Ana sayfa Sektörden Röportaj: İrfan Özata: Yanlış Fotoğraf

Röportaj: İrfan Özata: Yanlış Fotoğraf

0

Yıllardır Sezen Aksu, Yeni Türkü, Fettah Can gibi çok değerli sanatçılar ile sahnede çalışan, onlara saksafon, yan flüt ve vokal olarak eşlik eden İrfan özata single çalışması “Yanlış Fotoğraf “ı, Funorg etiketi ile 20 Mayıs”da yayınlandı.
 

S: Uzun zamandır müzik piyasasında ünlü isimlere saksafon ve yan flütünüzle eşlik ediyorsunuz ama bu single ile vokalist kimliğinizi ön plana çıkarıyorsunuz. İkisi arasında nasıl bir duygu ve duruş farkı var?
İ.ö.: çalarken ya da tek olarak sahnede söylerken aynı duyguları hissediyorum. Sonuçta müzik insanın duygu yoğunluğunun dışa vurumudur. Bu yüzden iki İrfan arasındaki duygu ve duruş bakımından pek bir fark olmuyor. Sadece şarkı söylerken kendimi daha iyi ifade ettiğim için birinci önceliğim şarkıcılık olacaktır fakat müzisyen kimliğim her daim devam edecektir.
 

 
S: Kendinizi, müziğinizi biraz anlatmanızı istesek, neler söylersiniz?
İ.ö.: Liseyi Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi”nde, üniversiteyi Uludağ üniversitesi Müzik bölümünde okudum. Okulda klasik müzik eğitimi aldım ama aynı zamanda kendi yapmak istediğim müziği aramak için bir çok müzik tarzını çaldım ve söyledim. Bu arayışta, aslında müziğin kesin bir tarzı olmadığını, müziğin her tür içinde alt türleri ile aslında bir bütün olduğunu anladım.

Ayırt etmeden her türlü iyi müziği araştırıp dinler, kendi müziğimi oluşturmaya ve katmaya çalışırım. Bu nedenle kendi müziğimi, yaşadığım hayatın ve çalıp söylediğim türlerin bütünü olarak kabul edebilirim. Duygularımı yoğun yaşarım. Yaptığım müziğe de bu derinlik ve duygusallıkla yaklaşıyorum. Her çaldığım parçada, o duyguyu derinden hissederek, o şarkıyı yaşayarak çalıyor ya da söylüyorum.

S: Yeni albüm de sonbahara geliyor, şu an nasıl bir süreçten geçiyorsunuz?
İ.ö: Şu an yeni çıkarmış olduğum “Yanlış Fotoğraf” adlı Single”ım ile koşturmaca içerisindeyim. Bunun yanında hala aynı sahneyi paylaştığım, şarkılarına hayran olduğum Fettah Can ile konserlere devam ediyorum. Albüm için de bir yandan son kalan parçaların kayıtları ve koşturmacası içerisindeyim. Gerçekten içime sinen, yine çok değerli müzisyenlerin olduğu bir albüm oluyor.

 

S: Single”dan biraz bahseder misiniz ? Kayıt aşamasında neler yaşadınız?
İ.ö.: Aslında yaklaşık iki buçuk yıldır albüm hazırlığı içindeyim. çok keyifli ama bir o kadar da zor bir dönemdi. 13 aranjör ve 70″e yakın müzisyenle çalıştım. Bir çoğu yıllardır beraber çalıştığım dostlarımdan oluşuyor. Single fikri ve kayıtları da albüm hazırlığı içinde gelişen bir çalışma oldu aslında. Albüm hazırlığı içindeyken hem motivasyon olması hem de artık beklentilerin çoğalması ile kardeşim Neslihan Beşer (ayrıca menajerim ) ve Gökhan Şahin (Söz yazarı) devreye girip Single çıkarma fikrini ortaya koydular. çok da iyi bir karar oldu tabi . Single iki parçadan oluşuyor. çıkış parçamızın aranjesi Ozan Bayraşa”ya ait olan “Yanlış Fotoğraf”. İkisi de yaz için özel seçtiğimiz parçalar. Bu single da yıllardır albüm alıp kim çalmış bir bakayım dediğim değerli müzisyenlerin bir parçamda bulunmasını çok istedim. Beni kırmadılar hepsine teşekkürler. Single”daki ikinci parça “Lafın Tamamı” bu fikir için çok idealdi ve İsmail Tunçbilek, Hüsnü Şenlendirici, Volkan öktem, İsmail Soyberk, Cengiz Ercümer, Gültekin Acar ve aranjörü Bahadır Tanrıvermiş eşliğinde ömür boyu dinlenebilecek bir şarkı çıktı ortaya. İki parçanın da sözleri albümde de olduğu gibi beni hiç yanlız bırakmayan Gökhan Şahin”e besteleri de bana ve “Lafın Tamamı” adlı şarkıda yine ben ve Barış Konacak”a ait.
 

 
S: Saksafon ve yan flütün sizin için anlamını, bu enstrümanlarla olan bağınızı öğrenebilir miyiz? Nasıl bir emek ve özveri gerekiyor?
İ.ö: Yan flüt ve saksafon hayatımın çok büyük bir bölümünü oluşturuyor. Yan flüt ile Güzel Sanatlar Lisesi”nde, Saksafon ile ise üniversitede tanıştım. Yan flüt okulda ana enstrümandı. Saksafon ise dinlediğim müzik tarzları ve üflemeli çalgılara olan ilgim sayesinde kendi kendime çalışıp öğrendiğim ve sonrasında da eğitimini aldığım bir enstrümandı. İkisi de her enstrümanda olduğu gibi çok fazla emek,çalışma ve özveri istiyor. Hayatınız onlarla geçiyor, kendinizden çok onlara bakıyorsunuz ve hatta dışarıdaki hayatı unutup sadece nota oluyorsunuz. Bunun için de gerçekten çok çalışma ve özen gerekiyor. Tabi en önemlisi de sevmeniz gerekli.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here