Ana sayfa Sektörden Röportaj: Opus Audio Prodüksiyon ve Kayıt Stüdyosu

Röportaj: Opus Audio Prodüksiyon ve Kayıt Stüdyosu

0

Aşırı pahalı stüdyolara verecek bütçem yok, ama çok kaliteli bir ekip, iyi ekipman ve uygun bütçeyle, başarılar iş yapmak, yaptırmak istiyorum diyorsanız, Opus Prodüksiyon ve Stüdyo tam size göre!
 

Mehmet Yaranona ve Tolga Türünz ortaklığında hizmet veren Opus ile tanışın! Onlar kendilerini “tüm sesli iletişim ortamları için amaca yönelik hizmet veren bir stüdyo kolektifiyiz,” şeklinde tanımlıyorlar.

Hizmetleri arasında özgün müzik besteleme, ses veya müzikle marka kimliği yaratma, edit, miksaj ve sonlandırma prosesleri, ses dizaynı,dış ses kaydı, ses post prodüksiyonu, albüm, EP ve demo prodüksiyonu yer alıyor. Besteci, aranjör, şarkı sözü yazarı Tolga Türünz ile besteci, ses mühendisi Mehmet Yaranona’dan detayları dinliyoruz.

 

mehmet yaranona
 
Sound: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Mehmet: Fizik mühendisiyim, MIAM’da ses mühendisliği ve tasarımı master’ı yaptım. Mauna Kea ve Kül gruplarında hem gitar çalıyorum hem beste yapıyorum. Reklam müziği ile ilgilenen bir çok müzisyen gibi artık tek enstrüman ile yetinemiyorum ve bulduğum her enstrümanı çalmaya çalışıyorum. Bunun dışında müzik prodüktörlüğü yapmaya çalışıyorum, hatta bu konudaki ilk deneyimim Tolga’nın grubu Moral’in ilk albümü Kafadaki Herşey’di. Daha sonra Pickpocket ile Uyan albümünü yaptık. önümüzdeki sonbaharda piyasaya çıkmasını beklediğimiz Neva’nın da albümünü uzun bir maratondan sonra bitirebildik, beklemedeyiz. Şu aralar Tolga ile Moral’in ikinci albümü için çalışıyoruz ve Gökalp Ergen’in (Climb, Pentagram) prodüktörlüğünde ikinci Metaroth albümünün mix aşamasındayız.

Tolga:
Maden mühendisiyim. 2006 yılında Moral’i kurdum. Biz de albümümüzü 2011 yılında Pasaj müzik’ten çıkardık. Daha önce de bir çok beste grubunda besteci, söz yazarı, solist ve gitarist olarak yer aldım. Şu ana kadar sözü ve müziği kendime ait bir çok şarkı yazdım. Bunun yanı sıra ben de işin prodüktörlük ve aranjörlük tarafında yer alıyorum. Ama son dönemde radyo-TV-sinema alanındaki müzik prodüksiyonlarımız, işimizin büyük bir bölümünü oluşturmaya başladı.

 

Sound: Tolga Türünz – Mehmet Yaranona ortaklığı nasıl oluştu?

Tolga:
Biz birlikte çalışmaya 2006 yılında bir dizi müziği (Show TV – Gülpare dizisi ) projesiyle başladık. Jenerik müziği olan gülde hazanı bestelemiştim. Evimde o zamanki şartlara göre oluşturduğum mütevazı bir kayıt ortamı vardı. Mehmet’le İlk kayıtlarımızı orada yaptık. 2 senelik bir boşluğun ardından bu sefer bir reklam müziği projesi için bir araya geldik. Bu boşlukta Mehmet çok daha gelişmiş bir kayıt ortamı yaratmıştı evinde.

Mehmet:
Aslında Tolga’yla mahalle arkadaşıyız ama Tolga ile beraber çalışmamız hep profesyönel seviyede oldu, bu da bize birlikte müzik üretmeyi öğretti. Bir amaç için müzik yapmak, grup ile veya tek başına beste yapmaktan çok daha farklı bir şey, bu konuda en başından beri şanslıyız sanırım.
 
mehmet yaranona
 
Sound: Opus Prodüksiyon ve Stüdyosu nasıl kuruldu?

Tolga: Mehmet evinin salonunu bir mix odası gibi dizayn etmişti, ilk reklam müziği prodüksiyonlarımızı orada gerçekleştirdik. Daha sonra işlerin çapı ve hacmi büyüdü, dolayısıyla bir stüdyo ihtiyacı doğdu.

Mehmet: Baştan beri tam donanımlı bir kayıt-mix stüdyosu rüyamızdı zaten ama tabi doğru zamanı ve doğru mekanı bulmak gerekliydi. Benim evde bazı şeyler yapılabiliyordu ama sonuçta ne olursa olsun bir apartman katı olması çok sınırlayıcıydı. İşler belli bir seviyeye gelince biz de 2012 yılının Şubat ayında kolları sıvadık. İstanbul’un neredeyse her yerinde araştırmalar yaptık ve sonunda Maslak’ta Nazmi Akbacı İş Merkezi’ndeki mekanımızı bulduk. Benim hem MIAM’da hocam hem de SAE Istanbul’da patronum olan değerli müzik insanı Hakan Kurşun ile beraber kayıt ve mix odası dizaynını yaptık. İnşaat 5 ay kadar sürdü ve yorucu bir mesaiydi. Sonunda stüdyo nihai halini aldı. İlk başlarda tam teçhizatlı değildi tabi, belli başlı malzemelerimiz vardı ve onlarla başladık çalışmaya. Kurulduktan bir sene kadar sonra tekrar bir yapılanmaya gittik. Ekipman konusunda açlığımız hiç bitmiyor, bitmeyecek gibi duruyor ama artık tam anlamıyla her ihtiyacı karşılayabilecek bir kayıt-mix stüdyomuz var.

Tolga:
Şu an hayal ettiğimiz gibi hem jingle, dizi müziği prodüksiyonları yapıyoruz hem de kendi gruplarımızın albüm, demo gibi kayıtlarını yapıyoruz. Yapmış olduğumuz yatırımlarla birlikte stüdyomuza kayıt için gelenlerin sayısında da ciddi bir artış oldu. Müşterilerimize bir stüdyodan almak istedikleri her hizmeti vermeye çalışıyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here