Ana sayfa Donanım Raspberry Pi: 30 dolara bilgisayar hikâye mi?

Raspberry Pi: 30 dolara bilgisayar hikâye mi?

0

Haberlerde görüyorsunuz, arkadaşınızda da görmüş olabilirsiniz. “Cebinize sığan 30 dolarlık bir bilgisayar” deniyor, ama buna inanmak için henüz hazır olmayabilirsiniz.
Gelin Raspberry Pi adlı bu yeşil elektronik kartın ne olduğuna, neden edinmeniz gerekebileceğine, bu kadar çok talibinin olup bu kadar ilgiyi neden çektiğine bir bakalım. 
Size Raspberry Pi’nin “30 dolarlık bir bilgisayar” olduğu söylediğinde, genellikle bunun sadece kartın maliyeti olduğunu söylemeyi unuturlar. Bu maliyete ekran, sürücüler, çevre birimleri ve kasası dahil değildir tabi. Reklam spotu çok etkileyici ama karışıklığa neden olabilir, tam doğru değil.

Raspberry Pi nedir? 
Raspberry Pi başlangıçta eğitim amaçlı tasarlanmış bir mikro bilgisayardır. Normal bir aile masaüstü bilgisayarında göreceğiniz tüm bileşenleri vardır – işlemci, RAM, HDMI bağlantı noktası, ses çıkışı, klavye ve mouse gibi çevre birimlerini eklemek için USB bağlantı noktaları. Bu tanınan bileşenlerin yanında Pi”nin en önemli parçalarından biri de, GPIO (Genel Amaçlı Giriş çıkış) bağlantı bloğudur.

Bu blok, Raspberry Pi’yi gerçek dünyaya bağlayan pinlerden oluşuyor, bazı basit kodlarla kontrol edebileceğiniz anahtar, LED ve sensör (ve çok daha fazlası) gibi  şeylere bağlanıyor. Ayrıca, Linux Debian’a dayanan ve ‘Raspbian’ adı verilen tam bir masaüstü işletim sistemini çalıştırıyor. Bu sizin için çok önemli değilse, Windows, Linux ve Apple OS X’in hepsinin birer işletim sistemi olduğunu hatırlayın.

 

PC karşılaştırması buraya kadar

Normal bir masaüstü bilgisayar karşılaştırması burada biter. Raspberry Pi, düşük güçlü (5V) bir mikro bilgisayardır. Akıllı telefonunuzun şarj cihazına benzer bir mikro USB güç kaynağı ile çalışır ve mobil cihazınıza benzer bir bilgi işlem gücü sunar. Bu düşük güçlü yapı, programlama ve elektronik projeler için mükemmeldir, ancak onu gündelik PC’iniz olarak kullanmayı planlıyorsanız, biraz yavaş bulursunuz. En yeni Raspberry Pi 3 bize Raspberry Pi’den daha fazla performans sunuyor, ancak masaüstü ortamı tabii ki ev bilgisayarınızdaki gibi olmayacaktır.

 


O zaman bu nedir?
Pi gerçekten yeni ofis bilgisayarınız olacak şekilde tasarlanmamıştır ve siz sormadan söyleyelim, Windows”la çalışmaz. Bir kasa ile gelmez ve muhtemelen yakın bir zamanda bir ofiste PC’lerin yerini aldığını görmeyeceksiniz. Pi, başlangıçta bilgisayar bilimleri ile ilgilenen ve gerekli niteliklere sahip öğrenci sayısındaki azalışı durdurmak için yaratılmıştır, programlama ve elektronik alanına yönelik olarak donatılmıştır. Ancak popülaritesi ve görünürlüğü arttıkça, her yaştan ve nitelikten insanlar, bunu öğrenmek isteyen dev bir meraklı topluluğu oluşturdular.

Onunla ne yapabiliriz?
Kodlama becerilerinizi geliştirmek için Pi’nizi kullanmak istiyorsanız, kendi programlarınızı oluşturmak için desteklenen birçok programlama dilinden (Python gibi) birini kullanabilirsiniz. Bu, basitçe ekrana “Merhaba dünya” yazmaktan, kendi oyunlarınızı geliştirmek gibi daha karmaşık projelere kadar her şey olabilir.
Donanım ve elektronikle ilgilenen kişiler, bu kodla konuşacak anahtarlar, sensörler ve gerçek dünya fiziksel girişlerini eklemek için GPIO’yu kullanarak bu programlamayı geliştirebilirler.

Kodunuzun onlara bildirdiği bazı ‘şeyler’i yapmaları için LED’ler, hoparlörler ve motorlar gibi fiziksel ekleri de işin içine katabilirsiniz. Bunları bir araya getirin ve kısa sürede bir robot gibi bir şey yapacak hale de gelebilirsiniz. Programlamadan uzaklaşmakla birlikte, Pi”yi sadece diğer cihazlara alternatif olarak satın alan çok sayıda kullanıcı da var. Bir Pi’yi bir KODI medya merkezi olarak kullanmak, daha pahalı olan hazır alternatiflerin yerini alması gibi çok popüler bir projedir.
Aslında binlerce başka kullanım şekli de var. Bunlardan bazılarını kısaca özetleyeceğiz.

 

Deneyim gerekmez
Muhtemelen, bu küçük yeşil kart ile başa çıkmak için önceden programlama veya elektronik deneyimine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuzdur. Bu, binlerce potansiyel kullanıcıyı projelerden uzaklaştırdığını düşündüğümüz talihsiz bir görüştür. Raspberry Pi’yi kullanmaya başlamak için bilgisayarlarla ilgili çok fazla bir geçmişe sahip olmanıza gerek yok. Zaten bir PC veya dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, o zaman bununla da baş edebilirsiniz. Evet, öğrenecek bazı şeyler olacak, ama işin aslı bu noktada. Bununla birlikte, çok sayıda kaynak ve topluluk desteği neredeyse hiç sıkışmamanız için bir garantidir. Google’ı kullanabiliyorsanız, bir Raspberry Pi”yi de kullanabilirsiniz.

Neden bu kadar popüler?
Raspberry Pi’nin popülaritesi ve devam eden başarısı, erişilebilir fiyatı ve oluşan inanılmaz topluluktan kaynaklanmaktadır. Sadece $30″a, okul çocuklarından profesyonel programcılara kadar geniş bir kullanıcı yelpazesini kazanmıştır, ancak fiyat burada tek faktör değildir. Bu piyasada para kazanmaya çalışan diğer benzer ürünler buna hiç yaklaşamadı ve onu bu kadar özel kılan şey Raspberry Pi”nin etrafında oluşan topluluktur. Sıkışırsanız, tavsiyeye ihtiyacınız olursa veya sadece ilham arıyorsanız, Internet, forum kullanıcıları, bloglar, sosyal ağlar yoluyla yardım sağlayan pek çok kullanıcıyla dolu.

 


örnek bir proje: Webcam Sunucu
Uzaktan erişim veya izleme veya siz uzaktayken olayları kaydetmek için Raspberry Pi”yi bir web kamerası sunucusuna çevirme işlemi, Raspberri Pi’nin yeteneklerinden oldukça yararlanır. Bu proje, Raspberry Pi’ye Wi-Fi yetenekleri ve bir web kamerası ekleyerek yerine getirilebilir. Proje, evinizin çevresine yerleştirebileceğiniz en az bir USB kablosuz adaptörü ve bir web kamerası gerektirir. çeşitli işletim sistemlerini, kablosuz adaptörleri ve özellikleri kullanan, pek çok belgeli web kamerası sunucusu projesi var. Bu örnekleri inceleyebilirsiniz.

Arduino”nun Raspberry Pi’den farkı

►Arduino, 8-bit’lik Atmega Mikrokontrolcü’ye sahipken, Raspberry Pi’de 32-bit ARM tabanlı Mikroişlemci bulunmakta,
►Arduino 8-16 Mhz saat hızına sahipken, Raspberry Pi de bu 1 Ghz’e kadar çıkmakta,
►Arduino 2-8 KB , Raspberry Pi ise 512 MB bellek kapasitesine sahip,
►Raspberry Pi de GPU (Grafik işlemci), Ses, USB ve Ethernet çıkışı bulunurken Arduino’da bunlar bulunmamakta,
►Arduino, Raspberry Pi’ye göre çok daha kolay programlama imkanına sahip. Raspberry Pi’yi iyi bir şekilde kullanabilmek için Linux komutlarına hakim olmak gerekmekte.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here