Ana sayfa Sektörden Röportaj: iBook Store’da Bir Türk Yazar: Alp Şentürk

Röportaj: iBook Store’da Bir Türk Yazar: Alp Şentürk

0

“Düşünsenize, evinizden, kitabınızı hiç bir ücret ödemeden 51 ülkedeki okurlar ile buluşturuyorsunuz, bu muhteşem bir fırsat…”
 

Yeni kitabı Küçük Oda Dokuz Pencere, iBook Store”da yayınlandı. Bizlerde bu anlamlı gelişmenindetaylarını kitabın yazarı Alp Şentürk”e sorduk…

Macline: Kısaca kendinizden ve yeni kitabınızdan bahseder misiniz? Kitap ne hakkında ve nereden doğdu.. Biraz süreçten söz eder misiniz?

Alp Şentürk: 1984 İstanbul doğumluyum. Lisans eğitimimi Bahçeşehir üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü”nde, yüksek lisansımı da University of Exeter”de Uluslararası İşletme alanında tamamladım. Kendimi kurumsal hayata hazırlamıştım yıllar boyunca ama açıkcası o dünyada pek mutlu olamadım.
 


 
Yazmayı her zaman sevmiştim. İlkokul yıllarında günlük tutmakla başlamıştı bu tutku. Yıllar boyunca sadece bir hobi olarak ufak hikayeler yazdım, bunları yakınlarımla paylaştım. İnsanların yazdıklarımla ilgili görüşleri hep pozitif oldu ve bu da bana daha çok yazmak için güç verdi. 2012 yılı Nisan ayında, son çalıştığım şirketten ayrıldıktan sonra ‘yazmak’ işini daha ciddiye almaya karar verdim ve böylece kitabımın ilk tohumları atılmış oldu.

”Küçük Oda Dokuz Pencere” bir öykü kitabı. İçinde dokuz adet öykü var. öyküler arasında bariz bir bağlantı olmasa da kahramanların arayışları birbirine oldukça benzer. Aşk, nefret, yaşam, ölüm gibi sıradan konulara ilginç olaylar, sıradışı karakterler ve şok edici sürprizlerle yaklaşıyor diyebiliriz.

 

M: Kitabınızın iBook Store’da yer alma öyküsünden bahseder misiniz? Fikir nereden doğdu? Nasıl oldu?

A.Ş:Bu aslında biraz ilginç bir hikâye. Mac kullanıcısı olarak iTunes’umda takip ettiğim belli başlı Podcast’ler var. Bunlardan biri de Apple Keynotes. Yaklaşık beş senedir tüm Apple Keynote sunumlarını baştan sona izlemişimdir. iBook Store ile ilk kez bu Keynote’lardan birinde tanıştım. Fikir çok hoşuma gitti. Yayıncılığı kökten değiştirecek, genç yazarlara büyük kolaylıklar sağlayacak bir sistemdi.

Bundan sonrası tamamen benim, bir Türk yazar olarak Türkçe bir kitabı bu platformda yayınlayıp yayınlayamayacağımı araştırmakla geçti. Apple’a çok fazla mail attım, interneti fazlasıyla kurcaladım…
 


 
M: Türkiye’de iBook Store henüz tam anlamıyla kullanılamıyor, Bundan söz edelim, yani Türkiye’de ne şekilde kullanılabiliyor ve Türk kitap severler sizin e-kitabınıza ne şekilde-nasıl ulaşabilecek?

A.Ş:Türk yazarlar için en büyük engel iBook Store’un Türkiye’de kitap satışına başlamamış olması. Şu an iBook Store 51 ülkede (Tüm Amerika kıtası, Avrupa, Avustralya, Japonya) satış yapıyor. Türkçe bir kitap ancak bu ülkelerde yaşayan Türk okurların ilgisini çekecektir. Bu ülkelerdeki Türk okurlar iBook Store’da ”Books in Your Language” linkini kullanarak veya yazar adı / kitap adını aratarak Türkçe kitaplara ulaşabilirler.

Türkiye’de yaşayan okurlar ise çok şanssızlar. Yurtdışına bağlı bir ödeme seçeneği (Kredi kartı / banka hesabı) olmadığı sürece account ülkelerini değiştirseler bile kitap satın almaları ne yazık ki imkansız. Şu an var olan bedava, İngilizce klasiklerle yetinmek zorundalar.

Ancak çok karamsar olmamak gerek. Apple’ın son zamanlarda Türkiye yatırımlarına bakacak olursak iBook Store Türkiye’nin açılışının 2014 yılını bulmayacağını düşünüyorum.

 

M: Türk yazarlara iBook Store’da nasıl ve neden yer almaları gerektiği hakkında bazı önerilerde bulunmak ister misiniz?

A.Ş:Yayınevlerinin kapılarını aşındırıp kitabını beğendiremeyenlere, yayınevlerinin düşük telif ücretlerinden şikayetçi olanlara ya da yazdıklarını sadece insanlarla paylaşıp bunun zevkini tatmak isteyenlere iBook Store büyük bir şans veriyor. üstelik bunu tamamen ücretsiz yapıyor. Düşünsenize, evinizden, kitabınızı hiç bir ücret ödemeden 51 ülkedeki okurlar ile buluşturuyorsunuz, bu muhteşem bir fırsat.

iBook Store’da yer almak oldukça basit. Apple’ın web sitesinde tüm bilgilere ulaşılabilir. Sadece tamamlanması gereken bazı evrak işleri var. Vakti olmayanlar, İngilizcesi yeterli olmayanlar ya da evrak işleriyle uğraşmak istemeyenler benimle de irtibata geçebilirler. Yazarların kitaplarını bu platformda yayınlamalarına yardımcı olmak için yeni bir oluşum kurmak da planlarım arasında…
 


 
M: Eklemek istediğiniz şeyler varsa memnuniyetle okurlarımıza aktarmak isteriz.

A.Ş:Son olarak, kişisel yayıncılık devrinin başladığını ve bunun özellikle genç yazarlar için müthiş bir fırsat olduğunu bir kez daha belirtmek isterim. İçinde o cevheri görenler bunu ziyan etmemeli ve kendilerine sunulan bu yeni fırsatı değerlendirmeli diye düşünüyorum.özellikle tüm Macline ailesine bana bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyor, yayın hayatında başarılar diliyorum.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here