Ana sayfa Donanım Rehber : Hangi Chromebook?

Rehber : Hangi Chromebook?

0

Web tarayıcıların dünyasına hoş geldiniz. Artık her şey Google Chrome, Firefox ya da Safari‘nin ucunda… Bu yüzden, yeni bir dizüstü bilgisayar alacaksanız artık bir Chromebook edinmeyi düşünebilirsiniz. üstelik ucuz!

Google‘ın yarattığı Chrome OS işletim sisteminin, Microsoft ve Apple‘ın işletim sistemlerinden hiç bir eksiği yok. üstelik fazlası bile var : Program kurmayı unutun! Chrome OS‘da ihtiyacınız olan her şey uygulama ve uzantılarda. Bütün belgeleriniz ve verileriniz, Google’ın bulut sunucularında. İşletim sistemi otomatik olarak güncelleniyor ve bilgisayarınız sadece 10 saniyede açılıyor!

Her işinizi bir Google Chrome tarayıcı penceresinde görebileceğiniz Chromebook, babaannenizin kullanabileceği kadar basit. İhtiyacınız olan tek şey bir Google hesabı. Tüm tercihleriniz, ayarlarınız, yer imleriniz saniyeler içinde güncellenecek. Dökümanlarınızı Google Drive‘da oluşturacak, size özel 100 GB ücretsiz Drive alanından faydalanabileceksiniz. Bitmedi; Google Play ile müzik dinleyecek, Google Takvim ile randevularınızı planlayacak, Google Plus ile fotoğraflarınızı düzenleyecek ve paylaşabileceksiniz.

üstelik bunlar için çok az işlemci, RAM ve harddiske ihtiyacınız var.

Peki, piyasadaki Chromebook modelleri arasında en iyisi hangisi?

Samsung Chromebook 2

 

13 inçlik Samsung Chromebook 2, 1080p HD çözünürlüğe sahip. 400 Dolar fiyatlı ürün, piyasadaki Chromebook modelleri içerisinde multimedya kullanımı için en ideal olanı. Oldukça hızlı olan ürün, 8 saat pil ömrüne sahip.

Dell Chromebook 11

Dell Chromebook 11, isminden anlaşılacağı gibi 11 inçlik bir ekranla, diğerlerinden daha küçük boyutlara sahip. Ancak pil ömrü, web’te sörf yaparken ya da video oynatırken tam 9 saat. 1366 x 768 piksellik ekranı, benzer 11 inçlik cihazlara göre biraz düşük çözünürlüğe sahip. Ekranı en iyisi değil ancak video izlemek için yeterli. Hafifliği ve boyutu ve pil ömrü ile bu eksiği fazlasıyla kapatıyor.

300 Dolar fiyatlı Dell Chromebook 11′i, bir kitap gibi kolunuzun altında kafeye ya da iş yerinize taşıyabilirsiniz.

Toshiba Chromebook

 

Dell gibi 300 Dolar fiyata sahip Toshiba Chromebook‘un avantajı büyük ekranı; 13 inç. Ancak kötü bir haber; RAM boyutu sadece 2 GB. (Samsung ve Dell modellerinde 4 GB idi…)

1366 x 768 ekran çözünürlüğüne sahip cihazın pil ömrü 7.5 saat. Bu özellikleriyle fiyat / performans açısından en pahalı Chromebook gibi gözüküyor.

Bu özelliklere göre; tercihimiz Dell Chromebook 11’den yana…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here