Ana sayfa Donanım Retina Ekranlı iPad Mini

Retina Ekranlı iPad Mini

0

Apple, geçtiğimiz yıl iPad 1, iPad 2 ve yeni iPad”in ardından lansmanını gerçekleştirdiği iPad 4″ün yanında “küçük” bir sürpriz yapmıştı. 7.9-inçlik ekranı ile iPad mini lanse edilmiş ve Apple, iPad ürün portföyünde yepyeni bir gelişmenin de ilk adımını atmıştı. Bununla birlikte iPad mini, özellikle ekran çözünürlüğü nezdinde eleştirilere maruz kalmış, ancak makul fiyat etiketi ile bunu telafi etmişti. iPad mini”lerin 2.si, Apple”ın 22 Ekim”de Türkiye saatiyle 20:00″da başlayan etkinliğinde “retina” ekranı ile tanıtıldı. Sadece retina ekran teknolojisi ile değil, tıpkı iPad Air gibi güçlü donanımsal geliştirmelerle lansmanı büyük heyecan yaratan mini iPad, beklentilerin çok ötesinde bir şekilde ortaya çıkmıştı. Yalnızca retina ekran teknolojisi ve iPad 4″ün donanım yapı taşları ile gelmesi beklenen 2. Nesil iPad mini, hem retina ekranla hem de son teknoloji iPad Air”in birçok özelliği ile geliyordu.

 

ipad mini

 

Retina ekrana kavuşmak

iPad mini 2013″ün yüzü, 7.9 inçlik 2048 x 1536 piksel çözünürlük sunan Retina ekran teknolojisine dayanıyor. Yani anafikir olarak iPad Air ile aynı ekran yapısını sunan daha küçük boyutlu iPad geliyor. iPad”lerde bu şekilde “2048 x 1536 piksel” çözünürlük de standart özellik halini alıyor. Retina ekrana kavuşan iPad mini ile böylelikle multimedyalar, oyunlar çok daha güçlü bir görsel deneyim sunarken iPad mini”nin kullanımı da böylelikle çok daha keyifli bir hal alacak.

 

 Retina ekranlı iPad mini, 16,32 ve 64GB”ın yanı sıra 128GB”lık depolama opsiyonunu da kullanıcısına sunuyor. Bu şekilde hem günümüz veri kullanım alışkanlıklarına daha uyumlu hal alıyor hem de büyük ağabeyi iPad Air”e göre kullanıcılarına yalnıca ekran boyutu nezdinde farklılık sunmayı hedefliyor.

 

64-bit mimarili A7 çip

Geliştirilen teknoloji yapısıyla dikkat çeken retina ekranlı iPad mini, teknoloji dünyasında ilk kez iPhone 5S ile ortaya çıkan 64-bit mimarisine sahip A7 çiple geliyor. 64-bit mimarili yeni çipi ile 2. Nesil iPad Air, 64-bit uyumlu uygulamaların kullanımında çok daha iyi grafikleri, mükemmel hız unsuruyla beraber kullanıcısına yaşatmayı amaçlıyor. Retinalı iPad mini, yeni işlemcisiyle 4 kat daha hızlı performans sunarken iPad 2″ye kıyasla 8 kat daha hızlı grafik performansı vaat ediyor. ön kameraya sahip olacak yeni iPad mini”de arka kamera ile 5 megapiksel fotoğraf çekimi ve 1080piksel çözünürlükte yani HD video kaydı olanağı kullanıcılara
sunuluyor. çift mikrofon arabirimi sunan yeni mini, tıpkı iPad Air gibi 10 saat pil dayanıklılığı vaat ediyor.
Türkiye”de merakla bekleniyor Gri ve uzay grisi renk seçenekleri ile tüketicilerin karşısına çıkacak yeni nesil iPad”lerle birlikte bazı aksesuarlar da tanıtıldı. Piyasaya 1 Kasım”da sunulacak Retina ekranlı iPad mini”nin ilk etapta satılacağı 41 ülke arasında Türkiye bulunmuyor. Fiyatının da başlangıç modeli olarak 399 dolar ve 4G”li en üst versiyon için 599 dolar olacağı açıklandı. Türkiye pazarında büyük ilgi görmesi beklenen retina ekranlı
iPad mini”nin fiyatının ne olacağı ise büyük merak konusu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here