Ana sayfa Sektörden Röportaj: BenQ yeni ürünleriyle Türkiye pazarında

Röportaj: BenQ yeni ürünleriyle Türkiye pazarında

0

İstanbul”da bulunduğu sırada BenQ Asya-Pasifik BölgeBaşkanı Adrian Chang ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Photoline”a özel röportajında Chang, fotoğraf sektörüne renk katması beklenen yeni BenQ ürünleri ile ilgili ilk bilgileri bizlerle paylaştı.
 

Technotoday: Kendinizi Photoline okuyucularına tanıtabilir misiniz? BenQ”daki görevinizden başlasak…

Adrian Chang: Adım Adrian Chang. BenQ APAC Bölge Başkanı”yım. Türkiye”ye sık sık geliyorum. Yılın belli başlı zamanlarını Türkiye”de geçiriyorum ve burayı çok seviyorum. Açıkçası evimde gibi hissediyorum burada. Her geldiğimde yeni şeyler öğreniyorum. 30 yıldır IT endüstrisi içerisinde çalışıyorum. Bu endüstriye ilk girdiğimde bilgisayarlar en popüler teknolojik üründü. Bu endüstride istediğimizi elde edebilmek için fırsatları iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyordu. IT ve PC dünyasında işler hızlı değişmekteydi. Bu hızlı değişim halen daha devam etmekte gerçi…
 

adrian chang
 
Technotoday: Hem dünya hem Türkiye pazarı açısından BenQ fotoğraf makinesi serisinden biraz bahsedebilir misiniz? Hedef kitleniz, hedefleriniz nelerdir?

Adrian Chang: Dijital fotoğraf makinesi sektöründe yeni ürünlerin pazara girecek olması ile birlikte çok heyecanlıyız. BenQ”nun deneyimli olduğu bir konu olmasına karşın, yeni teknolojileri sunmaktan dolayı heyecanımıza engel olamıyoruz. Halihazırda Türkiye”de BenQ C serisi, E serisi ve T serisi fotoğraf makinelerimiz piyasada bulunuyor. önümüzdeki aylarda bu grubumuza BenQ GH serisi de eklenecek. GH serisi özellikle işlevselliği açısından satış başarısına güvendiğimiz bir ürün.

 

Technotoday:  Türkiye”deki satış istatistiklerini dünya pazarıyla kıyaslarsanız, bize neler söyleyebilirsiniz? Türk müşterilerin ilgisinden mutlu musunuz?

Adrian Chang: Asla mutlu olmam, neden daha iyisi olmasın? Hep daha iyisini isterim. İnanıyorum ki önünde sonunda istediğimiz başarıları elde edebileceğiz. Bu bizim kaliteli ürünler üretmemizle mümkün olabilir ancak. En iyiyi üretmenin yolu ise müşteri ile yakın ilişkiler içerisinde olmaktan geçer. Müşteriler kaliteli ürün ister. Türkiye”deki kitle bu konuda oldukça bilinçli. Pazar araştırmasını iyi yapıyorlar. Dolayısıyla pazara egemen olmak kolay değil. Müşterilerle konuşursanız, BenQ”da tasarımın kendilerini çeken ilk kriter olduklarını söyleyecektir. Endüstride de bu yönde bir ilerleme var. Stilize bir tasarım her zaman bir adım öne çıkmayı başarmıştır. ürünün etiketinin büyük kısmını bu tasarım oluşturmaktadır. Bir nevi makyaj gibi görmeliyiz bunu. ürün ne kadar işlevsel olursa olsun, tasarımında her küçük detaya önem vermezsek, işlevselliği iyi bir şekilde sunamayız demektir. Bu da başarısızlık anlamına gelir. Konuşmanın başında dediğim gibi, hep daha fazla başarıya ulaşmak için çabalamalıyız.
 


 
Technotoday: ürünlerinizde öncelikle dikkat ettiğiniz noktalar nelerdir?

Adrian Chang: BenQ birçok alanda faaliyet gösteren bir teknoloji firması. Her bir kritere büyük önem göstermek durumundayız. Firma stratejileri gereği, bir ürünü geliştirirken tasarımına büyük önem veriyoruz. Tasarım, ürünlerimizin markalaşması konusundaki en kuvvetli silahımız. Tasarımın duygusal bir yanı olduğunu düşünüyorum. İnsanlarda belli başlı duyguları hareketlendiren bir tasarım, içerisindeki teknolojiyle birlikte insanlar tarafından sahiplenilir. BenQ bünyesinde onlarca tasarımcı bulunuyor.

 

İkinci önceliğimiz ise mobilite. ürünlerimizin birçoğu minyatür teknoloji tasarım hatlarına sahip. Bugün baktığımızda cep telefonu piyasasında astronomik paralar döndüğünü görüyoruz. Demek ki mobil teknolojilere yoğun ilgi var. BenQ bu alanda ürünlerinin, minyatür tasarımlar eşliğinde mobilite özelliklerine sahip olmasına dikkat ediyor.

Diğer bir önemli kriterimiz ise görüntü teknolojileri. Görüntü işleme teknolojileri konusunda iyiyiz. Monitör, ekran, projektör ve dijital kamera sektörlerinde ürünlerimiz var. ürünlerimizin görüntü işleme teknolojileri dünyanın sayılı teknolojilerini barındırıyor. Tamamen bizim geliştirdiğimiz bu teknolojiler, en kaliteli çıktıyı müşterilere ulaştırmayı amaçlıyor. Artık piyasalarda 65 inç ekran büyüklüğündeki televizyonlar bulunuyor. Bir kullanıcı, kamerasıyla çektiği fotoğrafları bu televizyonlarda görüntülemek istiyor. Kamerayla çekmese dahi, örneğin akıllı telefonla bile fotoğraf çekse, kullanıcı o fotoğrafı olabildiğince büyük görüntülemek isteyecektir. çünkü elinin altında o büyüklükte ekranlar var. Kullanıcıların bu isteklerini karşılamak bizim hedeflerimizin başında geliyor.
 

benq
 
Technotoday:  Yeşil teknoloji olarak adlandırılan “Doğa Dostu Teknoloji” BenQ için ne anlama geliyor?

Adrian Chang: BenQ her zaman doğayı koruyan bir iş sürecini benimsemiştir. Doğa dostu teknoloji sadece az enerji harcayan ürünlerle birlikte yapılmamalı. BenQ bu konuda ürünü geliştirmekten kutulamaya kadar birçok alanda doğayı korumayı amaçlamıştır. Tüm BenQ ürünlerinin ambalajları %10 geri dönüştürülebilir yapıdadır. Yeni SmartEco DLP projektörlerimiz, sektördeki en verimli enerji tasarrufunu en yüksek kalitede sunmayı başarıyor. öte yandan firma olarak da doğaya faydalı işler yapmak için senede bir kere grup aktiviteleri gerçekleştiriyoruz.

Yılda bir kere BenQ olarak çeşitli noktalarda yeşillendirmeler yapmaktayız. Bunun için başkalarını görevlendirmeyip, bizzat biz tohum ekiyoruz. Ayrıca parkları temizleme, çöpleri toparlama gibi aktiviteler düzenliyoruz. Bizzat ben geçen sene iki kere bu aktivitelere katıldım, sebze ve meyve ektim. Bence tüm firmalar bu tür sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vermeli.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here