Ana sayfa Yazılım Renklerin Photoshop’da İşlenmesi

Renklerin Photoshop’da İşlenmesi

0

Photoshop“da renklerin işlenmesi konusuna Camer Raw Editörü“ndeki renk ile ilgili modüller ve Photoshop programının içinde yer alan diğer renk seçeneklerine odaklanarak devam ediyoruz. öncelikle Camera Raw Editörü”nde renk üzerinde işlem yapan ve geçen sayıda değinmediğimiz modüllere yoğunluşalım. Daha sonra da Photoshop“da fotoğrafımızı açtıktan sonra kullanacağımız renk toollarına  odaklanalım.

 

 

Split Tonning

 

Camera Raw editoründe bize sunulan renk düzenleyicilerinden birisi de Split Toning modülüdür. Fotoğrafın Highligts (aydınlık alanlar) ve Shadows (gölgeler) bölgelerindeki tonlara ve bu tonların saturasyonuna  (renk doygunluğuna ) ayrı ayrı müdahale edebilmemizi sağlar. özellikle baskı aşamasında printerimizle ekranımız arasında var olan ton sapmalarını düzeltebilme şansını bize sunar.

 

Camera Calibration

 

Camera Raw editoründe bize sunulan bir diğer renk düzenleyicisi Camera Calibration modülüdür. Bu modülde yer alan en önemli bölüm kullandığınız fotoğraf makinanızda size sunulan camera calibrasyon ayarlarına uluşabilmeniz ve bu ayarları isterseniz değiştirerek fotoğrafınıza uygulamanızı sağlayan Camera Profile bölümüdür. Fotoğraf makinanızda yüklenmiş olan ve her biri farklı renk ve ton etkilerine sahip olan camera profilleri bu bölümde değiştirilebilir.

 

 

 

Adobe Standart, Camera Standart ve diğerleri

 

Adobe Standard ve Camera Standard genelde tercih edilen profillerdir. Ancak fotoğrafın içerdiği renk ve ton bilgilerine ve fotoğraftan beklenen renk anlatım etkisine göre diğer profiller de seçilebilir.Camera Landscape profili özellikle içinde mavi rengin etkili olduğu fotoğraflarda iyi bir anlatım sunmaktadır. Ten renginin etkin olduğu karelerde ise Camera Portrait seçilmelidir.Ayrıca bu preset camera profillerinin yanı sıra, renkler bazında Shadows, Red Primary, Green Primary ve Blue Primary sekmeleri üzerinden müdahaleler yaparak sadece o fotoğraf için bir renk ve ton ayarı sağlanabileceği gibi, bu ayarlar bir isim vererek kayıt da edilebilmekte ve bir preset”e dönüştürülebilmektedir.

 

 

Renk-ton ayarları

 

Photoshop programının kendi menüsünde Image”in altında Adjustments bölümünün altında kırmızı bir kutucukla işaretlenmiş bölümde yer alan ayarların hepsi renk ve ton ile ilgilidir ( Vibrance, Hue/Saturation, Color Balance, Black & White, Photo Filter, Channel Mixer, Color Lookup ). 

 

 

Buna ek olarak, Selective Color, Desaturate, Replace Color sekmeleri de renk ve ton düzleminde müdahaleler yapabilmemize imkan sağlamaktadırlar.

 

Color Balance

 

Vibrance ve Hue/Saturation sekmelerinden geçen sayımızda uzun uzun bahsetmiştik. Bu bölümdeki bir diğer renk ayarlarına dair önemli araç Color Balance ayarıdır. Color Balance fotoğrafımızda Turkuaz Mavi – Kırmızı, Magenta – Yeşil ve Sarı – Mavi arasındaki istenmeyen yönde olan sapmaları dengelediğimiz araçtır. Aslında Camera Raw Editöründe özellikle Magenta – Yeşil ve Sarı – Mavi arasındaki istenmeyen sapmaları White Balance aracı ile hallediyoruz, ancak özellikle baskı aşamasına geldiğimizde isteyeceğimiz değişiklikler için Color Balance Tool”unu kolaylıkla devreye sokabiliriz.

 

 

 Ayrıca Color Balance kutucuğunun alt kısmında Foto 5 de göründüğü üzere, fotoğrafın gölge alanları, orta tonları ve aydınlık alanlarındaki tonlara ayrı ayrı müdahale edebilmekteyiz.

 

Black & White ve diğerleri

 

Renk ve tona müdahale denince, fotoğrafta var olan renkleri grinin tonlarına dönüştürmek elbette önemli bir yer kaplar. Fotoğrafın ana koordinatlarını renklerin hakim varlığından tonların daha huzurlu eksenine kaydırmak zor ve biraz da sanırım tecrübe ve siyah beyaz terbiye gerektiren kaotik bir serüvendir. Fotoğrafı siyah beyaz negatif bir filme çekmek, o negatifi adeta öpüp koklayarak karanlık odada mutlak karanlık bir ortamda yıkamak ve agrandizöründe istediğin numara bir kağıda parmaklarının arasından istediğin miktarda ışıkla pozlayarak fotoğrafı adeta yeniden var etmek son bizim nesil fotoğrafçılara ( digital öncesi ) kısmet oldu.Digital teknolojinin kendi haricindeki tüm pratikleri adeta silerek hayatımızı işgal etmesinden ve Photoshop denilen aydınlık odanın fotograf serüvenine hükmetmesinden beri, bence karanlık odaya en fazla gönderme yapan filtre Black & White aracıdır. Pek çok rengin grinin tonlarına sizin isteğinize göre dönüşebilmesini sağlayan bu filtrenin kullunımı siyah beyaz fotoğraf üretmek istiyenlere oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.

 

 

Preset bölümünde değişik siyah beyaz hazır filtreleri ( Blue Filter, Green Filter, Red Filter vb ) yer alırken, bir alt bölümde Kırmızı, Sarı, Yeşil, Turkuaz Mavi, Mavi ve Magenta renklerin gri bölgede hangi tonlara  karşılık geleceğine karar veriyorsunuz. En alt bölümde yer alan Tint kutucuğunu kullanarak istediğiniz renkte bir filtre uygulayabildiğiniz gibi, en altta yer alan Hue (ton) ve Saturasyon (Renk Doygunluğu ) sekmelerini kullunarak da bu renk filtresinin son halini belirleyebiliyorsunuz.Renk ve ton ayarlamaları konusunda müdahalenin en üst düzeye çıktığı alanlardan biri olan Siyah & Beyaz filtre sekmesi, Siyah – Beyaz görüntü dünyasında yelken açmak isteyen tüm kişilere tavsiye edeceğim önemli bir gri ton-renk yaratma düzlemidir.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here