Ana sayfa Yazılım Reason”da Voltage Control

Reason”da Voltage Control

0

Bu ay sizlere  reason ile cv ( control voltage)/gate uygulamalarından bahsedeceğim. Bunun için de Reason’ın Matrix Pattern Sequencer ve Spider cv/gate Merger Spliter’ını kullanacağız.

öncellikle biraz control voltage ve gate’ in geçmişinden bahsedelim. CV/Gate synthesizer, drum machine ve benzeri cihazların harici bir sequencer ile analog olarak kontrol edilme uygulamasıdır.1960′ larla başlayan modüler analog synthesizer ilk dönemlerinde daha MIDI(musical instruments digital interface) kullanılmaya başlanmamıştı. 80′ li yıllarda MIDI’nin gelişimiyle birlikte bu uygulamalar azalıp daha kompakt synthesizer’ lar kullanılmaya başlandı.

Eski analog synth’ lerin bütün parçaları voltaj uygulamalarıyla çalışıyordu. Bunun en klasik örneği iki değişken voltaj üreten keyboard’lardı. Bunlardan biri olan control voltage, bastığımız nota değerine denk gelen voltajı üretir. Her notanın bir voltaj değeri vardır. Diğer değişken ise gate bir notanın ne zaman başlayıp ne zaman biteceğinin değerini yolluyordu.

Reason’da ise bu analog control voltage uygulamalarının simülasyonlarını yapabiliyoruz. İlk önce cv gönderen ünitelerimize bir bakalım:

 

 

Matrix Pattern Sequencer

Matrix Patern Sequencer’ ın curve cv, note cv, gate cv olmak üzere 3 farklı cv çıkışı bulunuyor. Matrix’in ön panelinde cure ve keys switch’i ile curve cv ve note cv ekranı arasında değişiklik yapılabiliyor. Bunların hemen altında da gate cv’nin parametrelerinin yazıldığı ekran bulunuyor. Ekranın hemen sağında ise sequence’ımızın kaç step olacağı ve bunun temposunu ayarlayabildiğimiz knob bulunuyor. En solda ise farklı programlayabileceğimiz ve daha sonra otomasyon yazabileceğimiz patern slot’ları var. Matrix’in arka panelinde ise bu üç CV’nin çıkışları bulunuyor.

 
Spider CV Merger ve Spliter

Spider CV Merger ve spliter ile birkaç farklı cv ‘yi toplayıp herhangi bir synth’in ya da efekt ünitesinin bir parametresini modüle edebiliriz yada bir cv sinyalini çoğaltıp farklı farklı yerlere gönderebiliriz. Kullanımı ise Spider Auido Spliter’ a çok benziyor. ön panelinde hiç bir kontrolün bulunmamasıyla birlikte arka paneli de merger kısmında cv’ lerin ne kadar miktarlarda toplanacağını belirleyen parametre var.

 

 

Malstrom

Malstrom’un üzerindeki LFO’ lar ve filter envelope  ile başka ünitelerin parametrelerini de modüle edebiliriz. Malstrom’un arka paneline geçtiğimizde burada mod outputl’arı göreceğiz. Bunları diğer ünitelerin mod input’larına bağlayarak modüler sesler elde edebiliriz.

Aynı melodiden iki farklı synth…
Şimdi bu 3 üniteyi kullanarak ayni melodiden 2 farklı synth sesi yaratmaya çalışalım. öncelikle bir tane subtracktor açarak arrange window’da bir iki barlık bir armoni yazarak işe baslayabiliriz. Daha sonra da bir tane Matrix Pattern Sequencer, bir tane de Spider CV Merger ve spliter açarak devam edelim. Bunların altına da bir adet Malstreom açalım. Şimdi bu ünitelerle neler yapabiliriz bir bakalım. ilk synth’imizde cv değerlerini toplayarak bir ses yaratmaya çalışacağız. Bunun için öncelikle bir matrix’ te bir tane curve yazıp bunu spider’ ın merger tarafına bağlayalım ve bu merger tarafının çıkışını ise subtractor’ın modulation input’larından fm amount’ a bağlayabiliriz. Şu anda matrix’te yazdığımız curve paterni ile synth’imizin FM amount’unu curve’deki değerlere ve modülasyon input’taki değere göre değiştiriyoruz. Şimdi birde bu cv’ye Malstrom’un mod A katının yarattığı modülasyon sinyalini ekleyelim. Bunun içinde Malstrom’un arka panelinde modülasyon output’lardan mod A’nın çıkışını  da Spider CV Merger’ ın 2. input’una bağlayalım ve daha sonra mod A’ nın  waveform ve rate parametreleriyle oynayalım. Diğer parametreler sound’da bir değişiklik yapmayacaktır çünkü onlar Malstrom’un kendi içindeki parametrelerdir. şimdi artık synth’imizinde parametrelerine ince ayarlar yaparak sequencer ve modülatörümüzün ayarlarıyla oynayarak ilginç bir synth paterni oluşturmak artık bizim elimizde.

Daha sonra da yine yakın bir setup ile bu sefer tek cv’yi farklı parametrelere göndererek bir synth sesi yapmaya çalışalım. Yine bir adet subtractor, bir adet Matrix Pattern Sequencer, bir tane de Spider CV Merger Spliter açalım. Bu sefer Matrix’imizin Curve cv çıkışını Spider’ın Spliter tarafına bağlayalım ve bir tane çıkışını Filter Frequency Modulation’a, diğerini de Amplitude Modulation girişlerine bağlayalım. Amplitude modülasyon ayarını da sonu getirerek yazdığımız paternde sıfır olan değerlerde synth’in tamamen susmasını sağlayarak, arada boşlukları olan ritmik bir synth sequence yaratmaya çalışalım.

Rason’ ın control voltage özelliği ile analog modüler synthesizer’ların çıkarabildiği kompleks seslere ulaşmamız mümkün. Bunun için cv üreten cihazlarımızla hangi cihazların hangi parametrelerini modüle edeceğimiz tamamen bize kalmış, yaratıcılığa ve stille dayanan bir konudur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here