Röportaj: Live Mix Denilince: DJ Emre Tankut Karakurt

DJ Emre Tankut Karakurt ile live mix yapmanın incelikleri...

Power 100 FM frekansında her Cumartesi akşamı 19-21 saatleri arasında live mixlere imza atan DJ Emre Tankut Karakurt ile live mix yapmanın incelikleri, club performansı ve radyo programcılığı üzerine...
 

S: Emre Karakurt, çaldığı müziği nasıl tanımlar? Set'lerinde nelere yer verir? Dinleyiciyi nasıl ayaklandırır?
E.K: İnsanların eğlenebilmesi için gerekli tüm bilgi ve becerimi kullanırım. Benim yaptığım müzik eğlendirir. İnsanların evde kendilerinin yapabildiğinden fazlasını ve farklısını vermeliyim ki eğlensinler. Tekdüze olamam. Değişik tarzlar, bpm’ler setlerimin içinde yer alır her zaman.

S: Setlerinizdeki kompozisyon yani bütünlük ve akıcılık benim dikkatimi çekiyor, bunu nasıl sağlıyorsunuz? Belirli trick'leriniz var mı?
E.K: İşin ilginci belirli bir sırrım yok. Live çalmanın avantajı kısa süre içinde diğer parçaya odaklanmak. Bu yeterince heyecanlı. Onun dışında hangi şarkıdan keyif alıyorsam, onu sıralarım diğerinin arkasından. Bpm takıntım yoktur ama ard arda uyan iki şarkıyı yakalarsam aynı bpm üzerinden house bir parçayı, bir rock şarkısına bağlarım. Bir de zaman zaman ton ve nota kulağımdan dolayı arka arkaya iki şarkı, aynı tınıdan gidebilir.
 

 
S: Radyoda live mix yapmak ile Club'da çalmak arasında çok büyük farklar var. Her iki deneyimi de sizin gözünüzden dinleyebilir miyiz?
E.K: Radyoda biraz serbestsiniz. Genel radyo playlisti dışında tüm programı aynı bpm’den sürdürebilir, kusursuz bir program çıkartabilirsiniz. Mix yapmanın kesinlikle bir matematik olduğunu savunanlardanım. Özellikle radyoda mix yaparken hataya yer olmamalı. Doğru mix yapamayan Dj'lerin radyo programı yapmaması lazım. Özellikle de set önceden hazırlanıyorsa mazeret olamaz. Canlı çalıyorsanız durum farklı. Orada parça sıralaması ve bütünlük daha önemli. Live çalarken dünyanın en büyük isimleri bile geçiş sırasında diğer Dj'lere hata gibi gelen karışıklıklar yaşayabilir ki gayet normaldir. Kaldı ki çoğu dinleyiciye zaten bu hata gibi de gelmez. Live çalarken önceden plan yapmazsınız. O anda dans pisti neyi kaldırırsa ya da radyodaysanız içinizden ne geliyorsa onu mixlemelisiniz. Zamanla yarışıyor olmak ta işin zevkli diğer bir yanı.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam