Ana sayfa Donanım Razor: Keskin, Temiz, Doyurucu!

Razor: Keskin, Temiz, Doyurucu!

0

Evet sizler için Razor u araştırdım. Razor u araştırmak için geç kalmış olabilirim fakat sebeblerim vardı. Ve evet karşınızda RazorRazor‘dan bahsetmek için biraz geç kaldım biliyorum ama yoğunluktan bir türlü vakit ayıramamıştım. Aralarda bir iki saat boş vaktim olduğunda ise bunun ayıp olacağını düşünerek bir türlü programı yüklemedim çünkü en az bir gün ayırmak istiyordum. İşler güçler derken, ancak install edebildim. Bu sefer normalin dışında ilk önce pek  opsiyonlara takılmadan hemen seslere bakmak istedim.  İlk izlenimlerimi tarif etmeye çalışayım ama bu sefer tarif ederken her zamankinin aksine bilimsel değil midemden gelen duygulara göre yapmak istiyorum. Razor‘dan çıkan sesler keskin, kristal berrak, çok ön planda temiz ve soylu geldi kulağıma. İşte inanç şeklinde bir şeyi tarif etmem gerekirse böyle yorumlar çıkıyor bende. Genelde bu tür  yorumları bilimsel olmadığı için hep eleştirmişimdir ama şimdi içimden bunlar geliyor. 300’den fazla preset’i tüm günümü doldurmaya yetti de ertesi güne arttı bile. Razor kullanmak için  Reaktor ya da Komplete 7“ye ihtiyacınız var ama bunların ücretsiz player versiyonlarında da çalıştırabilirsiniz.

 

 Razor: Keskin, Temiz, Doyurucu!

 

Razor bir additive synthesizer, yani birden fazla sinus ses dalgasını birleştiriyor. Bu sayede oldukça kompleks sesler üretebiliyor. Seslerin üst tonları ise bu birleşimden dolayı dahada kompleks sentezlere neden oluyor. Ama korkmayın; bunların hepsi içeride gerçekleşiyor Razor“un yüzeyine baktığınızda oldukça yalın ve anlaşılır bir görüntü var. öyle birçok yere basıp da tonlarca menüler açılmıyor.

 

 

Razor“un en üst tarafında Polyphoni (Mono, Poly, Voice Limit 1-5 und maximal), ses kalitesi  (High, Med, Low)  ve çıkış level”ı için şalter bulunuyor. Bunu buraya dekor olarak koymamışlar çünkü Razor pek tasarruflu bir sistem değil eğer efektler ile dolu, aktif ossilatörler varsa ve bir de polifonisi yüksek bir ses kullanıyorsanız bilgisayarınızın cpu’ suna bombardıman yapabilir. üst sol kısımda Voicing ayarlamaları bulunuyor. Pitch ve Glide biliyoruz ama Random ibresi burada notaların girişindeki yoğunluğu etkiliyor yani yumuşak yada sert girişleri  buradan ayarlayabilirsiniz biraz velocity”yi andırıyor ama müzikal etkisi var. Bence Razor“un ilk bakışta en dikkat çeken bölümü üst ortada bulunan ekranı, burada sesler oldukça etkileyici ve futurstik bir şekilde görselleştiriliyor, hem de gerçek zamanda. Bu tür uygulamalara bayılıyorum çünkü seslerin beynimizde aynı zamanda bir görsele karşılık gelmesi hem gelişimimizi pozitif etkiliyor hem de işi çok eğlenceli hale getiriyor. Burada osilatörler, filtreler ya da output gibi farklı modülleri seçerek grafiğin sadece o bölüm için görüntü iletmesini sağlayabiliyoruz, bu da çok güzel.

 

 

Bir de Auto 3D seçeneği var; buna basarsanız görüntü biraz daha güzelleşiyor. Razor“un sol üst kısmında bulunan Spectral Clip için bir nevi filtre diyebilirim. Burada temelde birleştirilen seslerin Cut ve Pitch ayarlamalarını yapabiliyoruz  Slope ile bant genişliğinin ses seviyesini ayarlıyor. Safe Bass isminden de anlaşıldığı gibi bass yoğunluğunu ayarlıyor ama bu da Spectral Clip gibi çalışıyor ve temelde birleştirdiğiniz seslere etki ediyor. Yani sesin üzerine hiç bir efekt girmediğinizde ve osilatörleri kapattığınızda kendisi bir osilatör gibi çalışır.

 

Razor‘un alt sol tarafında iki tane oszilatör bulunuyor. Burası sistemin en önemli organlarından. Osilatörleri detaylı anlatmaya gerek yok çünkü ilk bakışta anlaşılıyor. Klasik görünümleri var ve herşey yerli yerinde ama burada farklı bişey ile karşılaşacaksınız. Bilinen ses formlarının dışında Hoover, Sick Pitchbend, Primes, Pitched Noise, Formant gibi değişik opsiyonlar da var ve bunlar büyük çocuklar için bulunmaz oyuncaklar. Filltrelere gelecek olursak artık ses kalitesi çok iyi demek istemiyorum çünkü Razor”u açar açmaz ilk duyduğumuz seslerin büyük bir bölümü burdan geliyor. Filtreler ile çalışmak çok eğlenceli çünkü burada yine klasik parametrelerin dışında Waterbed, Vowel yada Format Filter gibi enteresan seçenekler bulabiliyoruz. 

 

 

Drumloop”larında modülasyon yapmaya başladığınızda asıl eğlenceyi bulmuş olacaksınız, sanırım saatlerce bununla oynayabilirim. Razor“da başarılı başka bir özellik ise 34 bantlık vocoder. Bu alet Reaktor un ses girişini Modulatör olarak kullanıyor vocoder için bazı presetler var ve ses kalitiesi fena değil ama pek pratik bir kullanımı yok sanırım bende tamamiyle çözmüş değilim çalışmalarım devame decek. Beat sektöründe sesi detone edebiliyorsunuz. Deneysel projeler için harika hareketler yapılabilir ama Beat”ın sadece detone aracı olmadığından şüpheleniyorum.

 

 Bunu bana gösteren grafik animasyon, aynı seslerde farklı modülasyonlar ve grafiklere rastladım. İçeride değişik bir şeyler yapıyor ama henüz tam anlayamadım. Efekt sektörüne gelince burada oldukça yalın kalınmış Razor”un karakterine uygun efektler var. Bence yeterli çünkü her şeyden önce ses kalitesi çok başarılı. En altta  ADSR-eğrilerini görebilirsiniz ve bunlara echo ekleyebiliyoruz.  Razor hakkında çok daha detaylı ve uzun uzun yazabilirim ama bence genel olarak bakmak daha mantıklı o yüzden çok derine inmiyorum Razor özellikle elektronik sesler için harika bir seçim çünkü ilk kulağa çarpan oldukça derin, kuru ve ön plandaki baslar.

 

 Pad üretimi için adeta bir makine, oldukça karışık pad’ler programlamama rağmen hale duyulabiliyorlardı. Her şeyden öte Razor bana çok canlı geldi, yıllar öncesine gittiğimde damağımda kalan bir tadı hatırladım. İlk defa Massive”i gördüğümde ve hemen arkasından dinlediğimde ilginç bir duygu yaşamıştım. Razor’da bunu andıran bir his var ve beni gençleştiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here