Ana sayfa Donanım Retro görünümlü Pentax MX-1’i fotoğraf makinasını sizler için inceledik

Retro görünümlü Pentax MX-1’i fotoğraf makinasını sizler için inceledik

0

Pentax“ın son model fotoğraf makinelerinden retro görünüme sahip MX-1“i sizin için inceledik. MX-1, 35mm eski filmli makinelere benzeyen bir görünüme sahip, yani retro bir görünümü var. Ancak görüntü algılayıcısı tabii ki 35mm , yani full frame değil. çarpanı 1.7 olan fotoğraf makinesi 12 megapiksel ve ne yazık ki vizörü yok. çünkü fotoğraf çekimi gerçekleştirirken vizör olmadığı için ekrandan görmemiz gerekiyor görüntüleri buda pili daha çabuk bitirdiği için olumsuz bir etkiye neden oluyor.

 

Retro görünümlü Pentax MX-1

 

1 cm Macro Mesafesi”ne sahip

 

MX-1 üst ve alt kısımları pirinç, ön yüzü ise kaymayı önleyen elde tutma konforu sağlayan kauçuktan yapılma. 1cm’ye kadar makro mesafesi var. çiçek böcek gibi ufak ayrıntıları çekecekseniz 1 cm”ye kadar yaklaşarak fotoğraf çekebiliyorsunuz. Diyaframı ise 1.8 diyaframa kadar açılabiliyor. Bu çok güzel bir şey. Yani bu tarz makinelerde 1.8 diyafram genellikle olmaz. 4x optik zuma sahip. 3 inç lcd ekranı var. LCD ekran aşağı yukarıya doğru oynayabiliyor ancak yanlara doğru, yani sağa sola doğru açılamıyor ne yazık ki. Buda olumsuz etkilerinden bir tanesi. 24mm geniş açı görüntüye sahip. 35mm”lik filmli makinelere göre 40mm görüntü açısı sağlıyor ve zoomla birlikte 218mm”ye kadar dar açı ile fotoğraf çekebiliyoruz. Birçok fotoğraf makinesinde olduğu gibi çeşitli modlar var. Ancak en önemli özelliklerinden bir tanesi HDR modunun olması. Bu özelliğiyle poz telafisini daha düzgün yaptığımız fotoğraflar çekmemizi sağlıyor. 

 

3 Ayrı Video Modu Mevcut

 

MX-1“in özelleştirilebilir kullanıcı modu var. Bu da artılardan bir tanesi. Makina Endonezya yapımı. Pozlama telafisi için ayrıca kadran var. ISO“su 100-12800 arasında değişebiliyor. Full HD videolar çekebiliyor ve saniyede 30 kare fotoğraf çekerek videosunu oluşturuyor. 3 tane video modu var. Bunlardan bir tanesi slow motion, normal çekim ve daha hızlı çekim.

 

Artıları ve Eksileri

 

Bu makinenin önemli özelliklerinden biri de sarsıntıyı önleme özelliğinin olması. Ayrıca kendinden ND filtreye sahip. İstediğinizde bu özelliğini devreye sokabiliyorsunuz. Raw fotoğraf çekebiliyor olması ve kablosuz SD kartları destekliyor olması da cabası. Bu sayede mobil cihazlarla bağlantısını sağlayabiliyoruz. Dezavantajı ise çekeceğimiz kadrajı sürekli LCD ekrandan görmemiz. Bu pilin daha çabuk bitiriyor. Ayrıca askılarının ikisi de önde olduğu için boynumuza astığımızda makine düz durmuyor. Ağırlıktan kaynaklı, objektif gökyüzüne doğru bakıyor.

 

Diğer özellikleri:

 

Perde Hızı: En Yüksek 1/8000 saniye ile En Düşük 30 saniye

Bağlantılar: micro-HDMI, micro-USB, PC/AV

Pil ömrü: Ortalama 300 kare

Boyut ve Ağırlık: 122,5x60x51,5mm / 363 gram

 

Şimdi gelin, MX-1 ile çektiğimiz fotoğraflara birlikte bakalım.  

 

 

 

 

Diyafram: F2.0

Perde Hızı: 1/13 saniye

ISO: 100

35mm Odak Uzaklığı: 28mm

 

 

 

 

 

Diyafram:  f/2.0

Perde Hızı:  1/500 saniye

ISO: 100

35mm Odak Uzaklığı: 38mm

 

 

 

 

Diyafram:  f8.0

Perde Hızı:  0,6 saniye

ISO: 100

35mm Odak Uzaklığı: 60mm

 

 

 

 

 

Diyafram:  f2.8

Perde Hızı:  1/20 saniye

ISO: 100

35mm Odak Uzaklığı: 100mm

 

 

 

 

Diyafram:  f3.5

Perde Hızı:  1/125 saniye

ISO: 100

35mm Odak Uzaklığı: 112mm

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here