Ana sayfa Haber Rocket Lab ilk ticari uçuşu için tarihi belirledi

Rocket Lab ilk ticari uçuşu için tarihi belirledi

0

ABD merkezli firma Rocket Lab, yaptığı iki test fırlatışının ardından ilk ticari uçuşu için tarihi belirledi. İki uydu firmasının kargosunu uzaya çıkaracak olan roket, 20 Nisan”da başlayacak 14 günlük bir fırlatma penceresi içerisinde Yeni Zelanda”dan uzaya gönderilecek.

Fırlatma sırasında iki uydu taşıyacak olan Electron roketi, ikinci test fırlatmasının başarıyla tamamlanmasının üzerinden üç ay geçmesine rağmen kendine son derece güveniyor. Roketin küçük yapısı, tek fırlatmada küp uydu düzeyi kargoları yörüngeye yerleştirmeye imkan sağlayabiliyor. Bu durumu açıklayan CEO, roketlerini küçük yapmalarının amacı olarak dünyanın en sık roket fırlatan firması olmayı istemeleri şeklinde belirtiyor. Yeni Zelanda”da firmaya ait olan fırlatma alanı, 72 saatte bir fırlatma yapmaya imkan sağladığı için teknik olarak üç günde bir roket fırlatabilecek alt yapıya sahip olan Rocket Lab, şimdilik o kadar hızlı üretim yapamasa da haftada bir roket üretimini tamamlamayı hedefliyor.

Küçük uyduların şimdiye kadar büyük roketler içerisinde ikincil kargo olarak taşınması durumuna karşı hedefini belirleyen Rocket Lab, bu küçük uzay araçları için küçük bir roket üreterek ana kargo olarak uzaya çıkarılmalarını hedefliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here