Ana sayfa Sektörden Rap Camiasında Yeni bir Yıldız

Rap Camiasında Yeni bir Yıldız

0

Cihat , belki Türkiye’deki rap severler için henüz yeni bir isim olsa da aslında o, 1984 yılından bugüne Avrupa’da  hit olmuş sanatçı ve grupların turnelerinde performans gösteren deneyimli bir isim.

Yurt dışındaki uzun deneyiminin ardından şimdi de ilk albümü Kanımdaki Düşman ile Türkiye’ye merhaba diyen Cihat, pek çok önemli projede adını duyurmuş bir isim. 1991-1995 yılları arasında Captain Hollywood&Cihat ”The Way Love Is”single’ını yayınlayan, 1999 yılında 2JP projesinde Culture Beat ile stüdyo çalışmalarında bulunup Key West, Dropzone, Yamboo, Dr.Alban, Pachanga ve Mustafa Sandal ile Avrupa turnelerinde alt grup olarak sahne alan Cihat, Almanya’da Jally Jal adıyla tanınıyor.

 

 

Cihat Albüm Sürecini Anlatıyor…

Albümde iki parça hariç tüm şarkıları Almanya”daki kendi stüdyomda yaptım.(Small Devil Productions). Geri kalan iki parça (Deli ettiler ve Loose Your Soul) Amerika”da Tony Dawson Harrison tarafından yapıldı. Tony, uzun zamandır tanıdığım bir dostum. Amerika”da O-Town, 3rd Wish ve Ol dirty bastard gibi birçok sanatçının prodüktörlüğünü üzerine almış bir isim. Albüm kaydımın ve tüm çalışmalarımın kendi stüdyomda yapılmasını tercih ettim. Her şarkıda yaşadığım duygulardan bahsettiğim için güven duyduğum bir ortamda çalışmak istedim. Tanımadığım bir stüdyoda çalışmış olsaydım duygularımı açık bir şekilde anlatmaktan çekinebilirdim. Müziğimin sadece dinlenilmesini değil hissedilmesini istedim. Kayıtlar çok duygusal geçti. Albüm çalışmaları 2 yılda tamamlandı. Parçalar, kendi yaşadıklarımı ve duygularımı anlattığı için her kayıtta yaşadıklarımı tekrar yaşadım gibi bir durum oldu. çok yorucuydu ama aynı zamanda huzur vericiydi.

Mix ve Mastering Aşaması…

Mix’i yaparken biraz zorlandığımı kabul etmem lazım. Tüm yaşananları aynı anda tekrar dinleyerek ve rahat bir şekilde miksi yapmak kolay değildi. Hatta bazen miksi yapmayı unutup saatlerce şarkıyı dinlerdim geçmişe dalarak. Ben de tam nasıl başarabildiğimi bilmiyorum ama albümü bitirebildim (gülüyor). Mastering’i Steven Levis’ın ellerine bıraktım. Almanya’da birçok sanatçının mastering’ini yapmış olan Steven güvendiğim bir partnerimdir. çalıştığım yazılım Logic. Miksi Yamaha NS10M hoparlörle yaptım. Bu Yamaha’ların duyumu aslında o kadar iyi değil ve avantajlı olması da bundan. Eğer yapılan miks NS10M’lerde de iyi duyulursa, demek ki o miksin temiz olduğundan emin olabilirim. Bu nedenle hemen hemen tüm dünyada ve birçok büyük stüdyolarda Yamaha’lar bulunur. Mikrofon olarak da T-Bone mikrofon kullandım.

 

 

Almanya’dan Türk Rap’ine bakış…

Almanya’da Gangsta Rap tarzı çok popülerdir. Hayat zorluklarından, gettoda yaşamaktan dolayı öfke hat safhada. Türkiye Rap piyasasından çok etkilendim. Beni yurt dışında Türk olarak çok gururlandıran, kabiliyetli rap’çilerimiz var. İnanılmaz flow’uyla ve ağırbaşlılığıyla Ceza, duygusal ve çok anlamlı yazan Sagopa Kajmer veya Dokuz Canlı gibi underground isimler saygı duyduğum yetenekli sanatçılarımız.
 
Cihat için Müzik…

Benim için en önemli olan şey hissedilen bir müzik yapmak. ?u an canlı performansım için hazırlıkta bulunuyorum. Daha tam kesin değil ama yanımda bir Dj ve 2 Support rapçiyle sahne alacağım.

 
Yaptığım müzikle bir beraberlik duygusu oluşturduğumu gördüm. Birçok insan yaptığım müzikle, kendi hayatını göz önüne alıp kendi yaşantısını gördü. Hissedilen ortak duygular bir bütünlük hissi oluşturdu. Bu beraberliğe benim katkım bulunması önemli bir hedefe ulaştığımı gösterir. Bundan sonra bu beraberliğin büyümesini ve  Türkiye’nin gurur duyduğu Rap temsilcisi olmayı istiyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here