Ana sayfa Donanım RP-Verb Mercek Altında

RP-Verb Mercek Altında

0

Space algoritmaları ile kendisini bir çok reverb”den farklı kategoriye koyan RP-Verb, sanal ve plastik etkiler yaratmak isteyen herkes için oldukça enteresan bir cihaz.

RP-Verb
Sound design dünyasının butik ve orjinal ismi Rob Papen bir çok ses jeneratörünün mucidi. Bu sayede ismi hep kaliteli cihazlarla birlikte anılıyor. Ama bir gün çıkıp “ben reverb tasarımı yaptım” deyince hem şaşkınlık hem de merak içinde bakakaldım. Bu aynen radikal bir araba yarış oyunu olan “Burnout”u geliştiren “Criterion” firmasının onca yarış oyunu tasarladıktan sonra “bir sonraki oyunumuz ego shooter olacak, ismi de Black” demesi gibi bir şey. Yani bu kadar büyük tecrübe ve bilgiye sahip birisinin farklı bir şey yapması saygı, merak ve kuşku uyandırıyor. Rob Papen gibi bir isim de farklı bir tasarım yapacağını duyurunca heyecanlanmamak mümkün değil. Bu nedenle RB Reverb”i mercek altına aldık. Aslında Rob”ın daha önce yaptığı synthesizer”larda efekt tecrübesi var, zira hepsi efekt sektörüne sahip. özellikle Predator”un efektleri, deneysel müzikler için çok kullanışlıydı.

 

 

RP-Verb
RP-Verb, algoritma mantığı ile çalışıyor ve bu değerleri menü ve alt menüler ile kontrol edebiliyoruz. Earlyreflections, Reverbtime, Late reflections gibi parametrelerin yanında üç band EQ da bulunuyor. ‹lk etapta sanal bir ekrandan 18 ana algoritmalardan birisini seçiyorsunuz. Bu ana algoritmalar, vintage, space orbit ve room gibi herkesin anlayabileceği terimler ile isimlendirilmişler. Algoritmaların detay sektörleri bire bir kontrol edilebiliyor. örneğin istediğinizde sadece Early Reflections”ları dinleyebiliyorsunuz ve parametrelerini detaylı olarak düzenleyebiliyorsunuz. Early Reflections ve late reflections sektörünü reverb sektörüne route edebiliyorsunuz ama isterseniz bunları tek başına da kullanabiliyorsunuz. Oldukça pratik bir çözüm denilebilir. Envelope sektörü ise oldukça etkili ve geniş yelpazede çalışan parametrelere sahip. Attack Hold ve Release özellikleri aynı zamanda üç band EQ ile güçlendirilmiş. Aynı zamanda intern routing imkanları da sunması, klasiğin ötesine geçen reverb sahibi olmamıza neden oluyor. RP Reverb”de bir reverb cihazında alışık olmadığımız Distortion ve Ensemble sektörü hemen gözümüze çarpıyor. Bunlar genelde başlı başına kullanılan efektlerdir. Ensemble burada aslında bildiğimiz chorus efektini yaratıyor. Kısacası sesi biraz daha yumuşak hale getiriyor diyebiliriz. özellikle vokal kayıtlarında geniş kullanım alanı bulabilecek bir opsiyon. Bunun tam aksini yapan distortion opsiyonu ise sesin karakterini iyice değiştiren ve dinamik sınırlarını zorlayarak sesteki sanatsal bozulmalara yol açan bir hareket. Tam anlamıyla reverb sinyaline efekt etkisi yapan bir unsur aslında.

 

 

RP-Verb

RP-Verb”in enerji kullanımına gelecek olursak her zaman bahsettiğim görünmez kurala geliyoruz. Yetenekli bir tasarımcı elindeki enerji kaynaklarını kullanmasından belli olur. örnek verelim hemen, bugün inanılmaz grafikleri, süper oynanabilirliği ve harika bir motora sahip bir bilgisayar oyununu hiç enerji opsiyonunu düşünmeden tüm oyun firmaları geliştirebilir ama bu oyunları oynamak için canavar gibi bilgisayarlara ihtiyaç var. Yan asıl yetenek elinizdeki sınırlı teknolojiyi kullanarak yine akıcı ve inanılmaz bir oyun elde etmek. Bu yüzden konsol oyunlarını daha çok seviyorum. Konuyu dağıtmadan Reverb”e dönüyorum. Reverb ses düzenini hepimiz biliriz: Orta büyüklükte ve duvarları paralel bir oda düşünelim, sesi bir duvara gönderdiğinizde çarpıp geri döner sonra diğer duvara çarpar ve tekrar geri döner, her çarpışta bir miktar enerjisinden kaybeder. ‹ki duvar arasında gidip gelmesi enerji tamamen bitene kadar devam eder.  Bilgisayar sesin her duvara çarparak dönmesini enerjisinin kaybolası ile birlikte hesaplar yüzlerce kez. Bu bahsettiğim aslında sadece sinus ses idi. ?imdi üst ve alt tonları olan daha komplike bir ses düşünün; mesela bir vokal… Ağızdan çıkan ses karşı duvara gider ve geri gelir , bilgisayar bunu hesap etmeye başlar, her ton, her nota, her amplitude ve her formant için ayrı ayrı, yüzlerce kez…  Ayrıca üst üste binen dalgaları da hesaplar yine yüzlerce kez! Bu tür hesaplamalar için inanılmaz bir enerjiye yani CPU gücüne ihtiyaç vardır. ‹şte bu elit bir cihazın üzerinde ne kadar çalışıldığını gösteren önemli bir unsur. RP-Verb”de bir HQ opsiyonu bulunuyor. Bunu kapattığınızda daha az enerji harcar hale geliyor ama asıl etkili olan, bu opsiyon açıkken ne kadar az enerji kullandığı… Kendiniz görün derim!

RP-Verb, Windows ve Mac tabanlı çalışıyor. VST, AU ve RTAS formatlarını destekliyor. Lisans için bir eLicenser”a ihtiyacınız olacak. Görünüş olarak siyah ve zarif bir yüzeye sahip ama genel çalışma ortamında bir süre sonra karanlık kalabiliyor. Görünüş aslında tamamen zevk meselesi.

Ses kalitesine gelecek olursak, geniş bir efekt koleksiyonunda mutlaka bulunması gereken bir cihaz çünkü bir çok parametresi başlı başlına ve diğer sektörlerden bağımsız olarak ayarlanabiliyor. özellikle distortion ve enseble özelliği deneysel ve elektronik müzik için çok uygun. RP-Verb”ün karakteristik özellikleri daha çok yumuşak ve yüksek yansımalara sahip seslerde öne çıkıyor. Space algoritmaları ile kendisini bir çok reverb”den farklı kategoriye koyan RP-Verb, sanal ve plastik etkiler yaratmak isteyen herkes için oldukça enteresan bir cihaz. 149 Euro”ya sahip olabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here