Ana sayfa Donanım Rupert Neve Design 5015 MicPre-Compressor

Rupert Neve Design 5015 MicPre-Compressor

0

A klasmanda bir cihaz ile Rupert Neve Design 5015 MicPre-Compressor Combo test pistimizde.

Süper Dede: Rupert Neve
Audio camiasında Rupert Neve ismini bilmeyen yoktur sanıyorum. ömrünü, tüm bilgi ve becerisini Audio ekipmanlara adamış başarılı bir İngiliz elekronik mühendisi olan Neve, kilometre taşı sayılacak bir çok modelde Preamp, EQ, compressor, mix masasını tasarlamış, halen de tasarlamaya devam eden bir süper dede 🙂 60″lı yılların sonlarında kurmuş olduğu Neve markasını, 70″li yılların ortalarında bir dizi talihsiz olaylar neticesinde 80″li yılarda devretmiş olmasına rağmen ilk firması için bile halen dizayn yapmakta olup, ayrıca birçok önemli firmaya da tasarımlar yapmaktadır. ABD”ye yerleştikten sonra 80″li yaşlarının ortalarında emekliliğe ayrılıp torunlarını sevmek yerine kendi adını taşıyan Rupert Neve Design firması ve güncel dizaynları ile mesleğine başarıyla devam etmektedir. Kendisine buradan sonsuz hürmetler ederiz.
 

5015 Mic Pre-Comp

Evet gelelim bu küçük beyfendinin marifetlerine. Hem preamp hem de kompresör olma özelliğini bir arada sunan kombo cihazların A klasmanında yer alan bu 5015″in tasarımcısı Rupert Neve olunca beklentiler de bir hayli yüksek oluyor. Aslında karşımızdaki cihazda sınırları zorlayan bir tecrübe söz konusu. Portico serisinin önemli bir halkası olan 5015, boyundan çok daha büyük bir sinyal işleme gücüne sahip. Devrelerinde kullanılan komponentlerin hemen hemen tamamı özel üretim. Cihazın üzerinde yazan değer ne ise tam olarak o değeri veriyor, tolerans neredeyse yok gibi. Eh durum böyle olunca da istediğiniz sonucu almak tamamen sizin yeteneğinize kalıyor. Yani cihaza söylenecek pek bir söz bulunamıyor. Neve”in güç gereksinimi, harici bir ünite ile dışarıdan karşılanıyor yani power supply cihazın dışında. 90V ile 240V arası tüm girişleri dengeli bir biçimde 17,5V”da sabitleyip, çıkış olarak cihaza gönderiyor. Yine bu devre de Rupert Neve imzasını taşıyan özel bir tasarım. Mikrofon preamfilerinde artık ordinaryus olmuş bu zeka tasarımda, kullandığınız mikrofon hangi marka ve model ise preamfinin de tamamen onunla uyum içerisinde çalışması için çaba göstermiş. Zaten A klasmanda olan bir preamfiye de A klasmanda bir mikrofon kullanılması önerilir. Ancak A ve A+ klasmandaki mikrofonlar oldukça pahalı ve hassas ekipmanlardır, sıradan preamfilerle kullanılmaları da zaten saygısızlık olur sanıyorum.

 

Cihazın besleme katı çok ustaca tasarlandığından dolayıdır ki, gain knob”u açıldığı zaman ana çıkışta oluşan toplam harmonik distorsiyon %0.002 olarak verilmiş ki bu rakam hayal sınırında 🙂 Ancak Vintage efekti vermeye yarayan SILK butonunu aktif ettiğinizde bu oran %0.2 ye yükseliyor yani doğal olmayan harmonik distorsiyonları sadece isteğinizde sinyalinize ekliyorsunuz. Ben test esnasında kullanmayı tercih ettim, yumuşak ve tatlı efektinden çok memenun kaldım. 48V desteği ve 180 derece faz çeviricinin hemen yanında bulunan gain knob”u her adımda 6db kazanç sağlacak şekilde 10 adımda maximum değeri olan 66 db”ye ulaşıyor. Preamfi çıkış knobu -6 ve +6 ihtiyacınız seviyesinde dolaşmanıza olanak tanıyor. HP filtresi ise 20 ile 250hz arasında kalan bölgeye yumuşak geçişli bir filtre uyguluyor. MUTE fonksiyonunun görevi zaten adından belli 🙂 Buss butonu ise cihazın arkasında yer alan özel çıkışlarına da oluşturduğunuz buss girişine aynı sinyali yollamanız için. çıkış seviye göstergesi 8 kademeli mini led”lerden oluşuyor; overload seviyesine ulaştığınızda son seviye HOLD pozisyonunda 3 saniye kadar bekleyip görsel olarak sizi uyarıyor. Preamfi kısmında başlayan yolculuğumuz Compressor kısmında devam ediyor.
 

Compressor bölümü

Neve imzasını taşıyan tüm kompresörlerde gizemli bir tansiyonun söz konusu olduğunu düşünüyorum: Şöyle ki; cihaz işlenecek olan sinyalin karakterine göre tercih edilen parametrelere bağlı kalarak agresif veya sakin, keskin veya yumuşak bir üsluba bürünüyor. Yani kendi karakterini hemen ortaya koyuyor, aslında kompresyon esnasında işlenecek sinyale karşı cihazın karakterli olması önemli bir tercih sebebidir. Yani en azından benim için 🙂 Kompresör katı, tüm parameterleriyle isteğinize ulaşmanız için size amade edilmiş bir şekilde beklerken, ben özellikle vokal için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum. Yaptığım kayıtlarda vokale katmış olduğu müthiş bir dinamik ve dirilik çok bariz, resmen vokalisti dinleyerek, oluşan hatalara anında tepki verip işlerin yolunda yürümesi için gereken herşeyi yapan bir gizli kahraman gibi. Bas gitar, kick, elektrik gitar gibi enstrümanların sıkıştırılmasında da inanılmaz derecede başarılı. özellikle de bas gitarın figürlerini kaybetmeden dinamiğinin yükseltilmesi için bu cihazdan geçirmenizi öneririm. Cihazın kompresör katını mikrofon preamfisinden bağımsız olarak kullanmanız için arka yüzeydeki bağlantı terminallarini kullanmanız mümkün, yani bu cihaz mic pre ve compressor katları için ayrı ayrı giriş çıkış terminallerine sahip. Ayrıca istediğiniz taktirde kombine şekilde de kullanabilirsiniz. Treshold -30db”den +20 db seviyesine kadar istenilen eşikte ayarlanabiliyor.

 

Oldukça duyarlı bir knob”u var. Ratio yani oran knob”u 1,1:1″den limiter modu olan 40:1 oranına kadar ayarlanabiliyor. Ancak lineer potansiyometre kullanıldığı için oranlama logaritmik olarak artıyor. 8:1 oranına kadar olan bölgede olduça geniş adımlarla gezebilirken 8:1″den sonra çok dar bir alanda 40:1 oranına ulaşabiliyorsunuz. Aslında bu oranda bir kompresyonun da etkisi çok nazik olmaz açıkçası, sıkışıklık kendisini çok belli eder. Ama bu tarz bir sinyali yoğun bozulmaya uğratılmış bir elektrik gitar sesini iyice bastırmak ve dinamiğini çok zinde tutmak için kullanabilirsiniz; söz gelimi metal müzik kaydı yapıyorsanız… Attack ve Relase zamanlamaları için uygun değerlerde seçenekler sunulmuş, ihtiyacınıza göre yanıt almanız mümkün. Gain knob”u tüm düzenlemeleri yapılmış olan sinyalinizin çıkış seviyesini belirlemeniz için cihazın en sağında köprüden önceki son çıkış.
 

FF/FB özelliği
Rupert Neve”in geliştirmiş olduğu FF/FB özelliği çok enteresan bir işleve sahip: Sinyalin compressore girişi ve çıkışı arasında oluşan voltaj farkını tolere ederek değerleri birbirlerine yakınlaştırıp uzaklaştırıyor. Buna feedback ve feedforward isimlerini veren büyük üstad, sinyalin doğallığını korumayı hedeflemiş olmalı. Aslında bir nevi işlenmemiş sinyalle işlenmiş sinyali birbirlerine karıştırıp natürel etkinin de kimliğini koruması sağlanmış. Siz bu özelliği isteğinize göre kullanabilirsiniz. Ben kullandım ve etkisini beğendim ama her kullanımda tercih etmeyebilirim. çünkü çoğu zaman sinyalin ilk halinden daha sıkı, dolu ve geniş bir sonucu duymayı arzuluyorum. Ancak yine de söylediğim gibi eğer vokal kaydı için kullanıyorsanız bu cihaz biçilmiş kaftan.


Sonuç

Sonuç olarak, 5015 küçük boyutu ama büyük işlevleri ile Rupert Neve Design Portico serisinin önemli bir halkası. Hem münferit hem de serinin diğer modelleri ile kombine halinde çalışması, işlemiş olduğu sinyale ihtişam katıyor. Boyutuna göre 2249 USD+kdv olan fiyatının biraz yüksek olması sizi yanıltmasın; verdiği etkiye ve size uzun yıllar hizmet edeceğini göz önünde bulunduracak olduğunuzda ödediğinizin karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz. Türkiye Distrbütörü Compel”de Rupert Neve Design imzasını taşıyan diğer modelleri de görüp inceleyebilirsiniz.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here