Ana sayfa İnternet Rock’n Roll Hayatlar Yaşıyoruz Topluca

Rock’n Roll Hayatlar Yaşıyoruz Topluca

0

Asıl mesele ya da hep konuştuğumuz rock”n roll, kendin gibi olmak, ne hissediyorsan, nasıl hissediyorsan öyle davranmak ya da yaşamak rock”n roll .Rock”n Roll diyeceğim; ama ne kadarlık bir zamanı kapsadığını bilmediğim bir süredir insanların önüne takılan sıfatlara, lakaplara ve hatta insanların kendi kendilerine taktıkları lakaplara, kendilerine uygun gördükleri sıfatlara takılmış durumdayım. ülke olarak her şeye bir tanım getirme merakımızdan mıdır, yoksa illa diğerlerinden ayrı durma isteğinden midir net olarak bilmiyorum; ama çevremde hiç kendini olduğu gibi anlatmayıp da sıfatlara, deyimlere, terimlere sığınan insanların sayısı her geçen gün arttıkça benim de dikkatim bu konuya çekildi ister istemez. Günlük hayatımda da bir konuyu, bir nesneyi ya da herhangi bir şeyi anlatmak için elimden geldiğince sıfatlardan ya da gereksiz tanımlardan kaçınmaya çalıştığım için bazen kullanacak kelime bulamadığım durumlarla karşı karşıya kalıyorum; ama benim de tercihim bu yönde. Bir albümü alıp da “yeni Metallica” demek, ya da ilk albümünü yeni yayınlamış bir şarkıcı için “yeni rockstar“ımız” demek pek benlik bir durum değil. 

 

 

 

Mecbur kaldığım anlar olmuyor değil. Geçmişte de, şimdi de çok çok gereksinim duyduğum anlarda en yakın anlamları çağrıştıracak, kafada bir imaj çizecek bazı referansları kullanmıyor değilim. Ama her şeye de “o, bunun şusu”, “bu, ötekinin şöylesi” demek hem işe, hem kişiye ayıpmış gibi geliyor bana. Lakin biz ülke halkı olarak pek seviyoruz bu sıfatları. Daha hiçbir şey olmamış, bir tane şarkısı bilinen biri bile çıkıp “rock”n roll” diye ahkam kesmeye başlayınca otomatikman bendeki görüşü eksiyle başlıyor. 

 

Zaten bu memlekette “rockstar“dan bol da bir şey yok. Genel hayat açısından “loser”lar almış başını gidiyor, müzik açısından da tüm köşeler rockstar”larca tutulmuş durumda. Ama sorsanız rock”n roll nedir diye doğru düzgün tek bir yanıt almayıp bırakın derdini anlatan bir cümle bile bulamazsınız verdikleri yanıtlarda. Meşhur üçlü “sex, drugs & rock”n roll“un bırakın rock”n roll kısmına ulaşmayı henüz sex”te takılanların sakız gibi bu söz öbeğini evirip çevirmeleri ve ortaya çıkardıkları şarkıların “ağlak birer aşk şarkısından” ibaret oluşu ve bir adım bile öteye geçememeleri gerçekten çok rock”n roll“luk bir durum.Bence aynen böyle devam edin! Tabii bunda bizim de suçumuz var.

 

Her eline gitar alanı, bileğine iki zincir takıp dövme yaptıranı rockstar olarak algılarsak sonumuz böyle olurdu ve de oldu. Alkolle fazlasıyla haşır neşir olmayı da rockstar“lığın en temel koşullarından biri yaptık mı her şeyimiz tamam oldu. Mick Jagger“ın, Keith Richards“ın ya da Steven Tyler“ın hayat hikayeleri yayınlandığında işin sadece yatak ve uyuşturucu kısmına bakılıp “Jagger, şu kadar kadınla yattı” demek bir magazin haberinden başka bir şey olmuyor. Sıradan bir adam da hayatı boyunca Jagger”ın beraber olduğu sayıda kadınla birlikte olabilir. Burada kaçırdığımız noktaları yazmaya kalksak ayrı bir yazı konusu olur. Anlatmaya çalıştığım şey her önümüze konulan kişiyi kayıtsız şartsız rockstar olarak kabul etmemeniz gerektiği. Sahne üstü insanlarını geçin iki metal bara takılıp, üç grupla takıldı diye kendini rockstar ilan edenler bile var çevremizde.

 

 

çok pardon da üç gece sokağa çıkıp içmekle olmuyor bu işler. Ama biz işin içmek ve birilerini götürmek ekseninde takılıp kaldığımız için bunu yapanlar gözümüzde böyle olmadık konumlara yükseliveriyor; işin komik yanı olmadıkları şeyi bir güzel üstlenip oynamaya, rol kesmeye çalışıyorlar; ancak üstlerine kaç beden büyük geldiği aslında ne kadar uzaktan da olsa anlaşıldığının farkında olmadan yaşantılarına devam ediyorlar. Bazen bir kısmının bu durumun farkında olduğunu düşünme gibi bir çocuksuluğa kapılıyorum; ama saniyeler bile sürmüyor bu durum. Biraz fazla kaptırmışız kendimizi sıfatlara ve o sıfatların altını doldurmak için olmadık absürdlükte işler de yaptığımız oluyor. Asıl mesele ya da hep konuştuğumuz rock”n roll, kendin gibi olmak, ne hissediyorsan, nasıl hissediyorsan öyle davranmak ya da yaşamak. Ama bunu yaparken de anlamsız bir gösterişle değil, kendi çizdiğin sınırlar içerisinde kendine yakışan deliliklerinle yaşamak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here