Ana sayfa Sektörden Röportaj: Davulun Titiz Ustası: Doğaç Titiz

Röportaj: Davulun Titiz Ustası: Doğaç Titiz

0

İstanbul”da düzenlenen Roland V Drums World Championship finalini kazanan ve ülkemizi Nisan”da Almanya Frankfurt”ta düzenlenecek olan dünya finallerinde temsil edecek olan Doğaç Titiz ile V Drums ve davul yaşamı üzerine konuşuyoruz
 

Sound: Merhabalar sevgili Doğaç Titiz. öncelikle Sound Dergisi okurlarına sayfalarımızdan sesleniyorsunuz, ilk neler söylemek istersiniz?

Doğaç Titiz: Bütün davul hayatım boyunca ailem ve özel hayatım hep eksik kaldı, çünkü davulu çok fazla seviyordum ve tüm vaktimi ona ayırdım. Bu süreçte ailem maddi manevi hep yanımdaydı desteklerini hiç esirgemediler. Yeri geldi 1-2 ay benimle görüşemediler vaktim olmadığından. Onlara her şey için çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sevgilerimi yolluyorum buradan, annemi babamı ablamı çok seviyorum ve öpüyorum ve teşekkür ediyorum.
 


 
S-Bize kendinizden bahseder misiniz? Doğaç Titiz kariyeri boyunca kimlerle çalıştı, şimdi nerelerde sahne alıyor?

D.T: Doğaç titiz, 1981 yılında doğdu. Müzik hayatına kemanla başladı, fakat daha sonra davul çalmak istediğine karar verdi. 1992 yılında Istanbul Univ. Devlet Konservatuarına tam zamanlı girdi. Eğitim hayatının tamamını burada tamamladı. Babası (Engin Titiz) kontrbasçı, senfonide grup şefi, annesi (Tülin Eroğlu) timpanist operada grup şefi. Ailesi sayesinde çok genç yaşta müzikle nasıl doğru bir şekilde yol alacağını öğrenmiş oldu. Annesi ona teknik vs. stick control öğretirken babası da bir yandan ona çalışabileceği bir stüdyo kurdu ve ilk davulunu aldı. Müzik konusunda ailesinden çok büyük destek aldı. Genç yaşta teknik kısmını halletmesi ile ilgili öğütler verdiler. 15-25 yaş arası sırf stick control çalışarak geçti hayatı. Konservatuarda o kadar çok davul çalışıyordu ki herkes ondan şikayetçiydi. Aşağı yukarı 16-17 yaşlarında barlarda rock gruplarıyla çalmaya başladı. Daha sonra Athena, Duman gibi gruplarla ve daha pek çok müzisyenle sahne aldı. Popçularla çalıştı. 2008 yılında Amerika’da düzenlenen “Modern Drummer Undiscovered Drummer Contests” 19 yaş ve üstü kategorisinde 1. oldu. Bu yarışmayı kazanan ilk Türk davulcudur. Boş zamanlarında Doğaç Titiz ne yapar ? Ailesine vakit ayırır, arkadaşlarıyla gezer nargile içmeyi sever. Bilgisayar oyunları oynar. “Davulcu” adı altındaki davul okulunda ders verir.

 

S: Roland V Drum World Championship Türkiye ayağını kazandınız. ülkemizi Almanya’daki dünya finalinde temsil edeceksiniz. Bu yarışmanın Türkiye ayağına nasıl hazırlandınız?

D.T: Benden beklenen çıkıp solo atıp herkesi öyle coşturmamdı ama ben boyle yapmadım. Ben yarışmanın kurallarına göre hareket ettim, ve bunun gereği de Roland’ın ekipmanlarını doğru şekilde kullanmaktı. Ben davul solo atmak yerine bu ekipmanlarla müzik çalmaya çalıştım. Bu yüzden birinci olduğumu düşünüyorum. Aranjör Gökçer Turan’ın benim için workshoplarda yaptığı bir parçayı Roland ekipmanlarını kullanarak çaldım.

S: Roland V Drum World Championship Türkiye temsilcisi olarak bu yarışmayı nasıl özetleyebilirsiniz? çok sıkı bir davulcu olmak yeterli mi yoksa bu yarışmada davul çalmanın yanı sıra beklenen bir takım özellikler de var mı?
 


 
D.T: Ne kadar yarışma kelimesinin çok doğru olduğunu düşünmesem de, burada bir gereklilik oluşuyor, o da Roland’ın ürettiği yüksek teknolojili dijital aletlerin tanıtımı. (SPD-30 Octopad, Spd-SX Sampling Pad, TD-30 KV Dijital Davul) Neticesinde de bu enstrümanları en iyi tanıtacak kişi birinciliğe ulaşıyor. Yarışmanın amacı, davul çalmanın yanı sıra bu beklentiyi de karşılamak bence. Bunu müzikal ve doğru bir şekilde kullanmak önemli, yani gidip oraya sadece hız yapmak, şov yapmak yada davul çalmak değil. Bence bu yarışma davulun Eurovision’u gibi bir şey, onunla eşdeğer. Ben bu yarışmaya kaçıncı olacağımı düşünmeden girdim, sadece hazırlandığım şeyi çok çalışıp, orda en iyi şekilde jüriye , daha sonra da Türkiye’de çok iyi şeyler yapıldığını göstermek amacım. Ve onları şaşırtmak 🙂

S: Peki Almanya ayağında bizleri neler bekliyor? Yarışmada kullandığınız cihazları bizlere anlatabilir misin?

D.T: Cihazlar Spd-30 Octopad, Spd-SX Sampling Pad, TD-30 KV Dijital Davul. Total 5 dakika zamanımız var yarışmada. Aranjör ve yakın arkadaşım Gökçer Turan’a ne kadar teşekkür etsem azdır. Neredeyse hayatım boyunca ne kadar çaldığım parça varsa workshop”larımda ya da bu tarz yarışmalarda (Modern Drummer’daki besteyi de o yapmıştı) o besteledi. Şimdi yine onun bestelerinin mix”leriyle karşınızdayız. Bu sefer normal düz giden tek bir parça yok, içinde bir sürü farklı bölümler var; 4/4 ve 9/8 ritmlerin olduğu değişken bir kompozisyon. Sound”lar inanılmaz. Dinlerken ve çalarken çok etkileniyorum şu an çalıştığım kompozisyondan. İnsanların da aynı şekilde etkileneceğinden eminim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here