Ana sayfa Oyun Rockstar’ın yıldızı GTA 5

Rockstar’ın yıldızı GTA 5

0

Ana karakter seçimi ile karşınızda yeni GTA 5
 

Grand Theft Auto V GTA 5 Rockstar tarafından yapılan açık uçlu aksiyon-macera tarzı başarılı video oyunu. GTA V 17 Eylül 2013 tarihinde PlayStation 3 ve Xbox 360 konsolları için raflardaki yerlerini alacak. PC ve Wii U için henüz resmi bir açıklama gelmesede, oyunun bu konsollarada çıkması bekleniyor.2 Nisan 2013’te Rockstar Games tarafından resmi kapak tasarımı yayınlanan, Grand Theft Auto serisinin on beşinci oyunu. Demo videolarını izlediğimizde bizlere son derece keyif veren bu oyunun detayları ve yenilikleri bizleri oyuna bağımlı yapmaya yeterli.
 

 
Oyun, günümüz Los Angeles şehrini büyük ölçüde temel alarak oluşturulmuş olup, Los Santos adlı şehirde geçmektedir. Seride ilk kez önemli bir değişiklik yapılarak 3 ana karakter yer almakta. Michael, Trevor Philips ve Franklin oyundaki üç karakterden her birinin, farklı alanlarda farklı yetenekleri ve güçleri var. örneğin, Trevor eski bir savaş pilotu olduğu için uçak, jet, helikopter ve diğer hava araçlarını kullanma konusunda diğer karakterlerden daha iyi. Franklin ise, otomobil ve motosiklet sürme konusunda diğerlerine göre çok daha usta. Oyuncular karakterler arasında geçiş yapabilme imkanına sahip olacaklar. Karekterler arasında geçiş yapılırken, oyuncunun kullandığı karekterden Google Earth benzeri bir haritaya doğru uzaklaşıp, diğer karaktere zoom yaparak geçiş yapılacak. Karekterler arası mesafe ne kadar kısa ise geçiş işlemide o kadar kısa olacak. Oyunda jet ski sürme, uçuş challenge”larına (uçuş okuluna benzer ölçekte uçak müsâbakaları) ve off-road müsâbakalarına katılma, paraşütle atlayış, akrobasi, yoga, triatlon yapma, tenis oynama ve golf oynama gibi birçok küçük ve son derece eğlenceli etkinliklerde yer alıyor. Her bir karakterin ayrı hobileri bulunuyor.

GTA IV’da seriye giren mobil telefonda, bu seride biraz değiştirilmiş bir biçimde yer alacak. Mobil telefon daha çok internete bağlanmak için kullanılacak. iFruit isimli yeni telefondan resimler çekip Rockstar Social Club”a yükleyebilme olanağı sunulacak. Telefonda aynı zamanda kamera, internet, kişiler, sosyal medya, bir takvim ve bitirilen bir görevi tekrar yapabilme olanağı sunan bir uygulama yer alıyor.

 

GTA V’de önceki serilere göre daha çok araç bulunacak. önceki serilerdeki kontrol sistemi, hemen hemen bu oyunda da aynı şekilde olacak. Ayrıca, Max Payne 3’deki multiplayer moduna benzer bir çoklu oyuncu modu olacak.

Oyunun haritasının Red Dead Redemption, Grand Theft Auto: San Andreas ve Grand Theft Auto IV oyunlarının haritalarından daha büyük olduğu açıklandı. Bazı özel korumalı bölgelerin dışında oyunun tüm haritası açık olacak ve başlangıçtan itibaren tüm haritayı gezmek ve keşfetmek mümkün olacak. Oyundaki coğrafi alan büyük ve geniş. Dağlar, nehirler, göller, okyanuslar, askeri üsler, plajlar, tarım arazileri, ormanlar, çöller ve yoğun kentsel ortamlar mevcut. Okyanus tabanı ayrıntılı ve keşfedilebilmeyi bekler bir halde. Dalış kıyafeti, oksijen tüpü ve palet gibi dalış ekipmanlarıyla deniz altına dalabilmek mümkün olacak. Deniz altında doğal yaşamda mevcut. Bunun yanında deniz altında batıklara ve hazinelerede rastlamak mümkün.
 


 
GTA San Andreas”taki istatistik özelliği bu oyunda da yer alacak. Her bir karakterin istatistik özellikleri bulunacak. Dayanma gücü, dayanıklılık, hız, araba sürüşü, nişancılık ve “özel yetenekler” gibi istatistikler; sürüş, koşu, atış vb. gibi aktiviteleri yaptıkça artış gösterecek. Yine San Andreas oyununda olduğu gibi bu oyunda da; ev, garaj, işyeri satın almak veya kiralamak mümkün olacak. Taksi firması, tekne limanı, gece kulübü vb. gibi işyerleri oyuncular tarafından satın alınabilecek ya da kiralanabilecek. önceki oyunlarda da olduğu gibi, karakterlerin saç, kıyafet ve dövmeleri özelleştirilebilecek. Yine otomobiller ve motosikletler Los Santos Customs adlı dükkânda modifiye edilebilecek. Oyunda silah menüsü önceki oyunlardan çok farklı bir şekilde tasarlanmış. Red Dead Redemption ve Max Payne 3 oyunlarındakine benzer bir şekilde silahlar artık dairesel bir menüden seçilecek. Silahlar, lazer görüşü, dürbün, susturucu, fener ve çeşitli yüksek mermi kapasitesine sahip şarjörlerle modifiye edilebilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here