Retouch nedir ve nasıl yapılır?

İyi bir retouch için program ve ekipman bilgisinin yanı sıra iyi bir göze sahip olmak gerekir.

Yzn: Özlem Dikel

Fotoğraf dünyasının dijitalleşmesi sonucu artık çekim sonrasında dijital düzenleme kaçınılmaz hale geldi. Bu düzenlemeler için kullandığımız farklı programlar var. Bu programların başında Adobe’nin sunduğu Photoshop ve Lightroom gelir. Retouch yani dijital düzenleme işlemleri çoğunlukla bu programlarla yapılır. 

Photoshop uçsuz bucaksız bir denize benzer. Başarılı retouclar için sabırsız olmamanızı tavsiye ederim. Çünkü bu iş tecrübeyle gelişecektir. İyi bir retouch veya manipülasyon için program ve ekipman bilgisinin yanı sıra iyi bir göze sahip olmanız gerekir. Çizim yeteneğiniz ve resim bilginiz varsa retouch yapmak sizin için daha kolay olacaktır. Çizim ya da resim alt yapısı olmayanlar ise dert etmesinler zaman içersinde çalışarak yol katedeceklerdir. Ayrıca bir diğer önemli nokta ise, yaptığınız retouchların gerçek görüntüden uzaklaşmadan, ışık ve renk değerlerinin doğal kalması her zaman daha iyi sonuç verecektir.

Retouch nedir?
Fotoğraflar üzerinde düzeltme işlemlerinin tümüne retouch diyoruz. İyi bir retouch uzmanı ciltteki tüm leke ve izleri cilt dokusunun doğallığını bozmadan temizleyebilir veya renk düzenlemelerini yapabilir hatta fotoğrafta fazla bulduğu detayları çıkartabilir ya da eksik bulduğu detayları ekleyebilir. Tüm bunlar için program hakimiyetiniz çok önemlidir ve sonrası sizin sihirli parmaklarınıza kalmıştır.

Hatalı retouch yapılırsa ne olur?
Doğru yapılan retouch, her zaman fotoğrafa artı sağlar. Özellikle kusursuz ciltler yaratmak retouch’ın olmazsa olmazıdır. Kimi fotoğrafçılar veya retoucherlar cilt temizliği yaparken cildin tüm doğallığını kaybeder. Mimik çizgileri, göz altı çukurları ve yüzümüzün olması gereken hatlarını kaybederler. Bunun sonucunda ortaya hatalı bir ifade çıkar. Retouch yaparken amacımız plastik, ifadesiz bir yüz değildir. Kusurları giderilmiş biraz daha temiz, ışığı ve etkisi daha arttırılmış bir yüz yaratmaktır. Başarılı bir retoucher yüzdeki ifadeyi yok etmeden kişiyi çok daha güzel hale getirebilir.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER