Ana sayfa Sektörden Röportaj: DJ Mert Hakan

Röportaj: DJ Mert Hakan

0

Geniş kitleleri kendinden geçiren, müzikle iyileştiren, dış dünyanın tüm kaygı ve sorunlarından bir çeşit trans etkisiyle kurtaran modern zaman şamanı DJ Mert Hakan, Sound’a konuk oldu. Hem radyo- TV’de hem kulüplerde hem de işin prodüksiyon kısmında elektronik müziğin önemli karakterlerinden biri olan Mert Hakan, kendini leziz bir müziğin aşçısı olarak tanımlıyor
 

S: Radyo ve kulüp DJ”liğinizin yanı sıra prodüktörlük tarafınız da var. Hangisi sizi daha çok cezbediyor? Ya da her birinin sizde yarattığı farklı etkileri öğrenebilir miyiz?

M.H.: Kendimi bir “aşçı” olarak tarif edersem, prodüksiyonlarım “özenle hazırladığım tatlılar”, radyo-TV ve kulüpler ise “onları servis ettiğim restoranlar” benim için… Yakın zamana kadar o restoranlarda hep bir başkasının yemeğini servis ettim ama artık mutfağa girip kendi tarifimi yapıp dünyaya sunmanın zamanını gelmişti ve sonuç bana mutluluk getirdi. İnsanın bir başkasının değil de kendi şarkısını TV ya da radyoda çalması, anons etmesi ya da kulüplerde mix’lemesi gerçekten çok haz verici bir durum… Bir AVM’de gezerken, bir mağazada, bir radyoda ya da kulüpte aniden kendi şarkınızı duymanız harika bir duygu.
 

mert hakan
 
S: Türk DJ”lerin dans müziği sektöründe de dünya çapında işler yapabileceğinin bir kanıtısınız. Peki sizce Türkiye’deki ortamın eksikleri neler?

M.H.: Bence ürün ne kadar iyi olursa olsun jelatini yeterince gösterişli değilse ve reklamı yapılmazsa o ürün raflarda kalır satılmaz. Bu anlamda en önemli şey: trend yaratacak sonsuz bir hayal gücü ve maharetli parmaklar… Sonrasında üretilenlerin dünyaya çok iyi pazarlanması. Internet’in bu kadar yaygın, insanların bir mail uzaklığında olduğu iletişim çağında, bizim de artık marka isimler çıkarıp dünyanın ezbere bildiği şarkılar yayınlamamızın zamanı gelmiştir.

 

S: Canlı çalarken, yaratmak istediğiniz atmosfer nedir? İnsanları nasıl etkiliyorsunuz?

M.H.:
Benim için önce güvenlik gelir. İnsanlar arka arkaya bilmediği şarkıları duyduklarında müzikten kopar ve etrafa bakınmaya başlar. Bu da mekanda olay çıkma ihtimalini arttırır. Ya da tüm gece herkesin durmaksızın pistte zıpladığı ama barda cironun olmadı bir gece de benim için başarısızdır. En olmadık zamanda bilerek ve isteyerek kötü bir şarkı atar insanları bara yönlendirir ciroyu arttırırım. Sonra eğlence benim bilgim ve isteğim doğrultusunda yeniden popüler şarkılar eşliğinde devam eder. Ben kulüp DJ’liği yaptığım mekanlarda müziği eğitimini aldığım matematik gibi bilinçli şekilde yapmaya çalışırım
 

 
S: Radyo programınızdan da bahsedebilir miyiz?

M.H.: Radyo programım her cuma ve cumartesi gecesi 12′ de başlayıp 1 saat sürüyor. Gün içinde Number 1 FM’ de severek dinlenilen popüler şarkıların özel mix’lerini bulup onları mix’ liyor, bir yandan da onlara dair bilgiler anons ediyorum. Program sırasında istek de kabul ediyorum ve her gün bir tanesini seçip mix’liyorum.

S: Sizce bir DJ’yi iyi kılan olmazsa olmazlar nelerdir? (Hem radyo Dj’i hem de club olarak)

M.H.: Bir radyo DJ’inin olmazsa olmazı, “modern dünya görüşü”dür. çok iyi bir ses ve kusursuz bir diksiyon onu vazgeçilmez kılar. Bir kulüp DJ’ inin olması gereken en önemli özelliği ise “çok iyi koku alan bir burnu”nun olmasıdır. Pisti çok iyi koklamalı, müşterinin neyi sevip neyi sevmediğini anında hissedip ona göre piste ayar vermelidir. Asla bir playlisti olmamalı, duruma göre her an değişen bir şarkı listesi olmalıdır. Artık sadece çalan değil aynı zamanda üreten DJ makbuldür. Başkalarının şarkılarını çalarak ancak belli noktalara gelebilirsiniz. Ama iyi bir prodüksiyonla star olabilirsiniz.

 

S: Sizi diğerlerinden ayıran en önemli özellikler nelerdir?

M.H.: Bilmem:) Onu dinleyenlere sormak lazım. Ya da üstteki satırlara bakmak daha doğru olacaktır sanırım. Zira tespitlerimi harfiyen uygulayan bir yapım vardır. Analitik bir insanim…

S: Müzik direktörü ve yayıncı olarak da sizi daha yakından tanımak isteriz. Nelere önem verirsiniz? Nasıl bir yayındır idealinizdeki?

M.H.: Müzik direktörü olarak 4 mecrayı: 2 TV ve 2 radyoyu aynı anda planlıyor, yayın yönetmeni olarak 2 radyoyu yönetiyorum. Şarkı seçerken ana kriterim, kolay dinlenilir olup, eşlik edilebilir olması… Ya da içinde orijinal fikirleri barındırıyor olması gerekliliği… İdealimdeki yayın modelinde müzik ağırlıkta. İnsani yakalayan, titizlikle planlanmış metinlerin olduğu seyrek DJ talk’ların renk kattığı bir müzik yayını. Bu anlamda en önemli silahım hiç şüphesiz prodüksiyonlardır. Dozunda kullanılmış efektlerin olduğu jingle-teaser ve tanıtımların renklendirdiği bir müzik yayını…
 

dj mert hakan röportaj
 
S: Yeni çalışmalarınız, projeleriniz varsa öğrenebilir miyiz?

M.H.: Benim için projeler iki değişik kolda ilerliyor. İlki sorumlu olduğum radyo ve TV’ler ki son gelen raporlarda rakiplerini geride bırakıp İstanbul ve Ankara’da Number 1 FM birinciliğini tekrar etmiş durumda. Bu da şahsım ve ekibim adına gurur verici bir durum. DJ’lik kariyerime gelince: bitmek üzere olan bir şarkım var. Adı: Time is Up. Dinlettiğim bir kaç kişi bugüne kadar yaptığım en başarılı çalışma olduğunu söylediler. Haftaya klip çekmeye başlıyoruz. Heyecanlıyız yani 🙂 Tüm takipçilerime sevgilerimle..

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here