Ana sayfa Makale Rig Shot

Rig Shot

0

Rig çekim, çarpıcı ve büyük bir hareket hissi üretmektir. Otomotiv fotoğrafçılarının birçoğu bu tekniği kullanırlar. Otomotiv fotoğrafçısı Murat Karakaş ile rig shot teknikleri ile ilgili çarpıcı detayları ele alacağız
 

Durağan halde fotoğraf çekiminden oldukça farklı özellikler taşıyan rig shots fotoğraf tekniği, D-SLR fotoğraf makinesinin bir takım özel techizatlar ile fotoğrafı çekilecek olan otomobile sabitlenmesi ve aracın hareket halindeyken yakalanması esasına dayanmaktadır. Unutmayın hareket, sadece hareketsiz yakalanır. Bir otomobilin kişiliğini yakalamak ve fotoğrafa dair estetik sınırlara oldukça farklı boyutlar kazandıran fotoğraflara imza atabilmek için rig shots fotoğraf tekniğinin detaylarına göz atıyoruz.

Rig shot çekimleri fotoğrafçıyı, sonrasında photoshop yapacak olan kişiyi çok yoran ve çok dikkatli çalışmasını gerektiren bir süreçtir. Rig shot, teçhizatın montajı, çekim süreci ve çekim sonrası uygulanan photohop teknikleri ile başlı başına bir disiplin ister.
 

rig shot
 
Bu tekniğe dair techizatın kurulum amacı otomobile DSLR fotoğraf makinesini stabil halde tutmaktır. Pratik bir techizat kurulumuna sahip olan, otomobile DSLR fotoğraf makinesini sabitleme aşaması, 1. sınıf vakumlu vantuzlar, kelepçeler, diğer mini sıkıştırma-sabitleme birimleri ile dikkatli bir teknik çalışma beraberinde sağlanır.

Rig Shot örnek ekipman kurulumu:

3 Alüminyum boru 4-5 mt uzunluğunda
2 Sıkıştırma bareller
3 Manfrotto süper kelepçe
2 Avenger f1000 vakum
1 Manfrotto magic kol

Kavram basittir. Konumlandırmada daha fazla esneklik sağlamak için 4-5 metre boru,onları bir arada tutmak için kuplörler,arabaya eklemek için 2 adet vantuz, Vantuz ve sihirli kol takmak için üç kelepçe ile sihirli bir kol kullanmak için birkaç bölümlerde kamera.

 

İhtiyacınız olan parçaları söyledikten sonra sıra çekim aşamasında:
Araba hareket halindeyken nasıl fotoğraf çekilir?

İlk olarak sihirli kolun sonuna kameranızı yerleştirin. Kamera ve araba arasında size mümkün olan en geniş açıyla çekim yapmak zorunda değilsiniz ama kamera ve araba arasına fazlaca mesafe koymanız fotoğraf karesindeki bozulmayı önlemeye yardımcı olacaktır.
 

otomotiv çekimi
 

Kamera modunu obtüratör önceliği veya manuel mod olarak ayarlayın. Manuel mod ile çekim yapmanız kontrolü en iyi şekilde size sağlayacağı için daha iyi bir tercih olabilir.

Kelepçelerin sıkı, herşeyin sağlam olduğundan emin olun. çekim esnasında kelepçelerin açılması hem çekim yaptığınız araca hemde kameranıza telafisi güç olan zararlar verebilir.

Araba hareket halindeyken çok yavaş hareket etmelisiniz. Fotoğraf makinesinin sallanmasını engellemek için çok yavaş ve dikkatli olmak gerekmektedir.

The Shot

Arka planda ayrıntılı gösteren bir hareket duygusunu göstermek için yeterince uzun pozlama almalısınız. Kendi tercihinize göre birkaç farklı enstantane ile çalışarak denemeler yapmanız yerinde olacaktır. İhtiyacınız olan pozlama sürelerini elde etmek için nötr yoğunluk filtresi kullanmanızı öneririm.

 

Araç Hızı

*Rig çekimlerde araç hızı maksimum 4-5 km ile sınırlı olmalıdır. Aracın hızlı hareket etmesi daha iyi hareket duygusu uyandırmaktan öte titremelere neden olacaktır.
*Rig çekimler için en uygun saatler güneşin yoğun olmadığı saatlerdir.
*Tercih edeceğiniz yol çukursuz ve hatasız olmalıdır.
*Hava rüzgarlı olmamalıdır bu kameranızın ve boruların rüzgardan etkilenerek sallanmasına sebep olur ve titreme yaparak net fotoğraflar almanızı engeller.
 

rig çekim
 
çekim sonrası

Başarılı çekimlerin ardından fotoğraflarınızdaki teçhizatı yok etmeniz için başarılı bir dizi photoshop işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Büyük ve yumuşak bir fırça ile clone stamp uygulamasını kullanarak photoshop hünerinizi göstermelisiniz.

Clone stamp ile teçhizat izlerini titizlikte temizledikten sonra renk ve contrast doygunluğunu ayarlayarak fotoğrafda gördüğünüz etkiyi elde edebilirsiniz.

Murat Karakaş
www.muratkarakas.com

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here