Ana sayfa Donanım Radikal Çözümler

Radikal Çözümler

0

Kurulduğu günden bu yana Ses ve Yayıncılık Sektörleri için önemli hizmetler veren Radikal firması ile radyo yayıncılığıyla ilgili ekipman detaylarını konuştuk. 

1997 yılında Sarp Yelkencioğlu tarafından kurulan ve Radyo ve TV yayıncılığı, profesyonel stüdyolar, özel uygulamalar, müzisyenler ve DJ’ler, seslendirme & PA olmak üzere beş ana alanda faaliyet gösteren Radikal, yayın sistemleri konusunda sektörde en çok başvurulan firmalardan biri.

Radyo yayıncılığı alanında en önemli faktörlerden birinin yayın mikserinin kalitesi olduğunu dile getiren Radikal yetkilileri, ucuza kaçan bazı istasyonların, yayın mikseri yerine canlı performans mikseri kullandıklarını fakat bunun çok yanlış olduğunu söylüyorlar. Yayın mikserinin en önemli özelliklerinden biri 7-24 çalışabilmesi ve sekiz, on sene boyunca hatta daha uzun süreler, hiç fişten çıkarılmadan tamamen aynı performansı sürdürebilmesi. Yayın mikserleri, üzerlerinde kullanılan bant genişlikleri, yayın lambaları, input ve output’ların yayın için uygun olması,  feedback’e müsaade etmemeleri, ikinci bir hoparlör tanımaları, talk back imkanı sunmaları gibi özelliklerle canlı performans mikserlerinden ayrılıyorlar. Zaten performans mikserlerindeki kanalların mono olması, yayıncılıkta kabul edilemez bir durum. Yayın mikserinde, kanallar stereo. Radikal’in bünyesinde yayın mikseri olarak Klotz, Lawo, D&R gibi önemli markalar bulunuyor. Genellikle dijital yayın mikserleri tercih ediliyor çünkü çok daha karmaşık olan analog mikserlerden farklı olarak dijital mikserlerin bir giriş, çıkışı, bağlantı yapılacak ünitesi ve bir de bunu kontrol eden kumanda ünitesi bulunuyor. Bu tarz mikserlerin çok ciddi matriks ve routing”leri, yüksek DSP kapasiteleri bulunuyor.

Yayın Prosesörleri

Bildiğiniz gibi  90″larda kullanılan teknoloji artık eskidi. Kompresör ve limiter eksenli yürüyen eski sitem şimdi yerini ses prosesörlerine bıraktı. Ses prosesörleri kompresör ve limiter görevini de yerine getiriyorlar tabii ama onun haricinde yayını 3 ya da 5 kanal hatta 5 artı 1 kanal gibi bantlara bölerek, içlerinden söz konusu radyoya uygun tonları ortaya çıkarıyorlar (Her radyo kendi yayınladığı müziğe göre (pop, caz, elektronik)ses yaratmaya çalışıyor). Ses prosesörleri, sizin belli bir frekans aralığında, sesi optimum seviye ve performansla iletmenizi ve yakın frekanstaki radyo sinyallerinin, radyonuzun alanına taşmasını engelliyor. ülkemizde radyo yayın prosesörleri arasında Orban markası dikkat çekiyor. Sese en son karakteri de yayın prosesörü veriyor.  DSP gücü arttıkça, kalite de artıyor. Radikal yetkilileri Orban’ın yeni çıkan 5 artı 1 prosesörünü örnek gösteriyorlar. Orban, altı kanal işlem yapıyor; her biri kanalı beş band tarıyor. Daha sonra prosesörden çıkıp linke giriliyor, oradan da yayın, vericiye gidiyor ve dağılıyor.

Yayın prosesörleri, sesi standart yayın formatına uygunlaştırıyor. Ama bu kaydedilmiş müziğin orijinal halinden uzaklaşması anlamına gelmiyor. Bu kalitenin sağlanması da otomasyon sistemine dayanıyor. Otomasyon sistemlerinden RCS bir endüstri standardı. Dünya çapındaki radyo istasyonları, tutarlılık, değişkenlik, denge ve kontrol ihtiyacını paylaşıyorlar. Pekçok firma,miks tutarlılığı, günün çeşitli saatlerindeki değişkenlik, tür dengesi ve bütün müzik kütüphanesinin kontrolü gibi konular için otomasyon yazılımı olarak RCS  Selector’u tercih ediyor.

RCS”nin kullandığı format mpeg2. Bu yayıncılıkta minimum seviye kabul edilen format. Bu standardı isteseniz de değiştirip düşüremiyorsunuz. Ama mp3 gibi farklı formatlar kullanırsanız, yayın akışı içinde farklı formatları toplu halde prosesörden geçirdiğiniz zaman,  her birinin sıkışması farklı olduğu için, doğal olarak işlemcinin onları işleyebilmesi zorlaşıyor. Dinleyici de farkı algılıyor. Dolayısıyla yayın içeriğinim belli bir formatta olması önemli.

ülkemizdeki radyo içeriğindeki kalitesizlikten dem vuran pek çok eleştirmen, nedense ses kalitesindeki kalitesizliği görmezden geliyor. Ucuza mal edilemeye çalışan yayın ekipmanları, frekansların birbirine karşımasına, bozuk ses sinyallerine ve insanların radyo dinlemekten soğumasına neden oluyor. ülkemizde dünya standardı her türlü ekipmanı makul fiyatlara bulmak mümkün. Sadece radyo sahiplerinin biraz daha işin uzmanlarına  güvenmeleri ve sistemlerini uzman ellere teslim etmeleri gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here