Ana sayfa Donanım Reason”da Mastering

Reason”da Mastering

0

Reason 3’ün çıkmasıyla birlikte Propellerheads müzisyenlere parçalarının bütün miksini ve mastering’ini bitirme imkanı sundu. Reason’ın yüksek kalite Mclass compressor’ı, equalizer’ı, maximizer’ı ve stereo imager’ı ile volümlü ve yeterince parlak bir sonuç almak mümkün.

Bu ay Reason’ın mastering device’larını inceleyeceğiz. Bir parçaya mastering yapılmasındaki temel amaç, yaptığımız parçayı volume ve frekans cevabı olarak endüstri standartlarına getirmek ve derli toplu bir stereo imaj elde etmektir. Kolay bir iş gibi gözükse de aslında oldukça deneyim isteyen zor bir iştir. Ama her işimizi kendimizin halletmesi gerektirdiği durumlarda, (özellikle günümüzde) bu artık kaçınılmaz bir durum, bu yüzden mastering’i de ucundan yapmaya başlamak en azından yaptığımız parçaları birilerine dinletirken daha volümlü ve parlak bir ürün haline getirmek adına iyi bir fikir olabilir.

Reason’ın Mclass paketi daha önce de söylediğim gibi 4 tane üniteden oluşuyor ve bunu grup halinde Mclass mastering suite combi adı altında, combinatory patch  olarak da açabiliyoruz. Reason’ın bu mastering patch’ i mastering’e gayet uygun bir şekilde en önde equalizer, daha sonar stereo imager, ardından da compressor ve maximizer olarak sıralanmış durumda. ?imdi bunları teker teker inceleyelim.
 

 

 


Mclass Equalizer

Mclass equalizer, PEQ2 EQ ile karşılaştırıldığında çok daha yumuşak ve final miksin üzerine kullanmak için çok uygun bir araçtır. Bu EQ bir adet low shelf, bir adet high shelf, 2 adet parametric bell, bir adet de low cut olmak üzere toplam 5 filtreden oluşur. Bu parametrik EQ her örneğinde olduğu gibi, frekans, gain ve Q (prosesin ne kadar geniş veya ne kadar dar bir band’da yapılacağını belirleyen parametre) olmak üzere 3 parametreden oluşuyor.

Yaptığımız miksin frekans problemlerini düzeltmek için ilk önce bir referans CD’si dinlemek her zaman önerilen bir şeydir. Miksimizi ne kadar parlatacağımıza, miksimizin bas cevabının ne kadar olacağına karar vermek için iyi bir yöntemdir. öncelikle problemli olan frekansları kesmeye çalışmak her zaman öncelik olmalıdır. Daha sonra eksik olan frekansları ekleyebiliriz. Bu işlemleri yaparken 2-3 dB’den fazla boost veya cut yapmamaya çalışmak lazım. Eğer bundan fazla bir işlem gerekiyorsa mikse geri dönmekte fayda var.

 

 


 
Mclass Stereo Imager

Stereo imager, stereo miksimizin genişliğini artırmak veya azaltmak için kullanılan bir araçtır. Bunu da bas ve tiz olarak iki ayrı banda ayırıp yapar. Mclass stereo imager’ ın üzerindeki cross over frekansı ile bas ve tizlerin ayrıldığı noktayı birleştirebiliyoruz.

Daha sona diğer 2 parametre ile de miksin bas ve tiz genişliklerini ayarlayabiliyoruz. Genel olarak mikslerin daha sıkı duyulması için bas frekansların ortaya toplanması amaçlanır ve tiz stereo imajı ise olduğu gibi bırakılır ya da biraz daha arttırılabilir. Ama stereo imager ile tiz frekansların genişliğini arttırırken dikkatli davranmak gerekir fazla kullanımı kötü sonuçlar doğurabilir.
 

 

 

Mclass Compressor

Mclass compressor oldukça agresif ve pump efekti elde etmek için de gayet uygun bir compressor. Miks yaparken de oldukça faydalı bir araç. Yeterince compress edilmiş bir miksi mastering’de daha da fazla compress ederek parçaya zarar verebiliriz. Genellikle mastering compressor ayarları oran 1:1.5 veya daha azı ve orta hızda bir atak zamanıdır. 2-3 dB’ den fazla da gain reduction da miksimizi over compressed bir hale getirebilir.
 

Mclass maximizer

Mastering’de volume açma işleminin en önemli aşaması limiter’dır. Limiter ile parçanın peak noktalarını limitleyip parçanın daha düşük volümlü kısımlarını daha volümlü hale getiririz. Input gain açarak limiter’ ı sürebiliriz. Look ahed parametresi sayesinde de limiter’ın master’ı clip etmesini önleyebiliriz. Loak ahed parametresi sinyale 4ms’ lik bir delay vererek limiter’ ın sinyali clip level’ a çıkarmasını önler.

Sonuç olarak Reason’un Mclass paketi bize Reason’da başladığımız bir parçayı bize Reason’da bitirme imkanı veriyor. Tek bir programda bunu yapabiliyor olmak da bize çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here