Ana sayfa Sektörden Röportaj: Geçmişin Hüznünü Şimdiki Zaman Işınlıyor

Röportaj: Geçmişin Hüznünü Şimdiki Zaman Işınlıyor

0

70″lerden 90″lara uzanan cover şarkıların yanına sıfır km şarkılar ekleyen Doğa, tamamı isyankar konseptli albümüyle geçmişin hüznünü şimdiki zamana ışınlıyor. Bunu yaparken doğunun ışığını yansıtan şarkıları; batının süzgecinden geçiriyor…
 

S: Prodüksiyon aşaması ne kadar sürdü?
D: Toplamda 1,5 yıl sürdü. 1,5 yıl boyunca benim daha önceden var olan bestelerim yeniden düzenlendi ve bu süre zarfında prodüktörüm Süheyl Atay”la bir sürü fikir alışverişinde bulunduk. O bana bir sürü cover şarkı önerilerinde bulundu, ben de evde onları dinleyip, demolarını oluşturdum. Ve böylece konsepti oluşturduk. Albümdeki cover şarkılarımın mucidi ve enteresan fikirler üreten kişi Süheyl Atay”dır…
 

 
S: Albümünde 70″lerden Selda, Nurperi gibi, 80″lerden Bergen gibi , 90″lardan Nazan öncel gibi kült olmuş kadın vokallerin şarkıları var. Bu şarkıcıları daha önceden dinliyor muydun?
D: Bu isimler arasında bir tek Nurperi”yi bilmiyordum. Nurperi”yi müzik yazarı Naim Dilmener önerdi. Daha sonra Nurperi”nin vokaline bayıldım ve artık Nurperi dinliyorum.
Selda Bağcan ve Nazan öncel zaten severek dinlediğim vokallerdi. Bergen”e gelecek olursak çok güçlü bir ses olduğunu biliyordum, sürekli dinlemesem de bildiğim şarkıları vardı.

S: Nazan öncel piyasada çok zor cover şarkı vermesi ile tanınır, Nazan öncel”in “Bana özel”ini repertuvarına nasıl kattın?
D: Nazan öncel ile prodüktörüm Süheyl yakın arkadaşlar ve birbirlerini çok severler. Prodüktörüm albümün konseptini anlatınca Nazan öncel olur demiş ve “Bana özel” böylece repertuvarıma dahil oldu. Ayrıca stüdyo sırasında Nazan öncel sık sık ziyaretimize geldi ve her geldiğinde ciddi ciddi bana vokal koçluğu yaptı.

 

S: Albümünü bir insana benzetsen nasıl biri olurdu?
D: Hımm güzel soru, kesinlikle haksızlıklara tepki gösteren, söyleyecek sözü olan, duyarlı ve isyan eden bir genç kadın olurdu.

S:
Prodüksiyona son anda bir şarkı dahil olur ve o şarkı albümün uğuru olup prodüksiyonu sırtlayıp götürür, var mı böyle bir şarkı?
D: Evet tam böyle; albüme dahil olan bir şarkım var, sözlerini reklamcı Oğuzhan Akay”ın yazdığı, bestesi bana ait, aynı zamanda albümün adını taşıyan “İsyanım Budur” son anda albüme girdi ve isim babası oldu.
 

 
S: Fotoğraflarından bahsedelim, kapak fotoğrafında ayna da kendi suretini arayan hüzünlü kadın vurgusu var; bu fikir sana mı ya da fotoğrafçın Dilan Bozyel”e mi ait?
D: O hüzünlü konsept, fotoğraflarımı çeken Dilan Bozyel ve Profabrika”ya ait. Buz gibi bir havada Şile taraflarında çekim yaptık ve beni o soğuk havada yalın ayak yürüttüler. Bu arada ben çabuk ağlayabilen biriyim. O sırada üşüyorum; üşüyorum diye ısınmam için bana ayrıca içki getirdiler, biraz içtim ee bir de bir yandan albümle ilgili duygusal bir şeyler hissedince, o an birden ağladım. Tabii ki ekip şaşkın, işte o kapak resmi benim ağladığım an çekilmiş bir karedir. Böylece ekibin istediği o hüzünlü kadın sahici oldu…

S:
Albümünde dergimizin bu ay kapağında yer alan Mirkelam”ın “Ararım” adlı eski bir şarkısı var ve aynı zamanda Mirkelam şarkıda sana back vokal yapmış. Bu nasıl gerçekleşti?
D: Mirkelam”ı müzisyen olarak eskiden beri severim ve takip ederim. Düet fikri benden çıktı, Mirkelam hiç tereddüt etmeden benimle düet yapmayı kabul etti. Stüdyo sırasında Mirkelam”ın müzisyenliğine bir kez daha hayran oldum.

 

S: Miks ve Mastering için kimlerle çalıştın?
D: Mastering için Barış Büyük ile çalıştım, miks içinde İhsan Apça, özgür özkan Mete ve Orkun Tunç ile çalıştım ayrıca ben Dokuz Eylül”de Ses Teknolojileri bölümünü okudum bu yüzden miksde ben de yer aldım. Evde küçük bir stüdyom var ve miks konusunda ileride daha çok söz sahibi olmak için kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
 

 
S: Kayıt süresince seni en çok zorlayan şarkı hangisi oldu ve neden?
D: Kesinlikle “Ah o Günler”. Neden diye sorarsan bir kere Selda gibi güçlü bir kadın vokalin şarkısını söyleme cesaretinde bulundum. Bu yüzden epey titizlendim ve kalp sesiyle hissederek okumaya çalıştım. Ben gayet hisli okuduğumu düşündüğüm bir anda şarkının arajörü Orkun Tunç “olmuyor daha da hisli söyle’ demez mi… Bu yüzden günler, geceler o şarkıyı daha ne kadar hisli söyleyebilirim diye üzerine çalışarak geçti ve böylece kayıt süresince albümün en zorlayan şarkısı o oldu.

S: Yaz başı bir çok konserler gezi olayları sebebiyle iptal edildi, önümüzdeki günlerde konserlerin var mı?
D: Benim de Gezi olayları sebebiyle yaz başı gerçekleşecek bir çok konserim iptal oldu, en yakın tarih; 11 Ekim”de Ghetto”da gerçekleşecek konserimde İstanbullu müzikseverler ile buluşacağım.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here