Ana sayfa Yazılım Rewire

Rewire

0
Rewire, ‘Propellerheads’ isimli ‹sviçreli firma tarafından geliştirilen, birden çok müzik yazılımının aynı bilgisayar sisteminde eş zamanlı bilgi alışverişine olanak sağlayan bir yazılım protokolü. Bu bilgi alışverişinde 256’ya kadar ses ve 4080’e kadar MIDI kanalı kullanılabilir. Bunların yanında bir programdan diğerine başlama ve durma komutu verilebilir. Bu sayede örneğin, iki veya daha fazla programdan elde edilen ses datası tek bir ses karıştırıcısında  işlenebilir. Rewire teknolojisini kullanan programlar iki ana grupta toplanır. ‘Host (sunucu)’ dediğimiz ilk grup,  harici sesi işleyebilen bir mixer’e veya benzeri bir modül’e sahip ve bunun yanında MIDI verilerini yazılımın dışına  iletebilen bir yapıda olmalıdır. Cubase, Logic Pro, Pro Tools, Motu Digital Performer, kısmen Reason,  ‘sunucu’ özelliklerine sahip programlar arasındadır. Bir de ‘client’ yani ‘istemci’ dediğimiz grup vardır. Bu gruptaki yazılımlar daha çok ses kaynağı olarak kullanır ve genel olarak bu programlara gönderilen MIDI bilgilerine cevaben gelen ses verileri ‘host’ yazılımın mixerinde işlenir. Bu gruba örnek olarak; Retro AS-1, Unity DS-1, Waves Tune ve Torq sayılabilir. Bir de istendiğinde sunucu veya istemci olabilen yazılımlar vardır: Ableton Live, Max/Msp, Reason, FL Studio, Acid Pro, Cakewalk Project 5 gibi.

 

 

Rewire protokolünü incelerken Cubase 4 yanında Ableton Live yazılımını kullanacağız. Burada sunucu Cubase ve istemci de Ableton Live olduğu için, Rewire kullanım kuralının ilk maddesi olan ‘sunucu program önce açılır’ ı hayata geçirip, önce Cubase’i ve ardından Live’ı açıyoruz. Live’ın açılıştaki ‘running as Rewire slave’ iletisi, istemci modda açılışın göstergesidir. örnek olarak, Cubase’de yazdığımız birkaç  MIDI datasını Live’ın ses sentezleyicilerini tetiklemek için kullanalım ve yanı sıra yine Live’da çaldırılmış birkaç hazır ses döngüsüyle beraber Cubase’in mixerine gönderip mix’imizi Cubase’de yapalım.
 

 

 

ilk olarak Cubase’deki Rewire kanallarını aktive etmemiz gerekiyor. Bunun için; Devices-> Ableton Live Rewire dizgesini izliyoruz. (Eğer istemci olarak başka bir program kullanıyorsak o programa ait Rewire satırını yine ‘Devices’ menüsü altında seçmeliyiz) Karşımıza gelen  pencerede (bknz resim 1), kaç adet Rewire kanalı kullanacaksak o kadarını aktive ediyoruz. Bu işlemle beraber VST Mixer’de Rewire kanalları görünür hale gelir (bknz resim 2). 

Sıra istemci yazılımımız içerisinde kullanacağımız sanal enstrümanları belirleyip Cubase’den MIDI sinyalleri yoluyla ses tetiklemeye geldi. Cubase’de bir adet MIDI kanalı oluşturuyoruz ve ‘out’ olarak bu örnek için, Live’ın ilgili enstrüman kanalını seçiyoruz (bknz resim 3). Live’da tetiklenen ses, aksi bir yönlendirme yapılmadığı takdirde VST mixer’inin ilk Rewire kanalında duyulur. Bir yönlendirme yapmak için istemci program içerisinden ilgili kanalın ses çıkışı ayarlarından başka bir Rewire kanalı da seçilebilir (bknz resim 4).

Sorunsuz bir kullanım için, sunucu programı açmadan istemciyi açmamalı ve benzer şekilde  istemci programı kapatmadan sunucuyu kapatmamalıyız. İyi çalışmalar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here