Ana sayfa Yazılım Refine edge – Refine mask kullanımı

Refine edge – Refine mask kullanımı

0

Maskeleme seçeneklerinden Refine Mask kullanımına değineceğim. Yapacağım saç maskeleme örneği ile ilgili internette birden fazla video bulmanız mümkün. Yazılmış bir çok Türkçe kaynak da mevcut

Photoshop programının son sürümlerinde seçim işlemleri için oldukça profesyonel çözümler bulunmuş olsa da hala eski yöntemleri kullananlar ya da basılı örneklerde gördüğüm kötü sonuçlar nedeniyle bu konuya değinmek istedim.

Mutlaka photoshop kullanıcılarının eninde sonunda ihtiyaç duyacağı bir konu diye düşünüyorum. Bu sektörde yapacağınız her işin daha az kayıpla, daha kısa sürede, en yüksek kalitede sonuçlanması gerekir.
 

sümeyra akçay
 
1. Standart Seçim Araçlarının Kullanımı

İlk adımda bir nesneyi bulunduğu arkaplandan kusursuz bir şekilde ayırmanız mümkün değildir. İlk olarak standart seçim araçlarından biri ile (Lasso Tool, Magic Wand Tool, Quick Selection Tool) kabataslak bir seçim yapmanız gerekiyor. Bu seçimi tekrar tanımlamanın ve düzenlemenin yolu da Refine kullanımından geçiyor. Bizim işleyeyeceğimiz işlem sırası da aynen böyle olacak.

 

2. Quick Selection Tool ile Seçim Yapma

Resmin etrafını kabataslak bir şekilde seçebilmek için Quick Selection Tool (W) aracını kullanacağım. Seçim yapmadan önce lütfen seçili alana göre fırça büyüklüğünü ayarlamayı unutmayın. Aracı seçtikten sonra hemen özellikler menüsünden Size ile fırça büyüklüğünü kolaylıkla değiştire bilirsiniz. Aracı seçtikten ve fırça büyüklüğünü ayarladıktan sonra kızın etrafını seçili hale getiriyorum.

Bazı seçili alanları seçimden çıkarmak için fırçamın büyüklüğünü küçültüyorum ve Alt tuşuna basılı tutarak seçili alandan çıkartıyorum.

Seçim araçları ile ilgili bilmeniz gereken diğer önemli bir konu da seçime seçim ekleme ve çıkarma. Bunu seçme işlemi yaparken hemen pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer Shift tuşuna basılı tutarak seçim işlemi yaparsanız seçime seçim ekler, Alt tuşuna basılı tutarak yaparsanız seçimden seçim çıkartırsınız. Lütfen bu işlemleri uzun yoldan menüler ile yapmayın, vakit kaybetmeyin.
 

photoshop çalışmaları
 
3. Refine Edge – Refine Mask Kullanımı

Eğer seçili alan üzerinde gerekli ayarları yapmak istiyorsanız Select – Refine Edge özelliğini kullanabilirsiniz. Eğer maske kullandıysanız ve maske üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız Select – Refine Mask özelliğini kullanabilirsiniz. Zaten maske katmanı seçiliyken Select menüsüne basarsanız Refine Edge yerine Refine Mask seçeneğini görürsünüz.

Ben de eskiden kalma seçili alanı maske kullanarak orjinal resmi koruma alışkanlığı vardır. Bu alışkanlık nedeniyle de size Refine Mask üzerinden tüm ayarları anlatacağım. Dediğim gibi anlatacağım ayarlar Refine Edge için de aynıdır.
Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

 

4. Refine Mask Ayarları

Şu anda resmin arkaplanı seçili olduğu için ve bu nedenle seçimi ters çevirebilmek için Select – Inverse menüsüne tıklıyorum. Artık şu anda elimizde kızın kabataslak seçili alanı var.
Seçili alanı ortaya çıkarmak ve geri kalan alanı gizlemek için Layers katmanından Add Layer Mask düğmesine basıyorum.

Arkaplan için kullanmak istediğim bir gökyüzü resmini de katman olarak ekliyorum.
Artık Select – Refine Mask ile ayarları yapmaya başlayabiliriz.

View mode seçeneklerini maskelenen alanın yerleşeceği arkaplan üzerinde nasıl görüneceğini belirlemek için kullanıyoruz. Kısacası On Black (B) ile siyah arkaplana göre, On White (W) ile beyaz arkaplana göre On Layers (L) ile resme eklediğimiz arkaplan resmine göre maskeleme işlemi yapıyoruz.
 


 
Marching Ants (M) seçeneği ile seçili alanı tekrar aktif hale getirebiliyoruz. On Overlay (V) ile Overlay modunun aktif olduğu hafif silik bir görüntü üzerinde maskeleme işlemi yapıyoruz. Black White (K) ile kanallarda maskeleme işlemine benzer bir görüntü elde ediyoruz. Reveal Layer (R) ile görüntünün orjinal halini tekrar görüntüleyebiliyoruz. F tuşuna basarsanız bu görüntü seçenekleri arasında rahatlıkla dolaşabilirsiniz. X tuşuna basarak da geçici olarak tüm görüntü seçeneklerini iptal edebilirsiniz.

Bu pencere ile ilgili diğer ayrıntılara devam etmeden önce ben On Layers seçeneğine tıklıyorum ve mavi arkaplanım üzerinde maskeleme işlemi yapacağımı belirtmiş oluyorum.
Edge Detection bölümünü seçili alanın kenar hatlarını belirlemek için kullanıyoruz. Radius değeri resmin kenar hatlarını daha yumuşak ve geniş ya da daha sert ve dar hatlarla belirleyebilir.

 

Smart Radius değeri işaretli olduğunda seçenek otomatik olarak kenar hatları belirler. Show radius seçeneğini işaretliyorum ve hangi kenar alanları belirlediğini görebiliyorum.

Eğer radius değerini otomatik olarak değil de kendi isteğinize göre değiştirmek istiyorsanız da şöyle bir tavsiye verebilirim. Keskin hatlar için radius değerini düşük, yumuşak hatlar için ise radius değerini yüksek tutun.

Saç telleri yumuşak hatlara sahip olduğu için ben radius değerini arttırıyorum. Show Radius seçeneğini işaretleyerek belirlediği kenar hattını görebilirim.

Radius değerini arttırırken veya azaltırken Smart Radius seçeneği işaretli ise işareti kaldırın.
 


 
Radius değerini arttırdığımda daha geniş bir alanı içine aldığını ve diğer ince telli saçları da seçime dahil ettiğini görebilirim. Mutlaka önizlemenizi yaparak değeri yavaşça azaltın veya arttırın. Bu değişiklikleri yaparken arka plan ile resim arasındaki görüntünün karışmamasına dikkat edin.

Eğer bazı alanları da seçime dahil etmek ve ya seçim alanından çıkarmak isterseniz bir de kullanabileceğiniz araçlarımız var. Refine Radius Tool (E) aracı ile boyar gibi üzerinde gezdiğiniz alanlar seçime dahil olur. Saçın herhangi bir uzantısı büyük radius değerinize rağmen seçim alanına dahil olmadıysa bu araçla istediğiniz alanı dahil edebilirsiniz. Bu işlemi yaparken Show Radius seçeneği işaretli olmazsa ve Viev Mode Reveal Layer veya On Layer olursa dahil ettiğiniz veya sildiğiniz alanı daha net görürsünüz. Erase Refinements Tool aracını ise dahil edilen alanı seçim alanından çıkarmak için kullanıyoruz.

 

Şimdi sıra geldi Adjust Edge bölümündeki ayarlara. Smooth değeri ile belirlediğimiz alandaki girinti ve çıkıntılar biraz daha düz hatlar halinde tanımlanır. Feather ile seçim alanı ile arka plan arasındaki geçiş daha yumuşak hale getirilir. Contrast değeri arttırıldıkça kenar hatlar daha da keskin bir geçişe sahip olur. Shift Edge değeri azaltıldığında arkaplandan içeri doğru bir değer kaybı kazanır. Bu seçenek ile arkaplan lekeleri kolaylıkla yok edilebilir. Değer arttırıldığında ise işlem tam tersi gerçekleşir ve seçili alanın dışa doğru görünür olduğunu fark edersiniz.

Not: Bu değerleri küçük adımlarla değiştirip sonucu gözlemleyin ve en iyisini elde etmeye çalışın. Her seçili alan için bu değerler farklı sonuçlar verecektir.
 


 
Benim yaptığım değişiklikleri aşağıda görebilirsiniz.

Son olarak Output bölümündeki değişikliklere göz atalım. Decontaminate Colors seçeneğini işaretlediğinizde, Amount değerini değiştirdikçe kenar hatlardaki piksel renklerinin değiştiğini görebilirsiniz. Piksel renklerini değiştirdiğinizde orijinal görüntüyü de yedeklemek için Output To seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Bu seçeneklerden New Layer ile yaptığınız son değişiklikler yeni bir katmanda, New Layer with Layer Mask ile maske penceresiyle birlikte yeni bir katmanda görüntülenir. Dilerseniz maske penceresi olmadan veya maske penceresi ile birlikte yeni bir belge olarak son değişiklikleri görüntüleyebilirsiniz.

Ben New Layer Mask seçeneğini işaretliyorum ve yaptığım son ayarları kaydetmek için Remember Settings seçeneğini de işaretliyorum. Artık Refine Mask olmadan önce ve olduktan sonraki görüntüleri karşılaştırabiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here