Raspberry Pi: 30 dolara bilgisayar hikâye mi?

Raspberry Pi nedir, neden bu kadar popüler, onunla neler yapabilirsiniz?

Haberlerde görüyorsunuz, arkadaşınızda da görmüş olabilirsiniz. "Cebinize sığan 30 dolarlık bir bilgisayar" deniyor, ama buna inanmak için henüz hazır olmayabilirsiniz.
Gelin Raspberry Pi adlı bu yeşil elektronik kartın ne olduğuna, neden edinmeniz gerekebileceğine, bu kadar çok talibinin olup bu kadar ilgiyi neden çektiğine bir bakalım. 
Size Raspberry Pi'nin "30 dolarlık bir bilgisayar" olduğu söylediğinde, genellikle bunun sadece kartın maliyeti olduğunu söylemeyi unuturlar. Bu maliyete ekran, sürücüler, çevre birimleri ve kasası dahil değildir tabi. Reklam spotu çok etkileyici ama karışıklığa neden olabilir, tam doğru değil.

Raspberry Pi nedir? 
Raspberry Pi başlangıçta eğitim amaçlı tasarlanmış bir mikro bilgisayardır. Normal bir aile masaüstü bilgisayarında göreceğiniz tüm bileşenleri vardır - işlemci, RAM, HDMI bağlantı noktası, ses çıkışı, klavye ve mouse gibi çevre birimlerini eklemek için USB bağlantı noktaları. Bu tanınan bileşenlerin yanında Pi’nin en önemli parçalarından biri de, GPIO (Genel Amaçlı Giriş Çıkış) bağlantı bloğudur.

Bu blok, Raspberry Pi'yi gerçek dünyaya bağlayan pinlerden oluşuyor, bazı basit kodlarla kontrol edebileceğiniz anahtar, LED ve sensör (ve çok daha fazlası) gibi  şeylere bağlanıyor. Ayrıca, Linux Debian'a dayanan ve 'Raspbian' adı verilen tam bir masaüstü işletim sistemini çalıştırıyor. Bu sizin için çok önemli değilse, Windows, Linux ve Apple OS X'in hepsinin birer işletim sistemi olduğunu hatırlayın.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam