Ana sayfa Donanım REASON Propellerhead Balance

REASON Propellerhead Balance

0

Testimiz uzun süredir piyasaya çıkması beklenen REASON Propellerhead Balance ses kartı
 

Uzun süredir piyasaya çıkması beklenen REASON Propellerhead Balance ses kartını stüdyomuzda test ettik ancak bu testi MACOSX iletişim sistemi ve Logic pro 9 ile yapabildik bu yüzden cihazın üzerinde belirtilen bazı kısa yol fonksiyonları aktif edemedik. REASON seq. programı için geliştirilmiş olması nedeniyle olduğu kanısındayım.
 
reason
 
Ses üretme kabiliyetinin REASON veya LOGIC PRO 9′ da farklılık göstermesi beklenebilir mi ? Evet çünkü her iki program da temelde aynı fonksiyonlara sahip olsalar da farklı data kaynaklarını farklı yöntemlerle işleyip Audio sinyal formuna dönüştürüyorlar. Aralarında fark olması doğal bir durum. Aslında bu mazeret olarak kabul edilemeyecek bir durum ancak birçok kullanıcı farkı sistemlerde, farklı protokollerde, farklı programlarla çalışıyor. Genel çalışma amacına yönelik değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır.

İsveçli güzelimiz gerçekten de çok güzel dizayn edilmiş. çok şık, çok alımlı görünüyor. Mat siyah boyası ve açılı duruşu ile masanızda ben buradayım diyor. Resmen ben ilk bakışta 90’lı yılların HI-FI amfilerin havasını aldım tasarım çizgilerinde:) İsminden de anlaşılacağı üzere kulaklık çıkışı mecburen harici, tüm giriş ve çıkışlar balanslı. Zaten 2 giriş, 2 de çıkışa sahip olan İsveçli güzelin arka yüzeyindeki terminallerin sayısının fazla olması sizi yanıltmasın. Bu terminaller, birbirlerine paralel bağlı cihaz üzerinden selektörler yardımı ile giriş terminali belirleniyor. Daha fazla bağlantı noktası oluşturmada pratikliklik sağlaması amacıyla düşünülmüş.

 

Windows ile çalışması için bir driver yazılımı gerekiyor ancak MAC OS X için her hangi bir driver yüklemenize gerek olmadan tak çalıştır sistemiyle gayet sorunsuz bir şekilde cihaz çalışıyor. üzerinde kullanılan Hi-End AD/DA dönüştürücüler gayet başarılı ve home studio kullanıcıları için yeterli düzeyde. Bu konuda uzun yıllardır tecrübe edinmiş yüksek seviyede dönüştürücüleri bünyesinde barındıran ses kartlarını üreten bazı üreticilerin başarısı Balance’ı biraz gölgelemiş görünüyor. Zaten beklenti de büyük ve tecrübeli üreticiler ile yarışmak değil. Alt ve orta frekans aralığını çok dinamik bir biçimde üretmede, başarılı üst frekansları üretmede ve 3D imaj oluşturmada kabul edilebilir sınırlarda dolaşıyor. Bir sonraki platformda bu sınırları rahatlıkla aşabileceği sinyalleri geliyor.
 
reason propellerhead balance
 
Dünyada hatırı sayılır bir çok software üreticisi programın kabiliyetlerine has özellikler barındıran hardwareler üretip veya tecrübeli firmalara ürettirip kullanıcılarına ayrıcalık sunmayı hedeflemişlerdir. Bu sadece müzikal programlar için değil birçok program için yapılmaktadır.

Cihazın üst yüzeyinde sol başta INPUT 1 yada SOL giriş seviyesi kazanç knob’u bulunuyor. Yanında bulunan 3 adet micro led’ler sinyal seviyesi hazır bekleme ve 48v desteği uyarılarını bildirmek için. Hemen sağında bulunan MIC-GUITAR-LINE 1-LINE 2 butonları ile bağlantı yapmış olduğunuz terminaldeki sinyal kaynağını seçmeniz gerekiyor. Onların hemen altındaki INPUT 2 ya da SAĞ giriş için de aynı işlemi yapmak durumundasınız ancak her iki girişin de sinyal kaynaklarını ayrı ayrı seçebiliyor olmak gerçekten de oldukça konforlu. Cihazın arkasında habire konektör söküp takmak zorunda kalmıyorsunuz.

 

Clip Safe ve Meter / Tuner butonları Reason ile birlikte çalıştığında aktif oluyor. Clip Safe adından anlaşılacağı üzere giriş seviyenizdeki sinyali yumuşak bir şekilde limitlemeniz için düşünülmüş gerçekten faydalı bir uygulama. Meter / Tuner butonu gitarınızı veya hangi enstrümanı kullanıyorsanız kolayca akord edebilmeniz için gayet yararlı ve pratik bir uygulama. Mute ve Direct Monitoring butonu, çıkışları mute etmenize veya master çıkış knob’unuzu devre dışı bırakıp direkt olarak yazılımdan volüm ayarlamanıza olanak tanıyor. Main Out Level, ses kartınız ile bir çift monitörünüzü rahatlıkla kumanda edebilmeniz için. Headphone Level knob’u, adından da anlaşıldığı gibi kulaklığınızın sesini ayarlamanız için.
 
erol çağatay zımba
 
Preamp devresi biraz düşük güçte ancak çok detaylı bir duyum sunuyor. Kulaklık çıkış terminali cihazın sağ alt yanında bulunuyor,arka yüzeyde bulunan 2 adet XLR mic girişln hemen yanında bulunan 48V destek butonuna bastığınızda üst yüzeyde bulunan mikro led’le görsel uyarı veriyor. Guitar in, TRS girişlerin yanında -20 db pad butonları mevcut. Line in 1 ve line in 2 ve hemen yanında LINE OUT terminallerinin tamamı TRS…

Sonuç olarak müzik yapım dünyasında uzun yıllardır hizmet veren çok başarılı bir software olan REASON kendisine yakışan bir hardware ile oldukça güzel ve şık bir işe imza atmış oldu.

Kullanıcılarının yüzünü güldüren tasarımı ve fonksiyonelliğine ek olarak fiyat aralığı ile de orta düzeyin biraz üstünde yer alıyor. Türkiye Distrbütörü Compel olan ürünün satış fiyatı 922 TL + KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here