Ana sayfa Haber Rus hackerlar Amerika”daki enerji santrallerine saldırıyorlar

Rus hackerlar Amerika”daki enerji santrallerine saldırıyorlar

0

 

Amerikan Milli Savunma Bakanlığı‘nın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre Rus hackerlar, Amerika’da bulunan altyapı tesislerinin önemli bileşenlerine geniş çaplı saldırılar düzenlemeye devam ediyorlar.

Açıklamaya göre ülkedeki elektrik santralleri, nükleer enerji sistemi, ticari tesisler, su iletim hatları, havacılık ve kritik üretim sektörleri söz konusu saldırıların hedefleri arasında yer alıyorlar.

Açıklanan rapor, aylardır şüphe duyulan bir konunun üzücü bir doğrulaması anlamına geliyor: Ruslar, milyonlarca Amerikalının kullandığı hayati sistemlere sızarak, sabote etme kapasitesine sahipler. Habere göre, bu sistemlerin online faaliyetlerindeki bazı zaafları kullanarak geliştirilen bu saldırılar, en azından 2016 yılı Mart ayından bu yana devam ediyor. 

Bu saldırıların ‘kimlik avı’ olarak bilinen taktiklerle gerçekleştirildiği belirtiliyor. Onaylı kaynaklardan geliyormuş gibi gönderilen epostalarla kişisel şifreler gibi özel bilgilerin çalınması amaçlanıyor. 

Yapılan açıklamada, Symantec‘in 2017 yılı Ekim ayında yaptığı ve oldukça ses getiren bir araştırmadan da alıntılar yapıldı. Symantec bu araştırmasında Rus oldukları düşünülen ve Dragonfly adı verilen bir hacker grubunun Amerika ve Avrupa’da bulunan bir çok eneri sistemlerine saldırı düzenlediklerini tespit etmişti.  

Bloomberg‘in haberine göre saldırının kurbanları arasında Kansas‘ta bulunan bir nükleer santral de yer alıyor. 

Açıklanan rapor, Rusların 2016 Amerikan başkanlık seçimlerine hile karıştırdıkları gerekçesiyle Amerikan hükümetinin getirdiği yeni yaptırımlarla aynı güne denk geldi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here