Ana sayfa Donanım RME Fireface UFX: Toplam 60 Kanal !

RME Fireface UFX: Toplam 60 Kanal !

0

Türkiye”nin en hızlı büyüyen dijital müzik marketi Muzikekipman.com olarak ürün incelemelerine RME UFX ile devam ediyoruz.

www.muzikekipman.com

Geniş dijital arabirim yelpazesi ile sağlam bir soy ağacına sahip olan RME, son ürünleri ile de güçlü işlevsellikler sağladığı gibi gelecek için de beklenmedik yetenekler vaat ediyor. UFX kapsamlı giriş seçimi, dahili sinyal işleme yetenekleri ile esnek bir arabirim olmasının yanı sıra çok yönlü bir monitör kumandası ve kulaklık preamplisine sahip. Hatta herhangi bir mikrofon kaynağını talkback olarak kullanabilmek mümkün. 1U boyutlarındaki UFX toplamda 30 girişe ve 30 çıkışa (12 analog giriş ve 12 analog çıkış), artı olarak 2 bağımsız MIDI portuna sahip. RME arabirim üzerinde 4 adet dijital kontrollü yüksek kaliteli Micstasy preamplifikatör ve 192kHz örnekleme yeteneğine sahip dual-paralel A-D çevirici kullanmış. (Her bir mikrofon kanalı için 2 adet AD dönüştürücü). Günümüzde Micstasy preamplifikatörleri bir çok profesyonel tarafından dinamik aralığı çok geniş olan klasik müzik kayıtları için dahi kullanılıyor.
 

RME Fireface UFX

Etkileyici Digi Check ölçüm ve analiz yazılımı da sinyal akışının kontrol edilebilmesine imkan veren bir 42-bit dijital mikser TotalMix FX uygulaması ile birlikte geliyor. Bilgisayar üzerindeki yükü minimuma indiren 2 adet tümleşik DSP, 3 bant EQ, dinamik işlemciler ve reverb özelliklerini de beraberinde getiriyor. Tüm bu özellikler yazılım üzerinden ya da cihaz üzerinden kontrol edilebiliyor.
 

Farklı örnekleme hızlarında kullanılabilecek kanal sayısı:
 

 

ARKA PANEL
UFX”in arka paneli oldukça kalabalık! 8 adet balanslı (TRS) line girişinin yanında 8 adet de balanslı çıkış mevcut. çıkışlardan ilk ikisi XLR ve diğerleri TRS soket. Arka panelin tam ortasında yer alan 2 adet XLR ise AES3 standartı için yerleştirilmiş. Yanında bulunan 2 çift ADAT giriş/çıkış ile 16 kanal aynı anda analog kanallar ile birlikte kullanılabiliyor. BNC konnektotörler cihaza word clock giriş ve çıkışı yapmak için kullanılıyor. Remote soketi kullanılarak (mini-DIN) UFX”e opsiyonel olarak satılan RME Advanced Remote Control bağlanabiliyor. Advanced Remote Control üzerinde bulunan büyük volume kontrolü, ayarların kaydedilip geri çağırılabilmesi için Recall/Store düğmeleri ve 7 adet programlanabilir düğme bulunuyor. Bu sayede UFX”in tüm kontrolleri elinizin altında oluyor. UFX, USB2 ya da Firewire 400 ile PC ya da MAC”e bağlanabiliyor. Arabirim USB3 uyumlu ve Firewire 800 çeviriciler ile kullanılabiliyor. RME oluşabilecek uyumsuzluklara ihtimal vermemek için firewire arabiriminde kendi ürettiği yongayı kullanmış. MIDI giriş/çıkış konnektörleri ve 100-240 volt arası çalışabilen güç girişi ile arka panel eksiksiz olarak dizayn edilmiş.
 
öN PANEL
ön panelin solunda bulunan 4 adet Combo girişine (XLR/Jack) mikrofon, Hi-Z ya da Line enstrümanlar bağlanabiliyor. UFX ön panel üzerinde 2 adet kulaklık çıkışı barındırıyor. (9/10 ve 11/12 çıkışını kullanıyor). İhtiyaç duyulduğunda ön panel üzerinden ikinci bir MIDI cihaz bağlamak için MIDI2 girişi kullanılabiliyor. Cihazın en sıradışı özelliklerinden biri DURec (Direct USB Recording). ön panelde yer alan USB girişine bağlanan bir Flashdisk ya da Harddisk ile (2 TB”ye kadar) arabirimi herhangi bir bilgisayara bağlamadan 192kHz çok kanallı kayıt yapabilmek mümkün. (Kaydedilmek istenen kanallar cihaz üzerinden belirlenebiliyor). 10 adet renkli led ile audio, MIDI, wordclock, firewire ve usb aktivitesi gözlemlenebiliyor. Panelin sağında bulunan biri büyük ikisi küçük encoder düğme ve arasında yer alan ekran ve 4 adet düğme cihazın diğer işlevleri ayarlanabiliyor.
 

 

TotalMix FX
DSP tabanlı TotalMix 30 giriş/playback sinyali ve 30 fiziksel çıkışı bağımsız olarak birbirine yönlendirmeye, 15 farklı stereo submix, control room mix yapmaya imkan veren oldukça gelişmiş bir mikser. Her bir giriş ve çıkış kanalının kendine ait 3 bant paremetrik EQ”su, frekansı ayarlanabilir alt frekans kesme özelliği (low cut), otomatik seviye özelliği, compressor ve expander dinamik işlemcileri ve faz çevirme düğmesi bulunuyor. Stereo Reverb ve Echo efektleri tüm kanallar için send/return olarak kullanılabiliyor. İki adet DSP en zor koşullarda dahi etkileyici performans sağlıyor. Ayrıca DSP”ler her bir kanalın RMS ve Peak değerlerini hesaplar, bu yüzden bilgisayara binen yük sıfırdır. TotalMix”in temel işlevleri Mackie Control uyumlu herhangi bir MIDI cihaz ile kontrol edilebilmektedir.
 

SONUç

Fireface UFX küçük bir kutu içerisinde bir çok özellik barındıran, üst sınıf preamplifikatörleri ve dual-paralel AD çeviricileri ile mükemmel ses kalitesi sunan çok başarılı bir arabirim. Sadece 4 mikrofon preamlifikatörünün olması bir sınırlama olarak düşünülse de ihtiyaç durumunda ADAT ile haricen preamplifikatör bağlanılabilir. Benzersiz DURec özelliğinin UFX”i bir mobil kayıt cihazına dönüşmesi de onu çok kanallı arabirimler arasında en üst sıraya taşıyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here