlik uzmanları olaya el koyana kadar yaklaşık 30 dakika boyunca hesabı kontrol etti. 

Hack olayının, süregelen Ukrayna kriziyle bağlantısı olduğu tahmin ediliyor, zira atılan ikinci tweet “Kırım bizim değildir. Lütfen retweet edin.” şeklinde oldu.

Son tweette ise “Görevi bıraktıktan sonra serbest fotoğrafçı olarak çalışacağım.” yazıyordu. Korsanlar ayrıca Medvedev tarafından bir hükümet toplantısı esnasında çekilen fotoğraflara da erişip, bunları yayınladı.

İsmi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi, hack olayını doğrularken, korsan ya da korsanların kimliklerinin tespit edilip edilemediği henüz bilinmiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here