Ana sayfa Donanım RODE VideoMic Stereo & RODE Video Mic Pro

RODE VideoMic Stereo & RODE Video Mic Pro

0
Son yıllarda  sıklıkla kullanılan mikrofonlar,  kameraların değişmez parçaları haline gelmiş durumda. RODE markasının VideoMic serisinin iki elemanı Ozan Atasoy ile beraber zorlu bir yolculuğa çıkıyor.
 
Yaklaşık 2.5 seneden beri işimden arta kalan zamanlarımda spor tırmanışla ve boulder ile uğraştığımdan dolayı aklımda bununla ilgili bir şeyler yapma fikri oluştu. Tırmanışla ilgili izlediğim belgeseller ve filmler beni bu konuda daha da fazla heyecanlandırdığı için son dönemde bu tarz bir proje oluşturmaktan başka bir şey düşünemez oldum. Ben de Türkiye”de tırmanış sporunu ve bazı tırmanış bölgelerini insanlara tanıtmak, hatta bunu yurtdışına da duyurmak ve daha önce ülkemizde yapılmamış bir projeyi de hayat geçirmek istedim. Bunun için araştırmalarıma geçen kış başladım. Kafamda bu işi nasıl ve en doğru kiminle yapabileceğim sorusu vardı.Tırmanış camiasından tanıdığım insanları tek tek kafamda elemeye başlayınca bu iş için en uygun kişinin Zorbey Aktuyun olduğuna karar verdim. Kendisi bu konuda ülkemizde çok tanınmış ve çok sayıda başarılı işlere imza atmış bir sporcu. Zorbey”e bu konuyu açtığımda bana “Neden olmasın, ne zaman istersen” cevabını verdi. Ve böylece bizim de yolculuğumuz kısmen de olsa başlamış oldu…
 
Yapılacak işler sırasında önceliği hangi bölgeden çekime başlayacağımız ve hangi tarihleri seçeceğimiz önemliydi. çünkü yaz aylarında tırmanışın belli bölgelerde sıcaktan ve başka bir takım engellerden dolayı yapılamaması bizi biraz da erken hareket etmeye itti. çekilecek bölgeler sıralandıktan sonra (İzmir, Bafa, Manisa, Uludağ, Marmara Adası ve Ballıkayalar) iş ekipman hazırlamaya geldi. Bu iş için tek başıma olduğumdan dolayı fazla ağır ve büyük ekipmanlar seçmemeye özen gösterdim. Yanıma Canon 5d mark ii ve dört adet Canon lens aldım, bunun dışında bir slider, üç adet tripot ve bir tane de steadicam ve GoPro alarak hazırlıklarımın bir kısmını tamamlamış oldum. Fakat işin en önemli kısımlarından biri olan mikrofon konusunda ne yapacağımı bilmiyordum. çünkü bu iş aslında bütçesi olmayan ve tamamen yakın çevremizden bulduğumuz ufak sponsorluklarla yürüyordu. Ben de mikrofon için çevreme danışmaya başladım.

 

Neyse ki imdadıma Sound Dergisi editörü Cem Sarıoğlu yetişti ve dergi olarak bu projeyi desteklediklerini ve mikrofon konusunda yardımcı olabileceğini söyleyerek umut verdi. Hemen ertesi gün Cem”le beraber Compel”e gittik ve ben kısaca onlara projemden bahsettim ve onlarda bize sponsor olabileceklerini söyleyip ben bir adet beklerken iki adet güzeller güzeli Rode mikrofon ile bizi onure ettiler. Bu güzel gelişmeden sonra oradan ayrılıp eve gider gitmez mikrofonları incelemeye ve denemeye başladım.
 


Tasarım

Mikrofonlar son derece hafif tasarlanmıştı, ilk dikkatimi çeken bu oldu. üzerinde -10, 0, +20 Db seçenekleri bulunuyor (bu uygun gördüğünüz mekana göre size kullanım avantajı sağlıyor) ve her iki mikrofon da 9V”luk pil ile çalışıyor. Ayrıca hoşuma giden bir başka özellik daha var; bu da mikrofonların hemen altında makinanın üzerine takıldığında vibrasyonu emmesi için yapılmış titreşim emici bantlar. Size kutu içinde bu bantlardan ekstra birkaç tane daha veriyorlar. Daha önce internette bu tarz ekipmanlarla ilgili araştırma yaptığımda, karşıma genelde fotoğraf makinaları için hep Rode mikrofonlar çıktı. Bu açıdan Rode ile çalışmak beni mutlu etti.
 

 

Test aşaması
İlk testim Rode Compact Shotgun ile oldu. Hafifliği ve makinadaki denge açısından beni oldukça rahat ettirdi. Yaptığım ilk denemede bütün dB seçenekleri ile bahçedeki ortam seslerini kaydettim ve bir de bunu Deadcat (rüzgar filtresi) ile rüzgarda tekrar denedim. Açıkçası mikrofon Deadcat olmadan bile gayet iyi sonuçlar çıkardı. Fakat ben yine de de bu işin geri dönüşü yok diye bütün çekimlerde Deadcat kullandım. çünkü çekim yapacağım alanlar apartman bahçeleri gibi etrafı kapalı alanlar olmayacaktı. Genelde rüzgarı bol vadi ve kayalıklar olacaktı. Rode”un bize verdiği diğer mikrofon ise Rode Stereo Videomic”di. Bu mikrofonu internetten araştırdığımda henüz yeni bir ürün olduğunu ve daha çok fotoğraf makinası ile video çekenler için tasarlandığını okudum. Kullanım açısından shotgun”da olduğu gibi bir rahatlık yaşadım fakat yanıma aldığım deadcat, shotgun için olduğundan dolayı açık mekanlarda daha çok shotgun mikrofonu kullandım.
 

Bu çekimler sırasında bir konser çekimi de test etme fırsatım oldu. Ben bunun için Rode Stereo Videomic kullandım. Nedenine gelince bu tamemen internet üzerinden yaptığım araştırmalardan kaynaklanıyor. Bu mikrofon özellikle konser ve ambiyans çekimlerinde iddialı. Gerçekten de kullandığım mikrofon açık havada gerçekleştirilen ve çok da sağlam bir ses düzenine sahip olmayan bir konserde yaklaşık sahneye 20mt. mesafeden çok başarılı sonuçlar verdi. dB seviyesini 0″da tuttuğum zaman uzak mesafelerden ses çok iyi duyulamadığından dolayı dB seçeneğini +20″de tuttum. Daha sonraki çekimlerde ve röportajların hepsinde shotgun mikrofonu kullandım.

 

 

Sonuç
Sonuç olarak; audio visual işler yapmayı planlayanlar ve bu işleri yarı profesyonel ya da profesyonel fotoğraf makinasıyla çekmeyi düşününler için Rode mikrofonlar, hem performans hem de fiyat olarak tercih sıranızın en başlarında bulunması gereken modellerden. Proje bittiği zaman mikrofonların kalitesini videolarımızda da izleyip görebileceksiniz. Rode mikrofonlar ülkemize Compel tarafından getiriliyor ve VideoMic Stereo Pro KDV dahil 579 TL”lik bir etikete sahip. Video Mic Pro modelinin fiyatı ise 513 TL.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here