Ana sayfa Oyun Resident Evil 6

Resident Evil 6

0

ürpertici bir maceraya hazır olun! Efsanevi seri tüm karanlığıyla ilerlemeye devam ediyor.
 

Korku, dehşet, ürkütücü efektler ve korkunç bir senaryo; bu dört unsurla ilk olarak nerede karşılaştın diye sorsanız yanıtım 2000″lerin başında PlayStation”da Resident Evil ile ilk karşılaştığım an derdim. Gerçektende kurgusal açıdan ilginç bir tema beraberinde işleyen oyun, daha ilk saniyelerinden itibaren kendini ürkütücü bir hızla insan benliğine taşıyor. İnsanoğlu, ilginç bir tür ve kendi tüylerini diken diken etmeye de bayılıyor. Bu türün aradığı korkuyu ona çok yönlülük beraberinde sunan ender oyunlardan biri de Resident Evil. Capcom”un efsanevi serisi Resident Evil, 6. oyunu beklentilere son verip kullanıcıların beğenisine geçtiğimiz aylarda sunuldu.
 

 
Yapım, Resident Evil 5″e göre daha uzun bir oynanış süresi sunarken sizi çok daha ürkütücü bir atmosfere götürmeyi de ihmal etmiyor. Senaryo eski oyunlardan tanıdığımız Leon S. Kennedy ile Chris Redfield ve yeni bir karakter olan Jake Muller ile birlikte toplamda üç ana parçaya ayrılmış durumda. Zaten karakterlerin oyun senaryosundaki alışılagelmiş mekanlardaki yaşam mücadelesi serinin 6. Bölümünde de bizlerle. Artı olarak eski bir dostumuz olan Ada Wong”un da kendine ait senaryosu 4. bölüm olarak oyunda bulunuyor. Bu yüzümüzü güldüren bir detaydı. Yapımda Resident Evil 5″teki gibi bir partnerimiz var. Sadece Ada ile oynanılan bölümde partner yok.

 

Campaign bölümleri içinse kendi halinde bir havaya sahip demek daha doğru olabilir. Mesela Leon ve Helena”nın bölümleri daha karanlık ve korkunç bir atmosfer sunarken, Chris”in bölümü ise resmen bir savaş havası tattırıyor. Aslında oyun temel olarak Resident Evil 4″teki oynanış mekaniğini koruyor. Serinin öncekilerine göre ise durarak ateş etmek dışında, yürüyerek ateş etme fonksiyonu bulunuyor. Resident Evil 6″da Checkpoint sistemi kullanılıyor ki, eğer ölürsek en son Checkpoint”ten yeniden başlıyoruz. Yapımda envanter sisteminde de değişiklikler var. Eskisine göre biraz daha değiştirilmiş.
 

 
Oyunda zombiler ve J’avo”ların dahil olduğu birçok düşmanla savaşıyoruz. J’avo”lar zombilere benzemiyor, birbirleri ile etkileşim halindeler. Silah kullanıp, kendilerini iyileştirebiliyorlar. Resident Evil 6″nın yapay zekası ise dengesizlikler gösterebiliyor. Bazı zamanlar bir yere takılan düşman olabiliyor, partnerimizin de saçmaladığı bazı anlar olabiliyor. MT Framework grafik motoruyla hazırlanan Resident Evil 6″nın grafikleri genel olarak güzel. Oyunda özellikle ana karakter modellemeleri ön plana çıkıyor. Görsellik atmosferi yansıtmayı başarıyor. Sesler ve müzikler de grafiklere ayak uyduruyor. Tek kişilik senaryo yanında, çoklu oyuncu desteği de olan Resident Evil 6, hikayesi ile oyuncuları içine çekmeyi başarıyor. Eğer önceki oyunları da oynadıysanız ve seriyi takip ediyorsanız, Resident Evil 6″yı kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here