Ana sayfa Makale Re-Mac zamanı!

Re-Mac zamanı!

0

Mac bilgisayarlarınıza yüklemiş olduğunuz fotoğrafları, sosyal medyada paylaşmadan önce belki bir iki küçük rötuş yapmak için Adobe Photoshop benzeri yazılımları kullanmanız, belki kaydederken hem orijinal hem rötuşlu dosyayı saklamanız bir yük unsuru yaratmış olabilir. Bu durum iMac gibi çok daha güçlü bilgisayarlarda da pek fazla görülmese de MacBook Air gibi modeller ve elbette bu modellerin kullanıcıları durumdan şikayet edebilir. Akıllara “acaba bilgisayarım eskidi mi?” türünde sorular dahi gelebilir. Neyseki endişe edecek bir durum yok, teşhis varsa tedavi de vardır! Unutmayın Mac kullanıcısınız.

Finder“da Tüm Dosyalarım“a gelin. Düzenle ve Tür yolunu izlediğinizde fotoğraf, video gibi dosyalarınızın hepsini görebilirsiniz. Buradan aynı fotoğraftan birden fazla olanları kolaylıkla seçip daha sonra tümünü birden silebilirsiniz. Bu işlem sayesinde aynı dosyadan birden fazla bulunması durumunu çözmüş olcaksınız.

Fotoğraf ve videolarınızı muhtemelen çoklu şekillerde Mac“inizi yüklediniz. örneğin akıllı telefon, fotoğraf makinesi, video kamera ya da tabletinizden multimedya aktarımında gerekli-gereksiz birçok dosyayı Mac”inize taşıdınız. Bu durum, elbette gereksiz yük meydana getirdi. Mac”iniz ile bir iki saat geçirerek bu istenmeyen multimedyaları silebilir, ayıklama işlemi yapabilirsiniz.

 

Bilgisayarınızdaki örneğin tatil anıları uçsuz bucaksız da olabilir. Bu durumda en iyisi bir depolama aygıtından yardım almaktır. Bulut depolama, taşınabilir Hard Disc ya da TimeCapsule kullanın ve bilgisayarınızda yer alan belgeleri başka bir üniteye taşıyarak yer açın. Bu durumun hız faktörüne olumlu etkilerini göreceksiniz.

özellikle 64GB ve 128GB SSD”li MacBook Air 11 ya da 13 inç modellerinde 64GB için 50 sınırı, 128 GB için 100 sınırı kritik önem taşır. Bu sınırlar geçildiğinde ufak da olsa yavaşlamalar görülebilir (SSD muazzam bir teknolojidir ve her ne olursa olsun –teknik sorunlar söz konusu değil ise- yavaşlama kavramı minimum seviyelerde görülecektir. Bu nedenle bilgisayarınızda sınırlara yaklaşıldığında taşınabilir bellek, bulut depolama gibi yöntemleri kullanın.

Yazar: Ferhat Verdi

MacLine Dergisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here