Ana sayfa Haber Robot düşmanlığıyla bilinen Musk”tan şaşırtan açıklama

Robot düşmanlığıyla bilinen Musk”tan şaşırtan açıklama

0

Model 3″ün yapımında çok sayıda robot kullanıldığını söyleyen, ele talkım verirken kendisi salkımı yiyen, ‘sözümona’ robot düşmanlığıyla bilinen Elon Musk, yeni elektrikli araba modelinin seri üretiminin gecikmesinin nedenlerinden birinin de bu olduğunu belirtti. CBS Good Morning ile yaptığı bir röportajda otomasyonun gereğinden fazla kullanıldığına, Model 3″ün üretiminde çok az sayıda insanın görevlendirildiğine yönelik eleştirilere de katıldığını söyledi Musk.

Tesla bu ay yaptığı duyuruda, Tesla”nın 2.500 Model 3 üretiminin ilk finansal çeyrekte tamamlanma hedefini yerine getiremediği açıklamasını yapmış, ikinci çeyrekte haftada 2.000 adet Model 3 üreteceklerini, 2018″in ortalarında ise bu sayının 5.000″e çıkarılacağını duyurmuştu.

Tesla daha önce yaptığı açıklamada, firmaya ait Gigafactory adlı üretim tesislerindeki batarya üretiminde yaşanan kısıtlamalar nedeniyle Model 3″ün üretiminin geciktiğini söylemişti. Bununla birlikte Musk, CBS”le yaptığı röportajda bu gecikmenin diğer bir nedeninin ise aracın üretiminde Tesla”nın çok sayıda robot kullanması olduğunu itiraf etmiş oldu.

Daha sonra fabrikada çalışacak daha fazla sayıda insana ihtiyaç olduğunu söyleyen Musk, otomasyonun Model 3 üretimini yavaşlattığını belirtti. Firmanın daha önce kullandığı devasa boyutlardaki kompleks taşıyıcı bantlardan oluşan ağın işe yaramadığını, bu nedenle de kullanımdan kaldırıldığını söyleyen Musk”ın yaptığı bu açıklama, elektrikli araba üretiminde kullandığı devasa robotik üretim araçlarından oluşan Model 3 üretim tesisini daha önce “uzay gemisine” benzeten biri için oldukça samimi bir itiraf olarak yorumlandı.

Geçtiğimiz yıl firmalar için otomatik ekipmanlar üreten özel bir makine firması olan “Perbix”i satın alan Tesla, aracın parçalarının daha fazla bölümünü kendi tesislerinde yapmayı hedeflemişti. Tesla attığı bu adımı, “Makineyi yapan makineyi inşa etmek” için atılmış uzun vadeli bir girişim olarak tarif etmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here