Ana sayfa Haber Retinalı MacBook Pro’lar Haswell’lendi!

Retinalı MacBook Pro’lar Haswell’lendi!

0

Apple“ın retina ekran teknolojisinin, tüm ürün pörtföyü açısından büyük önem taşıdığı, şirketin en önemli önceliklerinin başında geldiği biliniyor. OS X Mavericks“in çok daha görsel bir “şölen” halini alması ve yine iOS 7 ile daha sade ama kesinlikle çok daha dengeli bir görselliğin kullanıcılara sunulması ile beraber retina ekranın önemi de daha fazla artıyordu. Apple”ın sonraki ürün gruplarında “4K” gibi çok daha güçlü bir görsel deneyime adım atmak isteyip istemediği ya da yine farklı bir pikseller dizisi, yine elektronik devrelerle haşır neşir kimselere yenilikçi sürpriler sunup sunmayacağı bilinmez, ancak retina ekrana ilişkin en özel ürün gruplarından MacBook Pro serilerinde önemli bir yenilik de Apple”ın 22 Ekim akşamı(Türkiye saati ile) gerçekleşen lansmanında gün yüzüne çıktı.

 

 

Intel Haswell ve retinalı MacBook Pro Intel ile uzun yıllara dayalı ilişkisinin bir gerekliliği olarak en son ve en güçlü çiplerle donatılmış bilgiayarlar sunan Apple, ikonik dizüstü bilgisayar serisi MacBook Pro”nun 2012 yılı itibari ile gün yüzüne çıkan retina ekranlı modellerine önemli bir güncelleme getirdi. Retina ekranlı MacBook Pro”lar Intel”in 4. Nesil Core işleci

 

ailesi Haswell ve Iris grafik çözümü ile gelişirken retina olmayan MacBook
Pro”lar da herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Apple”ın taşınabilir ve güçlü bilgisayarlar 13.3 ve 15.4 inç boyutlarını koruyorlar. PCI”a 2 kat daha hızlı bağlantı, flaş sürücülerle(SSD) çok daha hızlı işlem ve veri tabanlı iş akışı deneyimi sunan MacBook Pro”ların Thunderbold kapıları, 80211ac Wi-Fi gibi özellikleri ile performansa dayalı kullanımda avantajları devam ediyor.

 

 

Donanım ve fiyatlandırma

Başlangıç fiyatı 1299 dolar(ABD”de) olacak olan 13.3 inç MacBook Pro”da 2.4Ghz hızında çalışan Core i5 işlemci, 4 GB bellek ve 128 GB SSD bulunuyor. Konfigürasyonlar artıkça fiyatta artıyor. Diğer MacBook Pro ise başlangıç konfögürasyonu için 1999 dolar fiyat etiketi ile sahne alıyor. Bu 15 inç Macbook Pro”da 2.4 Ghz Core i7 işlemci, 8 GB bellek ve 256 GB SSD yer alıyor. Her iki giriş modelinde de Intel”in Iris grafik çözümüne yer veriliyor. çok daha yetenekli bir grafik teknolojisine dayanan Iris ile profesyoneller çok daha hızlı ve akışkan iş deneyimi ile karşı karşıya kalacaklar. özellikle Adobe üzerinden çalışan grafik tasarımcılar, fotoğrafçılar gibi profesyoneller için yeni işlemci, retina ekran ve Iris üçlüsünün sunabilecekleri önceki retinal
MacBook Pro”ya göre bir üst adım niteliği sunacak. Daha uzun pil ömrü Mac OS X 10.9 Mavericks ile gelen yeni Macbook Pro”lar 13.3 inç için 9 saat, 15.4 inç için 8 saatlik pil ömrü sunmayı vaat ediyor. Yeni işletim sistemi ile artan pil ömründe Apple”ın lansmanında MacBook Air”lerde bir saate yakın pil tasarrufu sağlandığı ve genel olarak Mac”lerde pil ömrü-OS X Mavericks ikilisinin “daha uzun pil ömrü” sonucu vaat ettiği belirtilmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here