Ana sayfa Donanım QUESTED S7R 

QUESTED S7R 

0

ülkemizin mix yanında analog mastering imkanı da sunan önemli stüdyolarından Mobaseri Sound’da Ali Mobaseri ve çağatay Zımba test ediyor. Test sürüşlerimizin yapıldığı yeri merak ediyorsanız, www.mobaserisound.com adresine tıklamanız yeterli!
 

Mobaseri Sound test ekibi olarak; yine beş adet audio ekipman test ettik. Yeni bir test köşesini sizler için hayata geçirdik. Bu yeni test platformunda “Home Studio”ekipmanlarını test ediceğiz. Testini gerçekleştirdiğimiz ekipmanlar şöyle;QUESTED S7R, AVALON AD 2044, CRANE SONG FLAMINGO, GOLDEN AGE PROJECT COMP 54 ve ICON FIREXON.
 
quested
 
ülkemizde son dönemde bir çok dinleme monitörü markasıyla tanıştık. Bununla beraber bir çok yorum, fanatizm başladı. Bu durum bizi çok geliştirmese de, kulaktan dolma bilgilere sahip olduk. Ama artık bu durumun değişme zamanı geldi. çünkü değerli Audio ekipman distribütörleri biz kullanıcılar için dinleme odaları yaptılar. İthal ettikleri bir çok markayı test edebilir, kulaktan dolma değil, sizde bıraktığı izlenimle ürün satın alabilirsiniz. Marka bazlı ön yargılar bizi sadece yeniliklerden veya bize daha faydalı ekipmanlardan uzak tutmaktan başka bir işe yaramaz. Bütün bunları sizin kendi kabiliyetli kulaklarınıza güvenerek alışveriş yapmanızı önermek için anlattım. Testimize QUESTED ile başlıyoruz.

 

Son 2011 yılı Frankfurt Musikmesse ardından yepyeni markalar ülkemize gelmeye başladı. Bunların en başında ilgimizi çeken QUESTED şirketi oldu. Tamamen aktif ve pasif dinleme monitörü üretmekteler. İlk bakışta kasa boyası ve arka amfi kart boyası ilgi çekici. Kasada kullanılan fırın boya PA hoparlörlerde kullanılan ve kolay çizilmeyen, rahat temizlenebilen türden. Arka amfi boyası bazı modellerde QUESTED şirketinin ana rengi olan mavi renkte. Biz yakın alan monitörü olan S7R modelini testte tercih ettik. Sebebi hem ekonomik hem de her alanda rahat çalışılabiliyor olması. çoğu aktif monitörlerin arka kısımda bazı filtreler uygulamanız için ayarlar bulunuyor. Düşük frekans sürücüsü için 120wRMS, yüksek frekans için ise 70wRMS güç üreten amfiler kullanılmış. Crossover noktası ise 1.19khz”de ayarlanmış. çok stratejik bir frekans aralığı olmasına rağmen,yüksek çözünürlükteki orta frekans cevabı size crossover kesim noktası ve civarında kayıp olmamasına imkan tanıyor. Arka kısımda giriş seviyenizi ayarlamanız için bir adet potansiyometre bulunuyor. Diğer filtre ayarları ve aralıklarını son kısımda özellikler bölümünde inceleyebilirsiniz.
 
quested s7r
 
Gelelim bu yeni monitörün duyumuna. önce yerden bağımsız bir monitör standında dinleme yaptık. Hemen arkasından dinleme monitörleri için üretilmiş olan akustik bir pad kullanarak dinleme yaptık. Sonuçta akustik pad ile duyumun daha net olduğu, bas frekansların tam olması gereken yerde olduğu bir duyum aldık. S7R”nin kasa içi bass cevaplarını ön kısımda bulunan portlar size duyuruyor. çok detaylı hesaplanmış faz ayarları bu portların daha doğal çalışmasına imkan tanımış. Low frekanslarda inanılmaz hızlı ve detaylı bir duyum söz konusu. Ama dans,RnB, pop gibi alt frekansları çok yoğun müzik türlerinde subbass desteğine ihtiyaç duyduğunu söyleyebilirim. Bunu sebebi ise alt frekans sınırının 65hz’ de tutulmuş olması. Bu arada kısa bir bilgi olarak; Florstanding veya gövdesi 70cm uzunluğunda olmayan dinleme monitörlerinde düşük frekanslara limit uygulaması yapılıyor. Sebebi ise kasa yapısının çok düşük frekansları sizin istediğiniz dB”de duyurmasının imkansız olması. Bir de orta ve üst frekansları da perdeliyor.

 

Orta ve üst frekanslarda müthiş yumuşaklık ve çözünürlük var. Ama tam sahneyi doğru duyabilmeniz için; monitörleri tam doğru konumda kullanmanız gerekli. Klasik olarak küçük home veya dar alana sahip stüdyolarda masa üzerinde dinleme monitörü görmek olağan. Ama S7R pek bu uygulamaya müsait değil. Kullanıldığı taktirde low mid”lerde abartı bir duyum söz konusu. Side”lar çok detaylı ve hatayı kesin duyabiliyorsunuz. Center”da ise yüksek gövde duyumu var.
 
s7r
 
Bu da size bass gitar, kick”lerdeki hataları, vokal ve benzeri aralıklarda net frekans seçimi sağlıyor. Yumuşak ve kesin yüksek frekanslar size uzun süreli kullanımda rahatlık sağlıyor. Bir çok sorundan biri olan efektlerdeki EQ ayarı bu monitörlerde kesin olarak sizi doğru yola götürüyor. Bir çok dinlediğimiz tarzda R7S başarılı olsa da, rock, jazz ve benzeri dans altyapılı olmayan Türkçe popunda, alaturka ve Türk sanat müziğinde mUhteşem sonuçlara ulaştık. Bu tarzlarda stereo imaj, enstrümanların konumu,ayarları ve efektleri ile ilgili tam ve kesin duyuma ulaşabiliyorsunuz.

 

Sonuç olarak piyasada bir çok rakibi olan QUESTED başarılı bir dinleme monitörü. Malzeme kalitesi yüksek ve başarılı amfiler kullanılmış. Birçok tarzda başarılı olan S7R’nin Türkiye distribütörü BL Müzik; satış fiyatı ise:1453GBP artı KDV…

Quested S7R özellikleri

– Boyut  (EnXBoyXYükseklik) 9.6 x 13.27 x 12.125 inç 
– Ağırlık 11.68 kg 
– Bass Sürücüsü – 1 x 165 mm (6″),  1 x 28 mm (1″) 
– Girişler XLR ve ?”lük Jack çoklu soket 
– Empedans 10k ohm
Kablolama Pin 1 ground Sleeve, Pin 2 hot Tip ,Pin 3 cold Ring 
– Duyarlılık -12 dBu to +6 dBu for 96 dB SPL @ 1 m 
– Subsonic -3dB @ 30 Hz, 24dB/oct 
– Ultrasonic -3dB @ 75 kHz, 4dB/oct 
– Crossover 1.19 kHz
– Low Filter EQ -2/-4 @ 65 Hz 
– High Filter EQ +/- 2dB @ 10 kHz 
– Power Anfi 
– Low Filter çıkış Gücü  > 120W RMS 
– High Filter çıkış Gücü  > 70W RMS  T.H.D. < 0.03%  1 dB, 20 Hz-20 kHz. typ 0.005% @ 1kHz. 
– Gürültü (Hum + Noise) > -100 dB

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here