Ana sayfa Sektörden Röportaj: “Pantone olarak sektördeki algıları değiştirmeye çalışıyoruz.”

Röportaj: “Pantone olarak sektördeki algıları değiştirmeye çalışıyoruz.”

0

ülkemizde büyük ilgi gören renk kartela sistemi Pantone hakkında Odak Kimya Genel Müdürü özge çuhadar”dan önemli bilgiler aldık.
 

Odak Kimya Genel Müdürü özge çuhadar ile gerek sektör gerekse gelişmiş renk referanslama sistemi Pantone hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşinin satır başları ise şöyle…

Macline: özge Hanım, Odak Kimya”yıve sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

özge çuhadar:Odak Kimya Endüstri ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti”nin uzmanlık alanı, renk ölçümü ve yönetimine dayalı çözümlerdir. Bu çözümlerin merkezinde X-Rite – Pantone firması konumlanmıştır. Ben şirketin genel müdürü durumundayım. Firmamız, renk mükemmelliğine dayalı çözümlerde dünya lideri markaların Türkiye Temsilciliği”ni yürütmektedir ve sadece ürün değil çözüm temin eden bir firma olarak hizmet vermektedir.
 


 
M: Renk referanslama sistemi Pantone”den bahseder misiniz? Hedef kitlesinden söz eder misiniz? Pantone, kullanıcılarına neler sunuyor?

ö.ç: Sizin de belirttiğiniz gibi Pantone en basit tanımıyla renk referanslama sistemidir. Renklerle ilgili aramızda iletişim kurmamızı sağlar.Pantone kodu ile belirtilen rengin hangi renk olduğunu dünyanın neresinde olursanız olun bilirsiniz. Pantone bu konuda global renk otoritesidir. Renk iletişiminin söz konusu olduğu tüm sektörlere uygun ürünler sunar. Bunlardan bazıları tasarım, reklam, mürekkep, matbaa, tekstil, boya, moda, kozmetik, plastik olarak sıralanabilir. Pantone, 2007 yılında renk ölçüm cihazları konusunda sektör lideri X-Rite ile birleşerek dijital çözümlerini daha da güçlendirmiştir.

 

M: Pantone”de kullanıcılara ne gibi yenilikler sunuluyor? Apple uygulamaları ile Pantone arasındaki entegrasyon ilişkisi hakkında bilgi verebilir misiniz?

ö.ç:Pantone kartelaları sektörlere göre farklılıklar gösterir. Son iki yılda en temel değişiklik ise şudur; ürün tasarımlarında kolaylık ve çeşitliliği arttırabilmek amacıyla yeni renkler eklendi ve eklenmeye devam ediyor. Sadece kozmetik için ayrı bir renk kartelası geliştirildi. Bu kartelalardaki renklerin dijital verileri yazılımlar içerisinde, Apple uygulamalarında, renk eşleştirme cihazlarında bulunabildiği gibi, tasarım yazılımlarına da kolaylıkla entegre edilebiliyor. Kartelaların arkasında doğru ışık kaynağında karşılaştırma yapıp yapmadığınızı kontrol eden bir indikatör mevcut. Şu anda tekstil için 2100 renk, grafik için 1677 renk mevcut ve farklı tasarımda yeni ürünler 2013 yılı içerisinde sektöre sunulacak.
 


 
M: Eklemek istediğiniz başka konular varsa memnuniyetle okurlarımıza iletmek isteriz.

ö.ç:Türkiye sektöründe bugüne kadar maalesef çok kalıplaşmış ürünler yer almıştır. Pantone olarak son üç yıldır bu konudaki farkındalığı arttırmaya ve bu durumu değiştirmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız marketing aktiviteleri sayesinde 2012 yılında %50 ile dünyadaki en yüksek büyüme oranına ulaştık. Türkiye Pantone tarafından en çok büyüyen pazar olarak konumlandırıldı ve çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here