Ana sayfa Ürün İnceleme Ricoh Theta V

Ricoh Theta V

360 derecelik video çekimi Ricoh Theta V'dekinden daha kolay olamaz.

0
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir süredir, pazar 360 derecelik kameralara doydu. Bu yeni teknoloji, kameralarda bir sonraki büyük olay olarak kabul edildi. Facebook ve YouTube 360 derece medya için destek eklediğinde, herkesin ileriye doğru bu formatta fotoğraf ve video çekeceği görülüyordu.

Ortalık biraz duruldu. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi çok fazla yeni kamera tanıtımı görmüyoruz. Bazı benzersiz kazanımlar olsa da ve ortam için kesinlikle bir gelecek olsa da, tüketiciler çeşitli nedenlerle 360 derecelik kameralara yönelmiş değiller: Yüksek fiyat, düşük görüntü kalitesi ve yetersiz kullanım özellikleri gibi.

Theta serisi ile Ricoh, bu alanda bir öncüdür. Birçok 360 derece kamera gibi, bazı ilk deneyim sorunları da vardı. Ancak zamanla görüntü kalitesi iyileşti ve daha fazla özellik eklendi. Serinin son ürünü Theta V, serinin de en iyisi. Kullanımı son derece kolay ve fotoğraflar ve videolar, iki lensli bir kameradan alınacak sonucun en iyilerinden. Ancak Ricoh, yeni sensörlerin ve işlemcilerin eklenmesi sayesinde performansı artırdı ve mekansal ses ve kablosuz veri gönderme gibi benzersiz özellikler ekledi. Hala daha pahalı tarafta, ama daha ucuz alternatiflerinden daha gösterişli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Theta-serisi, aynı şeyi yapan sayısız rakip fotoğraf makinesine rağmen, yerini koruyabildi. Ama GoPro Fusion ve Rylo’nun gelmesiyle – standart, fotoğraf çıktısı için 360 derece içeriği yeniden oluşturmak üzere harika donanım ve yazılımları birleştiren iki kamera – Theta için hala bir yer var mı? Var diyelim, çünkü tüketiciler daha gelişmiş kameralar bulabildikleri halde, kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda Theta V’ı kenara bırakamazlar. Ve 360 derecede yaşamı yakalama söz konusu olduğunda, bazen daha azı daha iyidir.

Test edilip onaylanmış tasarım

Tasarım açısından bakıldığında, Apple iPhone gibi ürünlerin, önceki modellerin görünüm ve izlenimini yeniden dönüştürmeye devam etmesinin bir nedeni var. Bu, tüm eski Theta’ların neredeyse aynısı gibi görünen Theta V için de geçerli. Göze çarpan tek fark, daha koyu Theta S ve daha renkli Theta SC’ye karşı daha açık bir metal grisi olması.

4K video, daha yüksek hassasiyet

Theta V’ın kamera çözünürlüğü içeriğindeki pek çok şeyi değiştirmemiş – iki adet 12 megapiksel sensör, f/2 lensle eşleşmiş. Görüntü kalitesi 5,376 x 2,688 piksel olarak kalmış, ancak ISO değeri 3,200’e yükselmiş ve maksimum deklanşör hızı saniyenin 1 / 25.000’i, Theta S’de ISO 1,600 ve hız saniyenin 1/6,400’ü idi. 1/2.3 inçlik sensörler de Theta V için yeni geliştirildi ve daha önceki sensörlerden daha hızlı okuyor.

Kullanılabilir düşük ışıklı fotoğraflar çekilebilmesine rağmen, kameranın fotoğrafı önemli ölçüde değişmemiş. Asıl büyük değişiklik videoda: Theta V şimdi 30 fps’deki Full HD 1,920 x 1,080’e karşılık, saniyede 30 kare (fps) hızında 3,840 x 1,920’de 4K video çekebiliyor. Ayrıca 4K çözünürlükte canlı akım sağlayabiliyor. Unutmayın, bir 4K TV’nin aksine, bir 4K 360 derecelik kamera bir küre etrafında tüm bu pikselleri dağıtır; normal kamerada bulacağınız net çözünürlüğü burada beklemeyin. Fakat Theta S ile karşılaştırıldığında, 4K kalitesi önemli bir gelişmedir. Dezavantajı, 4K ile sadece beş dakika (Full HD 1080p’ye düşerseniz 25 dakikaya çıkabilir) video çekebiliyor olmasıdır. Ancak, Theta’nın tipik kullanıcısı büyük olasılıkla uzun süreli çekim yapmaz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ses kaydı da geliştirilmiş, çünkü çoklu mikrofonlar önceki modellerin tekli mikrofonlarına göre mekansal stereo ses kaydı yapabilmekteler. Aslında, yerleşik mikrofonlar söz konusu olduğunda, büyük beklentimiz yok, ama Theta V’ın ses kalitesi, alıştığımızdan daha iyi. Yine de Ricoh, daha da iyi olabileceğini biliyordu, bu yüzden Audio-Technica ile ortaklaşa tasarladığı harici bir 3D mikrofon için destek ekledi. TA-1, Theta V’ye bir miktar ağırlık katıyor – aynı zamanda ondan güç çekeceğinden bahsetmiyoruz- ancak sadece daha iyi ses kalitesi yakalamıyor, aynı zamanda bunu 360 derecede yapıyor. Etrafta dolanırken, ses de buna göre değişir – gerçek hayatta olduğu gibi. Bir başlık kullanarak izlerken, kulaklıklarla dinlerken çok daha etkileyici bir deneyim sağlıyor.

Fiyatı: 2,929 TL

Artıları:

  • Kullanımı basit
  • Test edilip onaylanmış tasarım
  • Ortam sesinin kaydı
  • İyi görüntü kalitesi
  • Daha yüksek performans

Eksileri

  • Uygulama güncellenebilir
  • Kablosuz veri akımı kolay değil
  • Yerleşik depolama kapasitesi düşük
  • Optik görüntü sabitleyicisi yok

Bu yazı, Newtech dergisinin Temmuz sayısından alınmıştır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here