Ana sayfa Yazılım Reason’da Otomasyon Nasıl yazılır?

Reason’da Otomasyon Nasıl yazılır?

0
Herkese tekrardan merhabalar. Bu ay sizlere Reason”da otomasyon tekniklerinden bahsedeceğim. Otomasyon oldukça önemli bir konu. özellikle elektronik müzik tarzlarında sound”un sürekli ayni çizgide gitmemesi için synth tonları efekt parametreleri için oldukça fazla otomasyon yazılır. Hatta sadece aranje ekranında her loop”u parça sonuna kadar kopyalayıp mikserin volume düğmelerini solo mute buton”ları için otomasyon olarak kaydedip aranjman yapmak bile mümkün. Reason, otomasyon konularında oldukça kullanıcı dostu bir program. Bize yaratıcılık anlamında oldukça fazla şey kazandırıyor.

 

Reason” da rack”lerin arkasındaki “modulation input” parametreleri ve sampler”ların sample edit bölümleri dışındaki bütün parametreler için otomasyon yazılabilir. Otomasyon yapmak için öncelikle herhangi bir Reason enstrümanının veya efekt aletinin herhangi bir parametresine sağ tıklayarak edil automation” a tıklamamız gerekir. Ama otomasyon yapmak istediğimiz parametre, sequencer ekranında yer almıyorsa edit automation” a tıklama seçeneği çıkmaz. Reason rack ekranında herhangi bir enstrüman yarattığınızda, sequencer ekranı, otomatik olarak bir sequnecer track açar. Ama bu durum mikser ve efekt üniteleri için geçerli değildir. Eğer bir efekt ünitesinin ya da mikserin bir parametresine otomasyon yazmak istiyorsak öncelikle bu alet için bir sequencer track taratmamız gerekir. Bunu da efekt aletine sağ tıklayarak “create sequencer track for…” ibaresine tıklayarak yapabiliriz.

Otomasyon yazmak istediğimiz parametre için edit automation” a tıkladıktan sonra sequencer ekranına geçtiğimizde ve sol üst kösedeki “switch to edit mode” butonuna bastığımızda “piyano roll” ve velocity değerlerinin altında mavi bir pencerenin daha açılmış olduğunu göreceksiniz. Bu ekranda line tool ve pencil tool”u kullanarak yapmak istediğimiz otomasyonu çizebiliriz ve selection tool ile de çizdiğimiz otomasyonları seçip kopyalayabiliriz. Bu otomasyonları çizerken önemli olan diğer bir konu ise snap to grid ayarı. Eğer line tool ile çizdiğimiz bir volüm otomasyonunun daha yumuşak olmasını istiyorsak “snap to grid” butonunu kapatmalı ya da nota değerini düşürmeliyiz. Bu otomasyonları yazdığımız mavi pencereyi de kapatmak istiyorsak, yukarıdaki butonlardan show kontroller lane”e basmamız yeterli olacaktır.

 


Otomasyonları real time nasıl kaydederiz?

öncelikle kaydetmek istediğimiz parametrenin enstrümanının sequencer track”ini “record enable” yapmalıyız. Sonrasında sırayla, transport bar”da record butonuna ve play butonuna bastığımızda artık kayıttayız demektir. Kayıttayken enstrüman üzerinde yaptığımız her değişikliği Reason kaydedecektir. Kayıt bittikten sonra değiştirdiğimiz parametreler yeşil bir dikdörtgen içinde gözükecekler. Bu yeşil dikdörtgen bu parametrede otomasyon olduğunu gösterir.  Real-time kaydettiğimiz otomasyon otomatik olarak sequencer ekranında gözükmeyecektir. Eğer bu yaptığımız otomasyonu editlemek istersek tekrar parametreye sağ tıklayıp edit automation”a tıklamamız gerekir.

Eğer bu otomasyonları MIDI keyboard veya bir controller”la yapmak istersek, sequencer track”te “record enable”ın yanındaki keyboard butonunu da aktif hale getirip kayıt yapmamız gerekir. Kontrol edeceğimiz parametreyi de sağ tıklayarak “edit remote override mapping” ayarına girip controller’ımızın hangi knob’u ile kontrol edeceğimizi de belirlememiz gerek. Kullanacağımız knob’u seçtikten sonra kayda basıp bu parametrelerin otomasyonlarını gerçekleştirerek kaydedebiliriz.
Herkese Reason”la müzik yaparken bol eğlenceler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here